6 nieodkrytych miejsc na mapie Polski
Jak Polska długa i szeroka ukryte jest w niej mnóstwo pięknych miejsc. Jedne kuszą widokami, inne bogatą historią i ciekawymi zabytkami. Wszystkie warte naszej uwagi, idealne na krótki urlop czy wypad poza miasto. Doskonale wpasowują się w coraz modniejsze wyjazdy w stylu slow travel. Przeczytaj i poznaj te miejsca.
Boguszów-Gorce
Wycieczkę po mniej znanych, ale za to bardzo urokliwych miejscach zaczynamy w Zachodniej części Sudetów Środkowych. Pomiędzy masywami górskimi Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych ukryty jest jeden z atrakcyjniejszych zakątków ziemi wałbrzyskiej - Boguszów-Gorce.
Miasto zaprasza szczególnie osoby, które chwalą sobie aktywne formy spędzania czasu. Tereny te naszpikowane są licznymi szlakami turystycznymi: rowerowymi, pieszymi oraz wspinaczkowymi. W czerwcu organizowana jest tam także słynna impreza sportowa “ Sudecka Setka”, podczas której uczestnicy biegu pokonują dwa dystanse: 42 lub 100 km.
Jedną z kilku charakterystycznych gór otaczających Zagłębie Wałbrzyskie jest Dzikowiec (836 m n.p.m.), na którego szczycie znajdziemy 20-metrową wieżę widokową. Bajeczne miejsce położone niedaleko centrum miasta przyciąga turystów szukających ekstremalnych wrażeń oraz wyciszenia w otoczeniu natury.
Malownicze tereny można podziwiać z lotni, motolotni czy paralotni. Organizowane są też zjazdy prowadzone dwiema trasami do kolarstwa grawitacyjnego.
Pomimo licznych pożarów, które w dawnych czasach niszczyły zabudowę miasta, nadal możemy podziwiać kilka charakterystycznych i zabytkowych budowli. Do najcenniejszych należy kilkakrotnie przebudowywany Kościół Św. Trójcy. Warto także zobaczyć barokowy ratusz, znajdujący się w najstarszej dzielnicy miasta. Jest to najwyżej położony ratusz miejski w Polsce (592 m n.p.m.). Dawne budownictwo zobaczymy też na ulicy Fornalskiej, gdzie nadal stoją domy i kamienice z początku XVIII wieku.
Planujesz odwiedzić to miejsce? Sprawdź: noclegi Boguszów-Gorce
Chodel
Przenosimy się na ziemię lubelską, do wsi Chodel położonej nad rzeką o bliźniaczej nazwie Chodelka. Jednym z ciekawszych miejsc, jakie warto tam zobaczyć, są tajemnicze ruiny kościoła stojące pośrodku bujnych łąk i rybackich stawów. na wysepce Loret. Są to pozostałości po świątyni Jezuickiej p.w. Matki Boskiej Loretańskiej z 1736 roku. Dotrzeć do niej można za pomocą łódki lub spacerem przez groble biegnące przez stawy. Na liście zabytków jest także późnogotycko-renesansowy Kościół Świętej Trójcy wybudowany w pierwszej połowie XVI wieku wraz z towarzyszącą mu kaplicą.
Wieś położona jest w centrum Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Sąsiedztwo sosnowych lasów i stawów czyni to miejsce spokojnym i atrakcyjnym dla osób ceniących sobie ciszę i wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Raj znajdą tutaj wielbiciele wędkarstwa, bowiem na terenie wsi znajdziemy zalew oraz dziesiątki hektarów stawów rybnych.
Wybierz się na wakacyjny urlop do Chodla. Zobacz: noclegi-Chodel
Knyszyn
Kolejny przystanek - Knyszyn, jedno z najstarszych miast położonych w województwie podlaskim. Dawne miasto królewskie, w którym chętnie wypoczywał i władał Zygmunt August. To właśnie tutaj w swoim dworze spędził ostatnie chwile swojego życia. Serce króla prawdopodobnie nadal ukryte jest w sarkofagu w zakopanych kryptach knyszyńskiego kościoła parafialnego p.w. św. Jana Ewangelisty, który należy do jednego z ciekawszych zabytków miasta. Zachowana jest również część miasta z XVI wieku, cmentarz prawosławny, dom mieszkalny oraz drewniany lamus plebański wykorzystywany w trakcie żniw. W centrum miasta na ratuszu podziwiać można pomnik Zygmunta Augusta, dla którego Knyszyn był miejscem wyjątkowym.
