7 najpiękniejszych miejsc na północy Polski

7 najpiękniejszych miejsc na północy Polski


Planujesz urlop i nie wiesz jaki kierunek obrać? Proponujemy Polskę północną. Piękne zabytkowe miasta, jedyny w swoim rodzaju nadmorski klimat i mnóstwo przyrodniczych atrakcji. Bez względu na porę roku czy skład ekipy podróżującej północna Polska na pewno Was zachwyci. Które miejsca szczególnie warto odwiedzić? Podpowiadamy!


1. Skoro Polska północna to oczywiście - Gdynia i Gdańsk


Zarówno Gdynia, jak i Gdańsk są idealnymi propozycjami na weekendowy wypoczynek, o każdej porze roku i dla całej rodziny. Jedyny w swoim rodzaju nadmorski klimat, wspaniałe zabytki i różnorodne atrakcje zachwycą każdego turystę, nawet tego najbardziej wymagającego.

Co warto zobaczyć w Gdyni?

Niezależnie od pory roku, będąc w Gdyni zawsze warto wybrać się na plażę. W mieście jest kilka popularnych kąpielisk i malowniczych punktów, z których można podziwiać wody Morza Bałtyckiego.

Warta odwiedzenia jest także Kamienna Góra – punkt widokowy. Ze szczytu wzniesienia widać doskonale miasto i zatokę z charakterystycznymi portowymi żurawiami. Jeśli warunki pozwolą, z Kamiennej Góry udaje się dostrzec zarysy Helu.

Musimy również znaleźć czas, by nacieszyć się nadmorską przyrodą. W okolicy Gdyni stworzono kilka parków i rezerwatów, takich jak Trójmiejski Park Krajobrazowy czy Rezerwat Cisowa, chroniący malowniczą część potoku Cisówka z przylegającymi do niego zalesionymi zboczami.

Ciekawych miejsc w Gdyni jest naprawdę wiele. Co jeszcze warto zobaczyć? Koniecznie wybierzmy się na wycieczkę na Skwer Kościuszki i molo, gdzie są zacumowane statki-muzea.

Będąc w tym mieście nie sposób nie odwiedzić portu morskiego w Gdyni, który sprawuję role miejsca handlowego. Jest trzecim co do wielkości portem morskim w Polsce.

Zobacz noclegi w Gdyni

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk jest jednym z najpopularniejszych miast nad polskim morzem, które o każdej porze roku przyciąga turystów. Zachwyca nie tylko przepiękną starówką, gdzie w nieskończoność można krążyć pośród przepięknych kamienic, łączących w sobie różne style architektury, ale również wieloma dodatkowymi atrakcjami, także dla dzieci. Dlatego też jest to miasto wręcz idealne na spędzenie rodzinnego weekendu z dziećmi.

Stare Miasto to pierwszy punkt programu. Kolejny - wizyta w Palmiarnia i ogrodzie botanicznym, które znajdują się na terenie Parku Oliwskiego.

Miłośnicy piłki nożnej, nie tylko ci najmłodsi, na pewno z chęcią odwiedzą Stadion Energa Gdańsk - jeden ze stadionów zbudowanych na EURO 2014. Natomiast rodzinom z dziećmi polecany jest Ośrodek Kultury Morskiej, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Został otwarty kilka lat temu i należy do najnowocześniejszych muzeów w kraju.

Równie ciekawa będzie na pewno wizyta w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, w którym na 125 hektarach mieszkają zwierzęta ze wszystkich kontynentów – również takie gatunki, które trudno spotkać na wolności.

Sprawdź noclegi w Gdańsku


2. Jedyny w swoim rodzaju Przylądek Rozewie


Rozewie objęte jest krajobrazowym rezerwatem Przylądek Rozewski, gdzie ochronie podlegają resztki buczyny pomorskiej na wysokim brzegu klifowym. Występują tam drzewa ponad dwustuletnie o obwodzie pnia dochodzącym do 3 m. Przylądek został wzmocniony betonową ochroną mającą chronić go przed zjawiskiem abrazji.

Do 1920 roku nazwa Rozewie odnosiła się wyłącznie do przylądka i starej latarni morskiej. Wieś Rozewie (oprócz zabudowań latarni) powstała za czasów polskich po 1920 roku. Właściwa Jastrzębia Góra składa się z samej miejscowości, Lisiego Jaru i Rozewia, bodaj najbardziej znanego przylądka w Polsce.

Od lat Rozewie kojarzy się nam z głównie latarnią morską im. Stefana Żeromskiego, która w 1972 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została wpisana do rejestru zabytków. Latarnia ta znajduje się ok. 3 km od centrum Jastrzębiej Góry i jest udostępniona dla zwiedzających, a w jej wnętrzach mieści się Muzeum Latarnictwa Morskiego.

Co ciekawe, położenie Przylądka Rozewie na jednym z głównych szlaków przelotu ptaków sprawia, że możemy tu spotkać rzadkie gatunki.


