6 najpopularniejszych jezior na Kaszubach

6 najpopularniejszych jezior na Kaszubach

Kaszuby to magiczna kraina, która ciągnie się od Morza Bałtyckiego aż po Bory Tucholskie. Region jest niezwykle cenny przyrodniczo, a jego największy skarb stanowią jeziora. Nie są one tak oblegane jak mazurskie akweny – i właśnie na tym polega ich urok.

Nie oznacza to jednak, że na Kaszuby nie przyjeżdżają turyści. Wręcz przeciwnie, wczasowicze upodobali sobie kilka akwenów, które cieszą się dużą popularnością. Dzięki temu w ich okolicy powstała dobrze przygotowana infrastruktura, obejmująca bazę noclegową oraz szereg atrakcji umilających wypoczynek nad kaszubskimi jeziorami.

Przedstawiamy subiektywną listę akwenów, które powinny znaleźć się w zestawieniu najpopularniejszych jezior na Kaszubach.

Zobacz noclegi na Kaszubach:

Jeziora na Kaszubach - Jezioro Wdzydze


Jezioro Wdzydze to największy akwen Pojezierza Kaszubskiego, który wraz z mniejszymi zbiornikami tworzy ogromny kompleks wodny – jego powierzchnia wynosi ponad 1455 ha, natomiast głębokość dochodzi aż do 68 m, co daje mu szóste miejsce na liście najgłębszych jezior w Polsce! Te liczby robią wrażenie, a to jeszcze nie koniec rekordów jeziora Wdzydze.

Na akwenie znajduje kilka naturalnych wysp. Ostrów Wielki, liczący aż 90 ha powierzchni, uważany za jedną z największych jeziornych wysp w kraju. Natomiast najmniejsza tworzona jest przez kępę trzcin wyrastających nad lustro wody. Niezależnie od wielkości, każda z tych wysp ma duże znaczenie dla ochrony przyrody, upodobały je sobie bowiem rzadkie gatunki ptaków wodno-błotnych. Ze względu na mieszczące się tam siedliska i obszary lęgowe, obowiązuje zakaz cumowania oraz rozpalania ognisk, a także – co jest oczywiste – zbliżania się do zwierząt. Poza tym cały zbiornik objęty jest strefą ciszy, co oznacza, że nie można poruszać się po nim łodziami i innym sprzętem motorowym.


fot. Nocowanie.pl

Chociaż jezioro Wdzydze objęte jest tyloma restrykcjami, to nadal bardzo atrakcyjny dla turystów akwen. Wieś Wdzydze Kiszewskie, zlokalizowana nad jego brzegiem, w wakacje staje się gwarnym letniskiem. Działa tam stanica wodna i kąpielisko, a poza tym rozgrywane są regaty. Wśród atrakcji, które dostępne są nad jeziorem Wdzydze, warto wymienić Kaszubski Park Etnograficzny, Wdzydzki Park Krajobrazowy oraz wieżę widokową – z jej szczytu można dokładnie przyjrzeć się okolicy Kaszubskiego Morza.


Jeziora na Kaszubach - Jeziora Raduńskie


Kompleks Jezior Raduńskich to zespół rynnowych akwenów polodowcowych, który położony jest na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Nazwa pochodzi od rzeki Raduni, przepływającej przez ten teren. W sensie dosłownym Jeziora Raduńskie obejmują dwa akweny – Jezioro Raduńskie Górne i Jezioro Raduńskie Dolne, ale pod pojęciem tym kryje się również cała trasa Kółka Raduńskiego. Jest to najbardziej znany szlak wodny, biegnący przez Szwajcarię Kaszubską, chętnie wybierany przez kajakarzy.


Jezioro Raduńskie Górne, fot. Janusz Lipiński, Adobe Stock

Skąd wziął się podział na akwen górny i dolny? Jest to skutek budowy zapory w miejscowości Borucino, która przedzieliła duży zbiornik. W południowym krańcu Jezioro Raduńskie Górne rozwidla się na dwie zatoczki – jedna z nich nich łączy się z Jeziorem Stężyckim. Na przesmyku pomiędzy tymi dwoma akwenami ulokowały się zabudowania letniskowej miejscowości Stężyca. We wsi można obejrzeć dwa zabytkowe kościoły, ale turyści przyjeżdżają tam głównie po to, by korzystać z wodnych atrakcji. W okolicy zlokalizowano bowiem marinę, do której prowadzi wygodna, drewniana promenada, a oprócz tego strzeżone kąpielisko i plażę.

