Co zabrać ze sobą w góry?

Co zabrać ze sobą w góry?

Wyprawa w góry to czysta przyjemność – na szlaku można oderwać się od codzienności i zapomnieć o codziennych stresach. Na wyjście w góry trzeba jednak odpowiednio się przygotować. Niżej przedstawiamy listę rzeczy, bez których nie obejdzie się żaden turysta.

Wędrówki po górach to jeden z ulubionych sposobów spędzania urlopu. Najwięcej turystów wyrusza na szlaki latem, wtedy też doskonale widać, kto jest do tego odpowiednio przygotowany, a kto nie ma pojęcia, co należy zabrać na wyprawę. Góry są dla każdego, ale należy podchodzić do nich z szacunkiem, ponieważ niezależnie od pory roku łatwo tam o wypadek.

Zacznijmy od tego, jak w poszczególnych porach roku powinien wyglądać podstawowy ekwipunek turysty, który planuje górską wycieczkę.

Co zabrać w góry wiosną?




fot. loveopax0 / pixabay.com, CC0


Kiedy tylko w nizinach zacznie ginąć śnieg, z niecierpliwością patrzymy w kierunku gór. Natomiast gdy już poczujemy pierwsze wiosenne ciepło, pakujemy plecaki i wyruszamy na podbój górskich szlaków. Szczególnie chętnie obieranym kierunkiem są Tatry oraz Bieszczady, nie gardzimy również szlakami w Beskidach. Warto jednak pamiętać, że wiosna w górach to pora niezwykle zdradliwa – może zachwycić nas słonecznymi dniami, a także zaskoczyć opadami śniegu. W wyższych partiach Tatr w tym czasie leży jeszcze śnieg, więc również o tym należy pamiętać, wybierając się na pierwszą wiosenną wyprawę.

Planując wyjścia w góry wiosną, trzeba się do tego dokładnie przygotować. Należy zacząć od sprawdzenia prognozy pogody – jeśli są one niekorzystne, najlepiej nie ryzykować i przełożyć wycieczkę na kolejny dzień. Gdy dają nam zielone światło, także trzeba zachować czujność i zatroszczyć się o odpowiedni ekwipunek. Zacznijmy od tego, jak się ubrać? Najlepiej „na cebulkę”, by w razie potrzeby zdjąć lub założyć kolejne warstwy odzieży.

Osobom, które nie wiedzą, jak skompletować garderobę podpowiadamy, co powinny mieć:
  • bieliznę termoaktywną, która sprawnie odprowadzi wilgoć,
  • bluzę lub polar, gdyż wraz ze wzrostem wysokości, spada temperatura powietrza,
  • kurtkę hardshellową lub membranową, by chroniła przed wiatrem i opadami,
  • spodnie membranowe, chroniące przed mokrą aurą,
  • buty trekkingowe oraz nieprzemakalne skarpety,
  • czapkę, szalik i rękawiczki!

Poza tym warto zabrać ze sobą termos z herbatą na rozgrzewkę oraz energetyczne przekąski. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w raczki i kijki trekkingowe, które przydadzą się na oblodzonych odcinkach szlaku.

Co zabrać w góry latem?



fot. jackmac34 / pixabay.com, CC0


Latem najpopularniejsze szlaki w polskich górach zamieniają się w autostrady. Są oblegane przez turystów, nie zawsze dobrze przygotowanych do wspinaczki. Czasami przeceniamy nasze siły i decydujemy się na najtrudniejsze trasy, jak osławiona Orla Perć. Jeżeli jednak dobrze przygotujemy się do wyprawy i wybierzemy dostosowany do możliwości szlak, przeżyjemy niesamowitą przygodę, bo nie ma nic piękniejszego niż słoneczny, letni dzień w polskich górach.

