7. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

7. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

Zapraszamy na siódmą edycję Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” , która już 7 listopada startuje w Warszawie! Następnie, jak co roku, wyruszy do kilkudziesięciu innych polskich miast.

7. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 7–17 listopada 2013 r. w warszawskich kinach Kinoteka, Kultura i Iluzjon. Tegoroczna edycja imprezy będzie poświęcona najważniejszym osiągnięciom w dziedzinie nauki oraz wybitnym naukowcom i noblistom.

Serwis Nocowanie.pl sprawuje oficjalny patronat medialny nad Festiwalem.

 

Otwarcie Festiwalu „Sputnik nad Polską”

 

7. Sputnik to pierwszy na świecie festiwal filmowy, którego otwarcie odbędzie się jednocześnie na Ziemi i w kosmosie! Podczas ceremonii otwarcia Festiwalu organizatorzy oraz goście połączą się na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, aby świętować rozpoczęcie Sputnika z rosyjskimi kosmonautami - Olegiem Kotowem i Siergiejem Riazanskim! Kosmonauci razem ze zgromadzoną widownią obejrzą przejmujący dramat „Metro” w reżyserii Antona Miegierdiczewa.

Kosmiczne otwarcie Festiwalu rozpocznie się 7 listopada o godzinie 19.00 w Teatrze Polskim w Warszawie. Wezmą w nim udział przedstawiciele rządu polskiego i rosyjskiego, czołowi działacze kultury oraz liczni twórcy filmowi. Za wieloletnie wsparcie przedsięwzięcia Dyrektor Festiwalu Małgorzata Skulska wręczy Nagrodę Przyjaciela Festiwalu „Sputnik” Ambasadorowi FR Aleksandrowi Aleksiejewowi oraz Marszałkowi Senatu RP Bogdanowi Borusewiczowi.

Swoją obecnością ceremonię zaszczycą członkowie jury 7. Sputnika w składzie: Przewodniczący Andrzej Seweryn - wybitny aktor i reżyser, Dyrektor Naczelny Teatru Polskiego, Xawery Żuławski - polski reżyser, scenarzysta, aktor i filmoznawca oraz Łukasz Maciejewski – ceniony krytyk filmowy i teatralny, dziennikarz, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

 

Atrakcje Festiwalu „Sputnik nad Polską”


Tradycyjnie do najlepszego filmu z sekcji konkursowej powędruje statuetka Grand Prix Sputnika. O nagrodę powalczą m.in. „Geograf przepił globus” Aleksandra Wieledinskiego, „Intymne miejsca” Aleksieja Czupowa i Nataszy Mierkułowej, a także „Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków” Aleksieja Fiedorczenko. W konkursie znajdzie się także dramat psychologiczny „Pragnienie” Dmitrija Tiurina, ukazujący losy poważnie rannego na wojnie chłopca. „Ostatnia bajka Rity” Renaty Litwinowej to historia o miłości, śmierci oraz poszukiwaniu szczęścia, która rozgrywa się na skraju rzeczywistości i fantazji. „Opowieści” Michaiła Segała przedstawiają cztery historie z życia współczesnej Rosji, poruszające problemy społeczne, etyczne i kulturowe.

Produkcje nowego kina rosyjskiego będzie można obejrzeć w festiwalowym „Kalejdoskopie”, w którym zostanie zaprezentowana „Zdrada” Kiriłła Sieriebriennikowa, „Po prostu” Soni Karpuninej, „We mgle” Siergieja Łoźnicy oraz „Metro” Antona Miegierdiczewa. Kalejdoskop przedstawi także „Kim jestem?” Klima Szypienko oraz dwa obrazy Borisa Chlebnikowa – „Dryfowanie” i „Zanim noc nas nie rozdzieli”.

7. Sputnik uczci pamięć trzech wybitnych reżyserów rosyjskich - Aleksieja Bałabanowa, Aleksieja Germana i Piotra Todorowskiego - prezentując retrospektywy ich filmów. Widzowie będą mogli przypomnieć sobie m.in. „Morfinę”, „Palacza”, „Ciuciubabkę” oraz ostatnie dzieło twórcy „Też chcę”. Z twórczości Aleksieja Germana zostaną pokazane filmy „Siódmy sputnik”, „Mój przyjaciel Iwan Łapszyn” oraz najnowszy „Trudno być Bogiem”. W reżyserii Piotra Todorowskiego publiczność obejrzy m.in. obrazy „Dewizówka” oraz „Riorita”.

W tym roku po raz pierwszy zostaną zaprezentowane najlepsze filmy z krajów z byłego ZSRR. Projekcje odbywać się będą w ramach bloku „Sąsiedzi. Kinoszok prezentuje”. Oprócz tego, we współpracy z Festiwalem „Żydowskie motywy”, odbędzie się sekcja o tym samym tytule, prezentująca filmy o tematyce żydowskiej. Tło historyczne przedstawi także sekcja „Pieriestrojka”, w której znajdą się wyprodukowane w czasie transformacji lat 90. mało znane filmy wybitnych reżyserów, w tym Pawła Łungina, Nikołaja Dostala oraz Karena Szachnazarowa.

Sputnik zagości również w „Sztuce dokumentu”, proponując widzom m.in. „Ikonoskop” Witalija Manskiego oraz „Księgę tundry” Aleksieja Wachruszewa. W sekcji „Kinotawr. Krótki metr” znajdą się natomiast najlepsze rosyjskie filmy krótkometrażowe. Nie zabraknie sekcji „The best of Sputnik” z rewelacyjnymi tytułami poprzednich edycji Festiwalu.

Mocnym punktem Festiwalu będzie „Elektroniczna odyseja” - ciąg wydarzeń towarzyszących poświęconych rosyjskiemu wynalazcy Lwowi Thereminowi. W ramach projektu odbędzie się pokaz dokumentu „Theremin: elektroniczna odyseja” Stevena M. Martina, koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Lydii Kavinej, warsztaty gry na thereminie oraz koncert zespołu Messer Chups!

Z rosyjską kinematografią zapoznają się także podróżujący w Wagonie Filmowym PKP Intercity.

Festiwalowe weekendy przeznaczone są dla najmłodszych wielbicieli festiwalu. 7. Laboratorium „Małego Sputnika” w weekendowe poranki weźmie pod lupę bohaterów bajek rosyjskich. Na dzieci czeka wiele atrakcji - nie tylko pokazy filmowe, ale również koncert zespołu Fasolki, warsztaty animacji, warsztaty plastyczne i detektywistyczne, spotkania z muzyką i teatrem oraz moc naukowych eksperymentów z Funiversity. Nie zabraknie również konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.

Zobacz więcej na: www.sputnikfestiwal.pl

Następny artykuł Andrzejki 2013 na Mazurach

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!