Z kolei niedaleko Jeziora Raduńskiego Dolnego znajduje się miejscowość Chmielno, która słynie z produkcji ceramiki. Warto odwiedzić tam Muzeum Ceramiki, prowadzone w zakładzie od pokoleń należącym do rodziny Neclów. Miejscowe wyroby zdobione są charakterystycznymi kaszubskimi motywami: gałązkami bzu, tulipanami, kaszubską gwiazdą, wiankiem, rybią łuską i lilią. Zakup takiej ceramiki będzie wspaniałą pamiątką z wakacji na Kaszubach.

Jeziora na Kaszubach - Jezioro Charzykowskie


Jezioro Charzykowskie jest długim, rynnowym akwenem, którego powstanie zawdzięczamy działaniu lodowca. Jego powierzchnia wynosi ponad 1300 ha, a głębokość dochodzi do 30 m. Panują tam znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych – warto również wspomnieć o malowniczym otoczeniu. Jezioro Charzykowskie usytuowane jest na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, tuż przy granicy Parku Narodowego Bory Tucholskie. Bliskość kaszubskiej przyrody i mnogość atrakcji sprawiają, że jest to jedna z lokalizacji, którą turyści wybierają najchętniej.

fot. Dariusz, Adobe Stock

Najbardziej oblegana jest miejscowość Charzykowy, gdzie mieści się duży port jachtowy z bogatym zapleczem dla żeglarzy. Wśród atrakcji, jakie czekają tam na turystów, warto więc wymienić możliwość rejsów. Osoby bez patentu mogą skorzystać z oferty statku turystycznego, obwożącego chętnych po Jeziorze Charzykowskim. Jest on stylizowany na piracką jednostkę, a wycieczkę umila muzyka szantowa. Przez akwen biegnie również popularna trasa kajakowa rzeki Brdy. Nadaje się ona nawet dla osób początkujących, więc każdy ma okazję podziwiać piękno Borów Tucholskich z poziomu wody.

Warto również wiedzieć, że Jezioro Charzykowskie jest chętnie wybierane przez sportowców. Latem organizowane są tam regaty oraz obozy żeglarskie, natomiast zimą króluje tam żeglarstwo lodowe. Skuta tafla akwenu zamienia się w ogromny tor bojerowy. Na koniec ciekawostka: Charzykowy i Jezioro Charzykowskie uważane jest za kolebkę żeglarstwa, gdyż właśnie tutaj w 1919 roku z inicjatywy Ottona Weilandta powstało Towarzystwo Żeglarskie, a rok później zorganizowano pierwsze regaty.


Jeziora na Kaszubach - Jezioro Karsińskie


Akwen sąsiaduje z Jeziorem Charzykowskim, jest z nim nawet połączony – dzięki wspomnianemu już szlakowi kajakowemu rzeki Brdy. Jezioro Karsińskie to zbiornik rynnowy o powierzchni 679 ha i maksymalnej głębokości sięgającej 27 m, malowniczo zlokalizowany na granicy Kaszub i Borów Tucholskich. Najbardziej znana miejscowość letniskowa, którą wybiera najwięcej wczasowiczów, to kultowe Swornegacie. Ośrodki wypoczynkowe są nad Jeziorem Karsińskim zlokalizowane są też w innych miejscowościach.

fot. Rober Grel, zdjecia.nocowanie.pl

Poza popularnym szlakiem kajakowym, nad jeziorem dostępne jest kąpielisko z wypożyczalniami sprzętu wodnego. Warto również poznać najważniejsze atrakcje okolicy. Ciekawostkę Swornegaci stanowi na przykład kościółek św. Barbary z 1916 r. Budowla reprezentuje styl kaszubsko-pomorski, a jej wnętrze kryje bogate zdobienia. Uwagę zwracają przede wszystkim polichromie, które okolicznych krajobrazów, żyrandole wykonane z drewna i rogu oraz bogato zdobione organy.

Innym ciekawym miejscem jest charakterystyczny Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, pełniący rolę centrum kultury i jednocześnie informacji turystycznej. Jego pracownicy organizują jarmarki, kiermasze a także warsztaty rękodzielnicze.

Osada Swory - domki w lesie

Osada Swory - domki w lesie

Swornegacie, ul. Karsińska

Domki Swornegacie 9.5
Gierszówka

Gierszówka

Swornegacie, ul. Sieciowa

Kwatery i pokoje Swornegacie 9.7

Jeziora na Kaszubach - Jezioro Żarnowieckie


Jezioro Żarnowieckie znajduje się w północnej części Kaszub, na terenie malowniczej Wysoczyzny Żarnowieckiej. Jego powierzchnia wynosi 1430 ha, a głębokość nie przekracza 20 m. Nad brzegiem jeziora miała powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa, budowę powstrzymali jednak mieszkańcy regionu oraz ekolodzy. Teraz jest to znany ośrodek turystyczny, przyciągający licznych wczasowiczów.

