7 ciekawych miejsc na Lubelszczyźnie

7 ciekawych miejsc na Lubelszczyźnie

Lubelszczyzna to jeden z tych regionów Polski, które posiadają jeszcze wiele nieodkrytych przez turystów miejsc i atrakcji. Mini Zoo, Muzeum Nietypowych Rowerów czy Muzeum Jana Kochanowskiego – to tylko kilka z nich. Gdzie jeszcze warto się wybrać? Sprawdźcie sami!

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa


Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa to jedna z największych i najciekawszych atrakcji turystycznych Lubelszczyzny. Szczególnie polecana dla rodzin z dziećmi. Mimo rosnącego zainteresowania, nadal dla wielu turystów pozostaje nieodkryta. A szkoda.

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa powstała w 1892 roku i kursowała niemal przez sto lat, przewożąc zarówno pasażerów, jak i towary. Obecnie kolejka wykorzystywana jest jedynie w celach turystycznych i zdecydowanie każdy chociaż raz powinien wybrać się na przejażdżkę wąskotorówką.

Trasa kolejki przebiega przez najpiękniejsze miejsca Kotliny Chodelskiej i Lubelskiego Powiśla. Długość trasy liczy ponad 50 kilometrów i wiedzie przez pola, lasy i okoliczne wsie. Skład ma zarówno otwarte, jak i zamknięte wagony, więc przejażdżka zawsze jest przyjemnością, niezależenie od pogody. Co ważne, wycieczka połączona jest z piknikiem przy ognisku.

Przejazdy Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej odbywają się w każdą niedzielę od początku maja do końca września. Kolejka startuje z Karczmisk (wieś położona pomiędzy Kazimierzem Dolnym a Opolem Lubelskim) o godzinie 11.00.

Znajdź nocleg w okolicy


Mini Zoo w Wojciechowie


Park Zwierząt, Rozrywki i Edukacji w Wojciechowie to idealne miejsce na wypoczynek i rozrywkę poza miastem dla wszystkich osób lubiących spędzać wolny czas aktywnie, na świeżym powietrzu, w bezpośrednim kontakcie z naturą i zwierzętami. W Mini Zoo, na powierzchni 4 ha zgromadzono kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt, przestronny plac zabaw, liczne atrakcje oraz zaplecze gastronomiczne i edukacyjne.

Wojciechów położony jest nieopodal Kazimierza Dolnego (ok. 25 km), Nałęczowa a także Lublina. I zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, szczególnie całą rodziną. Atrakcji jest tu co niemiara.

Wśród zwierząt mieszkających w wojciechowskim ZOO są m.in.: lwy, małpy, pumy, wielbłądy dwugarbne, antylopy, jelenie, osły (poitou i somalijskie), kangury, lamy, alpaki,  kozy (śruborogie, miniaturowe), owce, liczne gatunki ptaków wodnych i lądowych, w tym żurawie koroniaste, ibisy oraz różne odmiany bażantów, kaczek i gęsi, pawie, czarne łabędzie, szopy pracze, jeżozwierze,  bydło szkockie, kucyki, wiewiórki, króliki czy lisy polarne.

Wielką atrakcją, szczególnie dla dzieci jest również plac zabaw usytuowany na powierzchni 2000 m2,  na którym znajdują się wieże, zjeżdżalnie, kładki, ścianki, huśtawki i piaskownica. Oprócz tego w zwierzyńcu znajduje się także miejsce, gdzie można się posilić. Co ciekawe, w zwierzyńcu odbywają się także zajęcia praktyczne, w trakcie których można uczestniczyć w pokazie karmienia zwierząt czy też brać udział w ich oporządzaniu i czesaniu. Dodatkową atrakcją są zajęcia edukacyjne organizowane dla dzieci i młodzieży w różnym wieku dostosowane indywidualnie do każdej grupy. W ofercie znajdują się także przejażdżki bryczką i wozem po malowniczych okolicach oraz  bezpieczne zabawy z psem pod okiem zoopsychologa, które oswajają dzieci w obcowaniu ze zwierzakiem, uczą prawidłowych reakcji i zachowania w jego obecności.

Znajdź nocleg w okolicy


Owadolandia w Wojciechowie


Owadolandia to park edukacyjno-rekreacyjny, w którym można spotkać ogromne repliki owadów, wielkości dorosłego człowieka. Wiernie odtworzone modele owadów, zaprojektowane z dbałością o szczegóły anatomiczne. W położonym w Wojciechowie parku zobaczymy wspaniały, do końca niezbadany i tajemniczy a jednocześnie niezwykły świat owadów. Dzieci dzięki tej wycieczce dowiedzą się, dlaczego owady są ważne, jak nam służą, jak się z nimi należy obchodzić oraz za co je kochać.

Jest to idealne miejsce dla osób które chcą poznać świat owadów oraz spędzić czas na świeżym powietrzu. Na terenie parku znajduje się ścieżka dydaktyczna z ciekawymi gatunkami i odmianami roślin oraz tablice informacyjno-edukacyjne, przeznaczone do przeprowadzania zajęć na świeżym powietrzu. Odwiedzając Izbę Małego Entomologa obejrzymy gabloty z egzotycznymi motylami, chrząszczami i innymi owadami. Możemy też przejść przez labirynt przygotowany w polu kukurydzy czy skorzystać z rozbudowanego placu zabaw. Na terenie parku znajduje się także miejsce na organizowanie ognisk. Owadolandia jest przygotowana na przyjęcie zarówno gości indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.

