7 najciekawszych tras pieszych w Polsce

7 najciekawszych tras pieszych w Polsce

Czy planując urlop, myślisz jedynie o tym, by spakować plecak, założyć wygodne buty, wejść na szlaki i uciec od zgiełku świata? Aktywny wypoczynek to jedyne, czego ci trzeba? Leżenie na leżaku nad basenem to prawdziwy koszmar? Świetnie cię rozumiemy! Wakacyjne wyjazdy stanowią idealną okazję do poprawienia samopoczucia, pracy nad kondycją oraz relaksu przez solidne zmęczenie mięśni! W ten sposób urlop możemy spędzić dosłownie wszędzie. Jednak pewne szlaki zasługują na szczególną uwagę. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych pieszych tras w Polsce!

Aktywny wypoczynek jest naprawdę świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu podczas urlopu. Lista zalet jest naprawdę długa! Decydując się na pieszą podróż szlakiem turystycznym, będziemy mogli poprawić swoje samopoczucie oraz kondycję. Poza tym czeka na nas świeże powietrze, obcowanie z przyrodą oraz okrywanie wyjątkowych zakątków. Większość tras to także gwarancja zachwycających widoków oraz bliskości natury. Taka forma wypoczynku to także szansa sprawdzenia swoich możliwości oraz okazja do kształtowania charakteru. Wybierając odpowiednią trasę, możemy spędzić romantyczny wyjazd z drugą połówką, świetnie bawić się z przyjaciółmi lub przeżyć przyjemne chwile z całą rodziną! Jesteście już wystarczająco zachęceni? Sprawdźcie kilka z najpiękniejszych tras pieszych w Polsce, a następnie wyruszajcie na szlak! Nie ma na co czekać! 


Najpiękniejsze szlaki turystyczne w górach 

Słysząc o najpiękniejszych szlakach turystycznych oraz pięknych widokach w pierwszej chwili myślimy o polskich górach. I nie ma się czemu dziwić. Południe Polski oferuje nam naprawdę mnóstwo malowniczych i zachwycających zakątków. Wybór najpiękniejszych czy najciekawszych jest naprawdę trudny. Gdzie nie zajrzymy, czeka nas bowiem coś interesującego. Które szlaki turystyczne w górach można uznać za najciekawsze? Sprawdźcie kilka propozycji! 


Szczeliniec Wielki zachwycające miejsce w Górach Stołowych! 


Góry Stołowe znajdują się w czołówce najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych turystycznie pasm górskich w naszym kraju. Charakteryzują się one niezwykłym ukształtowaniem terenu, są bowiem jedynymi z nielicznych gór płytowych w Europie. Okolica kusi turystów licznymi malowniczymi widokami, niezwykłymi zakątkami oraz piękną przyrodą. Wczasowicze, którzy zdecydują się na wyprawę w Góry Stołowe, koniecznie powinni zobaczyć Błędne Skały, Skały Puchacza, ruiny fortu Karola oraz klimatyczną Kaplicę Czaszek. Jednak punktem obowiązkowym będzie zdobycie Szczelinca Wielkiego – najwyższego okolicznego szczytu. 


Na Szeliniec dostaniemy się szlakiem żółtym rozpoczynającym się we wsi Karłów. Początkowo podróżujemy drogą, by następnie przejść na kamienistą ścieżkę, gdzie rozpoczniemy podejście po kamiennych schodkach. Wykute w skałach schody liczą sobie dokładnie 665 stopni, ale podczas wspinaczki możecie sami sprawdzić, czy nikt przypadkiem nie pomylił się przy obliczeniach. Podróż na szczyt w obie strony powinna zająć nam około 3,5 godziny (pod warunkiem, że nie zabłądzimy w skalny labiryncie). Na szczycie czekają na nas piękne widoki na okolicę. Taras jest prosta i niezwykle ciekawa, będzie stanowiła świetny pomysł na wycieczkę dla turystów w każdym wieku. Ciekawostką jest, że piękna okolica zachwyciła również amerykańskich filmowców, którzy kręcili tutaj zdjęcia do filmu “Opowieści z Narnii. Książę Kaspian”. Dlatego podczas liczenia schodów warto także uważnie się rozglądać. Może w pobliżu rzeczywiście kręcą się jakieś magiczne stworzenia? 


Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy? 



Noclegi w Górach Stołowych 


Góry Świętokrzyskie – szlak pełen legend i niezwykłych miejsc!