Choć w linii prostej jezioro oddalone jest od Bałtyku o około 6 km, to czysta woda oraz dobrze przygotowane kąpieliska zachęcają, by wybrać to miejsce na wakacje. Zwykle wybór pada na miejscowość Żarnowiec, infrastruktura obejmuje bowiem zarówno plaże, jak też przystanie jachtowe, drewniane molo i pomosty. Niedaleko znajduje się wieża widokowa o nazwie Kaszubskie Oko, skąd widać całą piękną okolicę Jeziora Żarnowieckiego.

fot. Dariusz, Adobe Stock

Podczas wypoczynku nad jeziorem warto odwiedzić też wieś Nadole. W latach międzywojennych, gdy akwen leżał na granicy Polski i Niemiec, osada stanowiła prawdziwą wysepkę polskości. Nadole oraz jezioro leżało w granicach kraju, ale sąsiadujące z nim miejscowości już nie. Pamiątką po tym czasie jest lipcowa wodno-piesza pielgrzymka, która organizowana jest do Żarnowca z okazji odpustu św. Anny, który odbywa się w miejscowym kościele. Poza tym ciekawym zwyczajem na uwagę zasługuje również dawna zagroda kaszubska. Jest to XIX-wieczne gospodarstwo, które zostało przekształcone w obiekt muzealny. Obecnie stanowi jeden z oddziałów Muzeum Ziemi Puckiej.


Jeziora na Kaszubach - Jezioro Łebsko


Łebsko to największe polskie jezioro przybrzeżne i trzeci co do powierzchni akwen. Większe od niego są tylko leżące na Mazurach Śniardwy i Mamry. Jezioro Łebsko leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, a od pełnego morza oddziela je Mierzeja Łebska, słynąca z ruchomych piasków.

Wody jeziora Łebsko należą dopiero do trzeciej klasy czystości. Jest to spowodowane między innymi zanieczyszczeniami przenoszonymi przez rzeki zasilające oraz ujścia rowów melioracyjnych. Oprócz tego do akwenu trafia piasek przenoszony z Mierzei Łebskiej, a podczas wyjątkowo silnego wiatru czy sztormu, wody jeziora Łebsko mieszają się Bałtykiem. To zjawisko określa się mianem cofki, powoduje ono okresowe zmienne zasolenie oraz podnoszenie się poziomu wody.

fot. Nocowanie.pl

W związku z atrakcyjną lokalizacją blisko znanych kurortów, takich jak Łeba czy Rowy, turyści chętnie przyjeżdżają nad jezioro Łebsko. Latem działa tam więc żegluga pasażerska, której przystań znajduje się w miejscowości Rąbka. Można stamtąd popłynąć na przykład do Muzeum Wyrzutni Rakiet oraz do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Warto wiedzieć, że na akwenie nie można swobodnie żeglować – ze względu na ochronę miejsc lęgowych ptactwa wodnego, żeglarzom wytyczono bezpieczny szlak.

Spędzając czas w okolicy jeziora Łebsko, koniecznie trzeba odwiedzić wspomnianą wyżej Łebę. Jest to nie tylko popularne letnisko, ale również malownicze miasteczko, którego klimat można poczuć podczas spaceru deptakiem. Tuż przy nim znajduje się Aleja Prezydentów, gdzie odciski swoich dłoni zostawili wszyscy dotychczasowi prezydenci naszego kraju. Innym ważnym miejscem, które warto odwiedzić w Łebie jest Skwer Rybaka. Latem odbywają się tam jarmarki i imprezy miejskie, lubiane zarówno przez turystów, jak też mieszkańców. Rodziny z dziećmi powinny wybrać się też do parku dinozaurów, którego atrakcje obejmują ponadto możliwość zwiedzania mini, wioski indiańskiej, ekspozycji poświęconej człowiekowi neandertalskiemu oraz wizytę w kinie 5D.

Następny artykuł Niedziele handlowe i dni...

Komentarze (1)

Yonasz

Najpopularniejsze - nie znaczy najatrakcyjniejsze. Te położone bliżej Gdańska są może mniejsze, bardziej dzikie, ale też mniej oblegane i - odpowiednio - pozostawione same sobie. Świetne na nadwodne peregrynacje. Straszyn, Wielki Kamień, Głębokie

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!