Znajdź nocleg w okolicy



Ostoja Konika Biłgorajskiego


Ostoja Konika Biłgorajskiego w Szklarni została założona w 1986 roku z inicjatywy Nadleśnictwa Janów. W 1990 roku została przejęta przez Zarząd Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. Celem hodowli jest przywrócenie cech pierwotnych i utrzymanie tej rasy konia, dobrze przystosowanego do bytowania w warunkach naturalnych. Opiekę naukową nad stadniną sprawuje Zakład Hodowli Koni Akademii Rolniczej w Lublinie.

Jest to jedyna istniejąca w Polsce hodowla zachowawcza tego konia. Warto wiedzieć, że Konik Biłgorajski jest potomkiem dziko żyjącego leśno-stepowego konia tarpana. Jest to koń o żywym temperamencie i łagodnym charakterze, dzięki czemu może być wykorzystywany do rekreacji i hipoterapii. Posiada liczne cechy swojego przodka, m.in. krępą budowę ciała, niewielki wzrost oraz dużą wytrzymałość na niskie temperatury.

Przez cały rok stado, liczące około dwudziestu koni, przebywa na wolnym powietrzu. Latem można je oglądać na dużym wybiegu, przylegającym do zabudowań wioski. Zimą natomiast konie przebywają w sąsiedztwie stajni na mniejszym wybiegu. Są dokarmiane wyłącznie w okresie zimy.

Co ciekawe, mimo, że są dzikimi końmi przy spotkaniu z człowiekiem nie okazują objawów strachu, z reguły są przyjaźnie nastawione. Dzieci bez wątpienia będą uradowane, kiedy uda im się pogłaskać lub nakarmić kucyka.

Znajdź nocleg w okolicy


Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu


Muzeum Nietypowych Rowerów znajduje się w miejscowości Gołąb w przy trasie nr 801 Warszawa - Dęblin - Puławy - Kazimierz Dolny. Jest to prywatne muzeum, które zostało założone w 1987 roku, przez kustosza i przewodnika Józefa Konstantego Majewskiego.

Zwiedzający mogą na miejscu obejrzeć a nawet osobiście wypróbować rowery poziome, rowery cyrkowe i inne nietypowe rowery. Dzieciom i młodzieży największą frajdę sprawia jazda na galopujących rowerach. Chętni mogą spróbować swoich sił i przewieźć dziecko np. rikszą.

W ofercie są także lekcje muzealne: "Naprawa i konserwacja roweru", "Historia roweru", "Rower ekologiczny - Pojazd przyszłości", "Czy Światu zabraknie energii". A dodatkowo - pokazy pracy w kuźni czy nauka kowalstwa.

Muzeum otwarte dla zwiedzających od 1 kwietnia do 31 października we wszystkie dni tygodnia od godz. 10.00 do 18.00. Wyjątkowo można uzgodnić nieco wcześniejsze lub późniejsze zwiedzanie.

Znajdź nocleg w okolicy


Muzeum Zamoyskich w Kozłówce


Wzniesiony około 1742 roku dla rodziny Bielińskich według projektu Józefa Fontany, w roku 1799 stał się własnością rodziny Zamoyskich. W latach 1897–1914 został przebudowany przez Konstantego Zamoyskiego. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa, w tym: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa (przeważają portrety rodzinne oraz kopie arcydzieł malarstwa europejskiego), mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu.

Wnętrza są doskonale utrzymane i posiadają nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu.

Obok pałacu znajdują się: kaplica wzorowana na wersalskiej z kopią nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej, ogród w stylu francuskiego baroku oraz powozownia, gdzie obecnie znajduje się jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu znana również jako „Muzeum Socrealizmu”. Galeria zawiera zbiory z I połowy lat 50. XX wieku, które liczą ponad 1600 rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów. Są wśród nich dzieła ówczesnych czołowych polskich artystów. Swoistym dopełnieniem galerii są stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki Bolesława Bieruta, Włodzimierza Lenina oraz Juliana Marchlewskiego.

Od listopada 1944 pałac jest własnością państwa. Pełnił w tym czasie funkcję m.in. składnicy muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki, a od 1979 r. jest siedzibą muzeum, od 1992 Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Znajdź nocleg w okolicy


Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie


Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie to muzeum biograficzne poświęcone Janowi Kochanowskiemu. Otwarte zostało w roku 1961 a ekspozycja obejmowała wówczas hall i cztery pokoje. Od 1975 roku jest to oddział Muzeum Okręgowego w Radomiu.

Siedzibą muzeum jest klasycystyczny, pochodzący z XIX wieku dwór Jabłonowskich. Został zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego. Odbudowany po pożarze w 1904 r. przez kolejnego właściciela Stanisława Zawadzkiego. Dwór murowany z cegły, tynkowany, parterowy, na wysokich piwnicach. To właśnie w nim mieści się ekspozycja stała muzeum.

Jest to ekspozycja typu biograficznego, zajmuje sześć sal muzealnych, w których zgromadzono wiele wydań dzieł poety, opracowania na temat jego życia i twórczości oraz niektóre bezpośrednio z nim związane pamiątki: dębowy fotel z herbem, obity skórą z wytłaczanym wzorem (kurdyban) oraz żelazne drzwi z inicjałami i herbem Korwin, pochodzące prawdopodobnie ze skarbczyka spalonego w roku 1720 dworu poety.

Zespół dworski otoczony jest przez park krajobrazowy z I połowy XIX wieku, zaprojektowany przez Józefa Stichego w stylu angielskim, przebudowany na początku XX wieku przez Stefana Celichowskiego.

Znajdź nocleg w okolicy

Następny artykuł Polska jest piękna:...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!