Każde wyjście w góry musi być poprzedzone sprawdzeniem prognozy pogody. Wyjście w ciemno nie popłaca – może nas bowiem złapać deszcz lub burza. Szczególnie niebezpieczne jest to drugie zjawisko, o czym przekonaliśmy się latem 2019 roku. Warto przypomnieć, co robić w sytuacji, gdy burza zastanie nas na szlaku: unikać otwartych przestrzeni, a także cieków wodnych, łańcuchów i innych metalowych elementów. Należy oddalić się od skał, przykucnąć i odizolować się od podłoża na przykład za pomocą plecaka. Większa grupa koniecznie musi się rozproszyć, nie może nawiązywać ze sobą kontaktu fizycznego.

Oprócz niezbędnej wiedzy, na wyjście w góry latem należy zabrać ze sobą również:
  • odpowiednie ubranie, czyli bieliznę i koszulki termoaktywne, które skutecznie odprowadzają wilgoć i szybko wysychają,
  • spodnie z odpinanymi nogawkami – latem wiele osób wybiera szorty, ale jeśli nagle zmieni się pogoda, można porządnie zmarznąć, więc odpinane nogawki będą najlepszym rozwiązaniem,
  • buty i letnie skarpetki trekkingowe,
  • nakrycie głowy wykonane z przewiewnego materiału,
  • okulary przeciwsłoneczne z filtrem, który skutecznie ochroni oczy przed promieniami UV,
  • na wypadek ochłodzenia bluzę, polar lub softshell oraz kurtkę przeciwdeszczową,
  • wodę i przekąski, które dodadzą energii,
  • krem z wysokim filtrem – to konieczność!

Oprócz tego na szlaku latem przydadzą się kijki trekkingowe oraz power bank, dzięki któremu szybko naładujemy smartfona, szczególnie gdy przez całą drogę służył nam jako mapa.

Co zabrać w góry jesienią?



fot. Bru-nO / pixabay.com, CC0


Jesienne wyjścia w góry mają zdeklarowanych wielbicieli, zwłaszcza w początkowej fazie tej pory roku. Szlaki turystyczne pustoszeją, a pogoda wydaje się bardziej przewidywalna. We wrześniu i październiku górska przyroda zmienia swoją szatę – w miejsce zieleni pojawia się czerwień oraz odcienie żółtego i pomarańczowego. Aż szkoda nie zobaczyć tego wszystkiego z bliska. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jesienią trzeba dobrze przygotować się do takiej wycieczki.

Przede wszystkim należy sprawdzić pogodę, wybrać odpowiedni szlak i zaplanować przejście trasy. Lepiej nie iść na żywioł, gdyż jesienią zmrok zapada wcześniej i nie chcemy schodzić w doliny po ciemku. Warto wyjść więc wcześnie rano, by dać sobie czas na powrót o odpowiedniej porze. Aby nie tracić czasu przed wycieczką, radzimy zapakować plecak wieczorem. Na spodzie powinny się znaleźć najcięższe i najmniej potrzebne rzeczy, natomiast wyżej lżejsze oraz takie, z których korzystamy najczęściej.

Co trzeba zabrać w góry jesienią? Przedstawiamy listę najpotrzebniejszych rzeczy:
  • bielizna termoaktywna i legginsy, pełniące rolę pierwszej warstwy odzieży,
  • ciepły polar – warto szukać modeli z kapturem,
  • spodnie trekkingowe, chroniące przed wiatrem i wilgocią,
  • kurtka przeciwdeszczowa lub softshell,
  • czapka, rękawiczki, szalik albo komin,
  • buty trekkingowe za kostkę,
  • termos / kubek termiczny z gorącą herbatą,
  • źródła światła.

Również jesienią przydadzą się kijki trekkingowe oraz power bank, który może uratować intensywnie eksploatowanego smartfona.

Co zabrać w góry zimą?




fot. pasja1000 / pixabay.com, CC0


Szczególnie dobrymi przygotowaniami powinny być poprzedzone zimowe wycieczki w góry. Warto sprawdzać nie tylko prognozę pogody, ale także informacje o zagrożeniu lawinowym oraz o zamkniętych szlakach. Stosując się do wszystkich ostrzeżeń, możemy jednak zaplanować niezwykłą podróż do cichej, zimowej krainy, gdzie nie ma wielu innych turystów i możemy cieszyć się widokiem ośnieżonych szczytów. To niewątpliwe plusy takich wycieczek, ale trzeba zdawać sobie również sprawę z niedogodności, jak niska temperatura, porywisty wiatr, zaspy, oblodzone szlaki, lawiny i szybko zapadający zmrok.