Tereny miasta i okolic warto zwiedzić wybierając jeden z pieszych (niebieski szlak “Królowej Bony” i żółty szlak “Dawnego Pogranicza” ) lub rowerowych szlaków turystycznych przebiegających przez Knyszyn. Na wschód od miasta rozciąga się Puszcza Knyszyńska, objęta ochroną Parku Krajobrazowego.
Zobacz oferty noclegowe w Knyszynie
Tałty
Przemieszczamy się w kierunku północno-zachodnim w stronę Mikołajek. Znajdziemy tam typowo letniskową wieś Tałty, leżącą nad jeziorem o tej samej nazwie. Przez miejscowość przebiega szlak żeglugowy jezior mazurskich. Szlak liczący 37 km długości ciągnie się od jeziora Niegocin w Giżycku, przez Rydzewo i Tałty, do Jeziora Mikołajskiego w Mikołajkach. Mazurska, malownicza wieś to idealne miejsce w sercu kaszub, gdzie bez tłumów turystów odpoczniemy i skosztujemy kaszubskich specjałów.
W niedalekiej odległości od Tałt znajdziemy atrakcje takie jak: Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, zamek krzyżacki w Rynie czy Park wodny w Mikołajkach.
Wybierasz się do Tałt? Zobacz: noclegi-Tałty
Małdyty
Zatrzymajmy się na kilka dłuższych chwil w województwie warmińsko-mazurskim. Przywita nas tu wieś Małdyty, położona nad jeziorem Sambród. Znajdziemy tu wszystko, czego potrzeba, by odpocząć od miejskiego hałasu - kojącą zieleń pobliskich lasów i błogą ciszę w pobliżu licznie występujących w okolicy jezior. Teren gminy sprzyja wycieczkom pieszym i rowerowym. Znajduje się tam Rezerwat przyrody Niedźwiedzie Wielkie oraz Rezerwat Zielony Mechacz chroniący rzadki relikt glacjalny - malinę moroszkę.
Mimo że Małdyty należą do niewielkich rozmiarów wsi, miejsce posiada pamiątki przeszłości w postaci oficyny pałacowej z początku XIX wieku z wieżyczką. Kiedyś była to część dużego kompleksu parkowo-pałacowego. Ciekawostką jest występowanie w parku pałacowym 150-letniej tuji oraz ponad 400-letniego dębu “Kłobuk”.
Miejscowość jest przyjazna dla podróżników - zbiegają się tutaj trzy szlaki: wodny, drogowy i kolejowy. Turyści mogą korzystać z biegnącego przez Małdyty Kanału Elbląskiego, który jest jedną z najważniejszych atrakcji całej gminy.
Chcesz poznać to miejsce lepiej? Sprawdź oferty noclegowe w Małdytach
Postomino
Wycieczkę po 6 nieznanych miejscach w Polsce zakończymy we wsi Postomino, leżącej w województwie zachodniopomorskim. Miejscowość jest atrakcyjna ze względu na swoje położenie - od linii brzegowej Morza Bałtyckiego dzieli ją zaledwie 20 min jazdy samochodem. Po drodze na plaże można zobaczyć największe w gminie jezioro Wicko, dawniej będące morską zatoką. Jeśli jednak zostajemy w Postominie, warto wybrać się nad krystalicznie czyste jezioro Marszewo i zaznać relaksu pływając rowerem wodnym.
Turyści odwiedzający nadmorską gminę chętnie poznają jej uroki w trakcie spacerów czy jazdy na rowerze. Jej tereny dzięki bogatym walorom naturalnym zaliczane są do “Zielonych Płuc Polski”.
We wsi zachował się budynek pamiętający dawne czasy Postomina. Jest nim neogotycki Kościół pw. św. Floriana. Wybudowany został w 1846 roku na miejscu spalonej w pożarze świątyni. Wnętrze kościoła zdobi barokowa ambona, ołtarz oraz pochodzący z późnego gotyku kielich.
Znajdź idealne miejce noclegowe w Postominie. Zobacz: oferty noclegowe
fot. Rob Bye (Unsplash.com CC0)
Komentarze