Chociaż Góry Świętokrzyskie nie należą do najwyższych, a pod względem turystycznym nadal są niedocenione, to nie można odmówić im wyjątkowości! Są jednym z najstarszych pasm górskich w Europie, a także jedynymi górami leżącymi w środkowej części kraju. To jednak nadal nie wszystko! Podróżnicy, którzy zdecydują się na wczasy w okolicy, będą mogli oczywiście zobaczyć piękne widoki, niezwykłą przyrodę oraz interesujące miejsca. Góry Świętokrzyskie to jednak także liczne legendy, których ilość na kilometr kwadratowy może przyprawić nas o zawrót głowy! 


Jeżeli już zdecydujemy się na odkrywanie świętokrzyskich szczytów, powinniśmy wybrać fragment Czerwonego Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Podróż najlepiej rozpocząć w miejscowości Święta Katarzyna. Tam warto zobaczyć między innymi Zespół Klasztorny Bernardynek oraz kaplicę cmentarną zwaną kapliczką Żeromskiego. Szlak zabierze nas następnie na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, czyli Łysicę wznoszącą się 612 m n.p.m. Późnej przejdziemy przez przełęcz św. Mikołaja oraz Łysą Górą – miejsce, w którym według legend odbywały się zloty czarownic! Podróż trasą możemy zakończyć w Nowej Słupi, gdzie czeka m.in. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Tam również zobaczymy Figurkę Pielgrzyma Świętokrzyskiego, który według opowieści jest zaklętym rycerzem, który w ramach pokuty został zamieniony w kamień, a swoją podróż do okolicznego klasztoru pokonuje z prędkością jednego ziarnka piasku rocznie. 


Pokonanie szlaku o długości około 20 kilometrów powinno zająć na mniej więcej 6-7 godzin. O ile nie porwie nas żadna czarownica. 

 

Atrakcyjne noclegi w Górach Świętokrzyskich:



Trasa na najważniejsze szczyty Pienin, czyli tam, gdzie hasał Janosik! 


Malownicze Pieniny to prawdziwe turystyczne El Dorado! Wczasowicze, którzy zdecydują się na wakacje w tym miejscu, muszą mieć naprawdę dobry plan działania. W okolicy czeka bowiem tyle możliwości, że kręci się w głowie! Na początek zwiedzanie pięknych zamków, później relaks nad jeziorem, a następnie koniecznie spływ Dunajcem! Mało? Dodajmy do tego mnóstwo szaleństwa w ośrodku Czorsztyn-SKI, zwiedzanie Elektrowni Wodnej i poszukiwanie wyjątkowych zabytków architektury drewnianej. Zmęczeni? Nie? To koniecznie czas na wycieczkę w góry! 


Wizytówkami pięknych Pienin są dwa lokalne szczyty zachwycające cudnymi widokami. Jeżeli będziemy chcieli je zdobyć za jednym razem, możemy wyruszyć z Czorsztyna do Przełęczy Rozdziela. Wędrując tą trasą, wejdziemy na dwa najważniejsze szczyty: Trzy Korony oraz Sokolice. Tam czekają punkty gwarantujące niesamowite widoki na Pieniny, Dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Magurę Spiską, Gorce, a nawet Tarty! Wizyta w okolicy szczególnie powinna spodobać się miłośnikom Janosika. W pobliskim zamku w Niedzicy kręcono bowiem sceny do popularnego serialu, natomiast sam legendarny zbójnik podobno przeskoczył tu jednym susem przełom Dunajca. Strach pomyśleć co jeszcze mógł wyrabiać w okolicy! 



Znajdź nocleg w Pieninach i ciesz się niezwykłymi wakacjami! 


Najciekawsze trasy piesze nad morzem


Wakacje nad polskim morzem mogą kojarzyć się przede wszystkim z szumem fal, łapaniem promieni słońca oraz relaksem na złocistym piasku. A może by tak spędzić wakacje nad morzem nieco bardziej aktywnie? Romantyczny wieczorny spacer po plaży brzmi świetnie, ale może rzucić sobie większe wyzwanie? 


Szlak Nadmorski z Łeby do Rowów, czyli niezwykła wyprawa po pustyni! 


Jednym z najbardziej niezwykłych zakątków na naszym wybrzeżu bez wątpienia jest Słowiński Park Narodowy. Dlatego też to tutaj powinniśmy udać się w poszukiwaniu najciekawszych tras pieszych! Spacer po parku narodowym, pomiędzy jego zachwycającymi wydmami pozwoli nam poczuć się jak podczas egzotycznej wyprawy. Okolice będziemy mogli podziwiać dzięki kilku interesującym trasom. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fragment Czerwonego Szlaku Nadmorskiego biegnący z Łeby do miejscowości Rowy. Jest to jednak propozycja wymagająca przeznaczona dla prawdziwych entuzjastów. 