Przygotowanie do zimowego wyjścia w góry trzeba zacząć od pożywnego, kalorycznego śniadania, które dostarczy nam odpowiedniej dawki energii. Należy również odpowiedni zapakować w plecak, kierując się zasadą ważności poszczególnych przedmiotów. Zimą warto zasięgnąć rady doświadczonych osób, nie wstydźmy się więc zadzwonić do stacji GOPR lub TOPR i zapytać o aktualne warunki pogodowe oraz rekomendowane szlaki. Bezpośrednio przed wyjściem warto również porozmawiać z gospodarzem kwatery i powiedzieć mu o wybranej trasie oraz planowanym czasie powrotu, by w razie konieczności zawiadomił odpowiednie służby.

Zimą w góry należy iść zdrowym i jeszcze uważniej niż dotychczas obserwować swój organizm. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, wracajmy do domu, nie czekajmy aż konieczna będzie interwencja ratowników. Przede wszystkim zadbajmy o odpowiedni ekwipunek.

Jeżeli zastanawiasz się, co zabrać zimą w góry, zobacz listę najpotrzebniejszych przedmiotów:
  • bielizna termoaktywna, która skutecznie odprowadzi wilgoć z powierzchni skóry,
  • ciepła bluza polarowa,
  • odzież hardshellowa, która ochroni przed wiatrem i opadami śniegu,
  • skarpety i buty trekkingowe za kostkę,
  • stuptuty, zabezpieczające buty przed wsypywaniem się śniegu,
  • czapka, komin lub szalik, rękawice,
  • okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – promienie słoneczne, które odbijają się od śniegu są szczególnie niebezpieczne dla naszych oczu,
  • raczki lub raki oraz czekan (w łatwiejszym terenie wystarczą kijki trekkingowe),
  • źródła światła,
  • termos z gorącą herbatą oraz energetyczne przekąski,
  • zestaw lawinowy z detektorem, sondą i łopatą – można go kupić lub wypożyczyć za około 30-40 zł.

Warto sprawdzić, czy na szlaku jest dużo śniegu, być może konieczne będzie założenie rakiet śnieżnych. Do plecaka trzeba włożyć także power bank, który naładuje telefon – kontakt z innymi uczestnikami wyprawy jest niezwykle ważny, podobnie jak możliwość poinformowania służb ratunkowych w razie konieczności.

Podstawowe wyposażenie turystów w górach


Niezależnie od pory roku jest kilka rzeczy, w które powinny zaopatrzyć się osoby, planujące wyjścia na szlaki. Niektóre są oczywiste, ale z jakichś względów części turystów nie przychodzi do głowy, by o nie zadbać. Dlatego jeszcze raz przypominamy, co koniecznie trzeba zabrać ze sobą w góry.

  • Wygodne buty trekkingowe. Wybór odpowiedniego obuwia to podstawa, od jakiej należy zacząć przygotowania do wyjścia na szlak! Dobrze dobrane buty trekkingowe, szczególnie te kończące się nad kostką, chronią przed kontuzjami. Oprócz tego powinny mieć twardą podeszwę, które nie tylko ułatwia poruszanie się po skalistym terenie, ale również amortyzuje wstrząsy. Warto też pamiętać o tym, by na wyjście w góry nie zakładać nigdy nie noszonej pary. Dobrze pochodzić w nich wcześniej po domu czy wybrać się na dłuższy spacer. Być może właśnie dzięki temu na szlaku uda się uniknąć przykrej niespodzianki, jaką jest bolesne obtarcie skóry.

