7 cudów Polski

7 cudów Polski

Magazyn National Geographic po raz kolejny opublikował listę miejsc nominowanych do 7 cudów Polski. Spośród 32 propozycji do końca sierpnia internauci wybiorą siedem. Dziś przygotowaliśmy nasz subiektywny ranking pięknych i ciekawych miejsc w Polsce. 

Karkonoskie Tajemnice

 

Chcesz poznać niezwykłe historie, legendy oraz podania przypominające o dawnych mieszkańcach regionu? Pełne magii, przepiękne muzeum Karkonoskie Tajemnice polecamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Miejsce łączy legendy karkonoskie z nowoczesną techniką. Poznamy tu historie zasiedlających te tereny zielarzy, poszukiwaczy minerałów oraz legendy o korzeniu mandragory oraz o Duchu Gór. Wszystko to przygotowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, które pozwalają na realne doświadczenie magicznej atmosfery tego miejsca. Co ciekawe muzeum powstało tu w miejscu odnalezienia kostura Ducha Gór, wykopanego w 2011 roku podczas prac budowlanych na tym terenie. Obecnie można go oglądać w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Zdecydowanie polecamy odwiedzić to miejsce!

 

 Bulwar Nadwarciański


Kolejną tegoroczną nominacją do 7 cudów Polski jest Bulwar Nadwarciański w Gorzowie Wielkopolskim. Ciągnący się na prawym brzegu Warty, pomiędzy ulicami Cichońskiego i Garbary, w całości położony na terenie centrum miasta. Co wyróżnia to miejsce? Cztery nadrzeczne strefy – relaksu, wypoczynku, atrakcji i kultury – molo, przystań cumownicza i cudowny widok na Wartę. Piękny deptak oraz mnóstwo knajpek, woliery ptaków, zegar słoneczny, fontanny. Miejsce idealne na spacer i odpoczynek. Ponadto odbywają się tu liczne koncerty, spotkania i festyny. Tu każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Zobacz także:

 

Centrum Spotkania Kultur

 

Początek historii Centrum Spotkania Kultur sięga roku 1974. Wtedy to rozpoczęto budowę teatru i filharmonii, mających mieścić się w pokaźnym obiekcie zajmującym docelowo trzy sale widowiskowe. Budowę niestety szybko przerwano, a sam budynek zyskał nazwę Teatru w Budowie. Do prac remontowych powrócono w latach 1996 - 2000, kiedy to ukończono remont części gmachu i przeniesiono tam lubelski Teatr Muzyczny oraz Lubelską Filharmonię. Na przełomie października i listopada 2012 przystąpiono do rozbiórki części nieużytkowej gmachu, celem budowy w jej miejsce Centrum Spotkania Kultur. W 2015 roku odbyło się uroczyste zakończenie budowy połączone z widowiskiem multimedialnym Upadek Muru Lubelskiego i odsłonięciem tablicy z nazwą Placu Teatralnego. W gmachu znajdują się również liczne sale seminaryjne, konferencyjne, galeria sztuki, multimedialna biblioteka, sale klubowe oraz restauracje. Przeszklone wnętrza, niezwykła przestrzeń, wszechobecna kultura i sztuka. Tradycja połączona z nowoczesnością - miejsce niezwykłe i z pewnością warte uwagi.

 

Sprawdź także:

 

Muzeum Wsi Kieleckiej

 

Odtworzoną zabudowę tradycyjnych wiosek ziemi kieleckiej znajdziemy w Muzeum Wsi Kieleckiej. Muzeum założone zostało w 1976 roku. W jego skład wchodzą: Park Etnograficzny w Tokarni w gminie Chęciny, Dworek Laszczyków w Kielcach, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach. Miejsce pełne zabytkowych chałup, młynów i budynków gospodarczych, a to wszystko wyposażone w autentyczne meble i przedmioty codziennego użytku, a nawet kolekcję powozów. Na zwiedzanie warto przeznaczyć parę godzin, gwarantujemy jednak, że miłośnicy spacerów i historii nie będą zawiedzeni!

 

Twierdza Boyen

 

W Giżycku znajdziemy wiele pięknych i interesujących miejsc. Jednym z nich jest Twierdza Boyen. Ukryta wśród drzew ma kształt gwiazdy i jest jednym z najlepiej zachowanych dzieł fortyfikacyjnych w Polsce. Na turystów czeka spory do zwiedzenia teren oraz trasy pełne interesujących wystaw i eksponatów. Choć na zwiedzenie całego terenu należy zarezerwować trochę czasu Twierdza Boyen to miejsce doskonałe na spokojny spacer i dużą dawkę historii. Świetna atrakcja dla miłośników historii i nie tylko. Na turystów czekają aż trzy różne trasy zwiedzania. Zdecydowanie polecamy zwiedzanie z przewodnikiem.

 

Szukasz noclegu w Giżycku? Sprawdź nasze propozycje:

 

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

 

Wśród nominowanych do 7 cudów Polski znalazło się również Podziemne Miasto Wolin. Podziemne miasto na Wyspie Wolin to teren na którym w czasie II wojny światowej usytuowane były potężne działa mające za zadanie bronić bazy Kriegsmarine. Po wojnie dokonano przebudowy obiektu, a schrony połączono kilometrem podziemnych korytarzy tworząc w ten sposób "podziemne miasto". Interaktywne zwiedzanie obiektu odbywa się w towarzystwie polskiego żołnierza, co jeszcze bardziej pozwala poczuć atmosferę tego miejsca. Unikatowy obiekt, pełni pasji przewodnicy, zabawa i historia w jednym.

 

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

 

Płyty, plakaty, ubrania sceniczne, słynne nazwiska, rozpoznawalni artyści oraz duża dawka muzyki - to wszystko znajdziemy w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu to obiekt zlokalizowany pod widownią Amfiteatru Opolskiego w pobliżu Wieży Piastowskiej. Muzeum od 2009 roku działa na rzecz popularyzacji polskiej piosenki. Multimedialne muzeum zabierze zwiedzającego w podróż po wszystkich dekadach polskiej muzyki. Znajdziemy tu elektroniczne archiwum wykonawców, piosenek, nagrań dźwiękowych i nagrań wideo (zapisów wykonań, wywiadów, wspomnień). Dodatkową atrakcją są budki nagraniowe. To niezwykłe , fascynujące, w pełni nowoczesne miejsce naszym zdaniem warto zobaczyć.

 

Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się również: Park Zdrojowy w Kudowie - Zdroju, Park Etnograficzny, Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła, Zagroda Guciów, Zespół Poaugustiański, PGE Giganty Mocy, Dworzec Fabryczny, Babia Góra, Cricoteka, Muzeum Tadeusza Kantora, Zielone Świątki, Muzeum Wsi Radomskiej, Kościół św. Mikołaja, Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Baśniowy Szlak Suwalszczyzny, Kraina Otwartych Okienic, Muzeum II Wojny Światowej, Pętla Żuławska, Kopalnia Guido, Pałac w Pławniowicach, Szlak rowerowy Green Velo, Rzeka Krutynia, Pałac w Rogalinie, Zamek Królewski oraz Muzeum Centrum Dialogu Przełomy.

Następny artykuł Pogoda na wrzesień 2017 na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!