Liczący 40 kilometrów odcinek poprowadzi nas przez tereny, na których rządzi dzika przyroda, a punkty gastronomiczne nie mają dla siebie miejsca. Przed wyruszeniem trasę warto odwiedzić Muzeum Przyrodnicze w Łebie, gdzie będziemy mogli dowiedzieć się więcej na temat terenów, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Już na szlaku – poza pustynnym krajobrazem – będziemy mogli zobaczyć między innymi wyrzutnię rakiet z czasów II wojny światowej, punkty widokowe na wydmach, ukryte wśród sosnowego boru jeziora Dołgie Wielkie i Małe. 


Co warto udać się na spacer w okolicy? 



Sprawdź noclegi w Łebie. Tam nie sposób się nudzić! 


Najciekawsza trasa nad Bałtykiem? Spacer po wodzie!


Jedną z najciekawszych tras pieszych nad polskim morzem znajdziemy w okolicach Zatoki Puckiej a dokładnie na Zatoce Puckiej! Podczas wakacji na Półwyspie Helskim będziemy mogli wziąć udział w naprawdę niezwykłym spacerze. Przez sam środek zatoki przebiega wąska piaszczysta mielizna o długości około dziesięciu kilometrów. Rybitwia Mielizna pozwala na pokonanie zatoki niemal bez konieczności pływania. Trudno uwierzyć? Od wielu lat takiego wyczynu dokonują coraz liczniejsze grupy, biorące udział w tzw. Marszu Śledzia. Dziesiątki śmiałków co roku wyruszają na ten niezwykły spacer, zapewniając sobie naprawdę niezwykłe przeżycia i widoki!  


Miejsc na ciekawe spacery w okolicy na pewno nie zabraknie! 



Sprawdź noclegi na Półwyspie Helskim


Najciekawsze trasy piesze na Warmii i Mazurach


Kraina Tysiąca Jezior stanowi niezwykłe miejsce. Piękna i zachwycająca kraina jest cudowanym regionem, w którym popływamy kajakiem lub wskoczymy na żaglówkę. Znajdziemy tu jednak także kilka naprawdę ciekawych tras pieszych, na które warto wyruszyć. Na nich bowiem czekają na nas interesujące zakątki oraz piękna przyroda. 


Szlak im. Melchiora Wańkowicza 


Przebywając na urlopie w okolicach Mrągowa, będziemy mogli wybrać się między innymi na szlak wybitnego polskiego dziennikarza i reportażysty Melchiora Wańkowicza. Szlak oznaczony kolorem niebiesko-białym biegnie równolegle z trasą kajakową po Kurtyni – jednego z najpiękniejszych szlaków nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Malownicza trasa o długości około 60 kilometrów rozpoczyna się we wsi Sorkwity, a następnie biegnie nad okolicznymi jeziorami i mniejszymi miejscowościami, by zakończyć się w rezerwacie Sosna Królewska. 

 

Urokliwe zakątki w okolicy? Proszę bardzo

 


Sprawdź noclegi w okolicy i odkrywaj piękno Warmii i Mazur


Szlak Napoleoński z Kamieńca do Iławy


W Krainie Tysiąca Jezior świetnie poczują się nie tylko miłośnicy pięknej przyrody, ale także pasjonaci historii. Na Mazurach uda nam się znaleźć naprawdę wiele ciekawych tras pieszych, w tym te pozwalające odbyć spacer śladami przeszłości. Jedna z takich tras jest Szlak Napoleoński z Kamieńca do Iławy. 


Szlak pieszy o długości około 39 kilometrów oferuje spacerowiczom kilka wyjątkowo atrakcyjnych miejsc. Już w samym Kamieńcu (znajdującym się 10 kilometrów od Grodziska Wielkopolskiego) będziemy mogli zobaczyć ruiny barokowego pałacu Finckensteinów z XVIII, w którym w 1808 roku rezydował Napoleon. Jednym z najciekawszych obiektów znajdujących się na trasie są ruiny zamku w Szymbarku, będące pozostałością po jednym z największych zamków krzyżackich w tej części kraju. Poza tym Szlak Napoleoński wiedzie również przez rezerwat przyrody Czerwica, położony na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Trasa spaceru kończy się natomiast przy neogotyckim dworcu kolejowym w Iławie. 


Drugi szlak napoleoński rozpoczyna się we wsi Barkweda i prowadzi trasą przemarszu wojsk napoleońskich podczas wojny Rosji z Prusami. Na trasie znajdziemy kilka zabytkowych obiektów oraz tabliczki informacyjne, które przybliżają nam kolejne ruchy zmagających się ze sobą wojsk. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

Następny artykuł 10 pomysłów na aktywne...

Komentarze (1)

Piechur

Świetne propozycje. Brawo za wybór i opis.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!