  • Lekkie ubranie chroniące przed chłodem. Nawet jeśli dzień zapowiada się na ciepły, w góry dobrze jest zabrać ze sobą dodatkowe ubranie. Teraz bez problemu można kupić lekką kurtę, która po zwinięciu nie zajmuje dużo miejsca. Trzeba zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonana. Powinna mieć specjalną membranę, co zapewni odpowiednią termoregulację i ochroni przed utratą ciepła. Ale uwaga – pod taką kurtkę nie należy zakładać bawełnianej koszulki ani bluzy. Do plecaka dobrze też jest zabrać czapkę – zajmuje niewiele miejsca, jest lekka, a może okazać się nieceniona. Warto ją mieć ze sobą jeśli nagle się ochłodzi, a także wtedy, gdy wieje wiatr. Z kolei czapka z daszkiem ochroni przed działaniem promieni słonecznych.

  • Energetyczne przekąski. Świeże górskie powietrze zaostrza apetyt, dlatego warto mieć ze sobą coś na ząb. Do tego dostarczymy organizmowi energii, która przyda się na dalszą część wędrówki. Dietetycy radzą, by w plecaku znalazły się kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem świeżych warzyw, nabiału raz wędliny. Do tego świetnym uzupełnieniem będą nasiona (pestki słonecznika lub dyni) oraz orzechy, które wspomagają organizm w dużym wysiłku fizycznym. Świetnym „uzupełniaczem” energii jest również czekolada – w dodatku poprawia samopoczucie, więc dla zmęczonych kilkugodzinną wędrówką będzie jak znalazł! Do prowiantu na wycieczkę w góry koniecznie trzeba dodać jeszcze butelkę wody mineralnej. Forsowny spacer przyspiesza metabolizm i nawet jesienią może wzmagać pragnienie. Z pewnością nie ugaszą go słodzone napoje gazowane, które w dodatku źle wpływają na pracę organizmu.

  • Latarka. Powinno być to podstawą wyposażenia dla osób, które wybierają się na górski szlak. Może się okazać przydatna szczególnie jesienią i zimą, gdy wcześnie zapada zmrok. Gdy źle obliczymy czas, zmierzch może zastać nas jeszcze w drodze. Oprócz tego, turyści przemierzający Bieszczady, Beskidy bądź Sudety, nie muszą przestrzegać obostrzeń, zabraniających wstępu na szlaki nocą… Stąd posiadanie dobrej latarki staje się już koniecznością. Jaka powinna być dobra latarka do zabrania w góry? Przede wszystkim lekka i kompaktowa, dzięki czemu nie będzie niepotrzebnie obciążać pleckach. Dobrze też, by miała uniwersalne źródło zasilania, czyli na przykład potrzebowała łatwo dostępnych baterii typu AA lub AAA. Wiadomo, że pogoda na szlaku może zmienić się w kilka chwil, dlatego do listy wymagań należy dodać jeszcze jej wodoodporność. Na szlaku koniecznie trzeba mieć swobodę ruchów, stąd najlepszym typem latarki dla turysty będzie jej czołowy model.

  • Mapa szlaków turystycznych. Nawet planując przejście popularną trasą, warto zabrać ze sobą mapę – i to pomimo posiadania systemu GPS. Często bowiem są bardziej niezawodne od nowoczesnych urządzeń, nie tracą zasięgu, a także są o wiele tańsze. Wydawcy map turystycznych starają się wychodzić naprzeciw potrzebom osób chodzących po górach. W ich ofercie, oprócz papierowych, znajdują się laminowane oraz syntetyczne. Dwa ostatnie typy w praktyce są prawie nie do zniszczenia, więc na pewno sprawdzą się nawet w trudnych warunkach pogodowych.

  • Apteczka turystyczna. Na szlaku nie tak trudno o uraz – często zdarzają się otarcia czy skaleczenia. Dlatego trzeba mieć ze sobą apteczkę turystyczną, w której znajdą się produkty pierwszej potrzeby. Powinny to być: plastry opatrunkowe, opatrunek jałowy, opaska elastyczna, rolka bandaża, woda utleniona, koc (folia) termiczna, małe nożyczki oraz jednorazowe lateksowe rękawiczki. Gwarantujemy, że rzeczy te nie zajmą dużo miejsca w plecaku, a mogą okazać się niezwykle przydatne.

Następny artykuł Zakaz wynajmowania noclegów...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!