3. Ruchowe wydmy i Słowiński Park Narodowy


Słowiński Park Narodowy to nadmorskie jeziora oraz ruchome wydmy włączone przez UNESCO do sieci rezerwatów biosfery. Co ciekawe, ruchome wydmy mogą osiągać wysokość nawet kilkudziesięciu metrów i potrafią przemieszczać się nawet o 10 metrów rocznie. Najwyższa z wydm, Łącka Góra, osiąga wysokość od 30 do 40 m n.p.m. Jeśli wdrapiemy się na sam szczyt, naszym oczom ukażą się wspaniałe widoki. Nie jest to jednak jedyna atrakcja parku. Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajdują się również torfowiska, jeziora oraz lasy zasypywane przez piasek.

Ciekawostką może być fakt, że przez park przepływa również siedem rzek, co tworzy doskonałe warunki dla wodnego i błotnego ptactwa. Jeśli nam się poszczęści, możemy podczas zwiedzania parku przeżyć burzę piaskową, która na długo pozostanie w naszej pamięci.


4. Malbork i Zamek Mistrzów Krzyżackich


Malbork jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych miast w północnej Polsce. Natomiast największą i najbardziej znaną atrakcją Malborka jest Zamek Mistrzów Krzyżackich. Uznawany za
arcydzieło architektury obronnej i rezydencyjnej, z okresu późnego średniowiecza. Jest to największy gotycki zespół zamkowy na świecie, o powierzchni ok. 21 hektarów i łącznej kubaturze budynków przekraczającej ćwierć miliona metrów sześciennych. W roku 1997 Zespół Zamkowy Malbork wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Obecnie w obiekcie mieści się Muzeum Zamkowe w Malborku. Placówka dysponuje dwudziestoma trzema kolekcjami z zakresu sztuki, rzemiosła artystycznego, architektury i historii. Do najciekawszych z nich należą zbiory wyrobów z bursztynu, militariów, numizmatów, detalu architektonicznego i rzeźby.

Poszukaj noclegu w Malborku


5. Trzęsacz z piękną plażą i ruinami kościoła


Trzęsacz jest niewielką i spokojną miejscowością nadbałtycką położoną na rewalskim wybrzeżu klifowym. Dzięki swojej lokalizacji gwarantuje przejezdnym ciszę, spokój i świeże nadmorskie powietrze oraz liczne atrakcje.

Miejscowość nie należy do największych ośrodków turystycznych, ale całą pewnością może pochwalić się jedną z najpiękniejszych plaż w Polsce. Wyjątkowego charakteru lokalnej plaży dodaje wysoki klif, na którym znajdują się ruiny słynnego gotyckiego kościoła oraz obecność modernistycznego tarasu widokowego.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku także nie będą się nudzić w Trzęsaczu. Świetnym pomysłem może być spacer piękną plażą. Dotrzemy w ten sposób między innymi do Niechorza, gdzie zobaczymy przystań rybacką oraz latarnię morską. Ciekawe trasy dla siebie znajdą tu również rowerzyści. W samym miasteczku swój początek ma Trasa Śladami Zabytków Architektury.

Noclegi w Trzęsaczu

Domki Ataman

Domki Ataman

Trzęsacz, ul. Krańcowa

Domki Trzęsacz 9.8
Domki letniskowe MAGNOLIA

Domki letniskowe MAGNOLIA

Trzęsacz, ul. Promienna

Domki Trzęsacz 10


6. Piękne jeziora i miejscowości mazurskie


Mazury są regionem niezwykle bogatym w atrakcje turystyczne, trudno więc wymienić te najważniejsze. Niemniej na pewno warto zobaczyć słynne mazurskie kurorty, w tym Mikołajki, Giżycko, Węgorzewo i Rucine-Nidę, leżące nad największymi jeziorami. Znajdują się tam porty i przystanie, w których cumują żeglarze przemierzający pobliskie szlaki. Jest to gwarancja tego, że każdy turysta, nawet szczur lądowy, doświadczy wyjątkowego klimatu, jaki daje tylko wypoczynek nad wodą. Oprócz tego mieszczą się tam porty Żeglugi Mazurskiej, więc można wybrać się na rejs po najsłynniejszych jeziorach na Mazurach.

Wśród miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć na Mazurach, znajdują się bardzo tajemnicze zakątki. Zalicza się do nich Rapa, gdzie turyści znajdą najprawdziwszą mazurską piramidę. Otoczony drzewami jest inny znany mazurski zabytek – Wilczy Szaniec, wybudowany w Gierłoży koło Kętrzyna. Zainteresowanych historią wojenną zapraszamy do Mamerek, gdzie do zwiedzania są bunkry Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych.

Poszukaj noclegu na Mazurach


7. Bory Tucholskie – bogactwo przyrodnicze północnej Polski


Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce a także jeden z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych, nieskalanych ludzką działalnością regionów w Polsce i Europie. To miejsce pełne ciszy i spokoju, czyli wszystkiego tego, czego nam potrzeba.

Dodatkowym atutem Borów Tucholskich jest bogactwo rzek, jezior i torfowisk. Rosną tam także wspaniałe cisy, dęby, graby i brzozy, a w lasach znaleźć można różne rodzaje grzybów i owoców leśnych. Podczas spacerów czy też obserwacji przyrody, możemy wypatrzeć orła bielika, głuszca czy czaplę siwą.

Bory Tucholskie to także mnóstwo różnorodnych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Na miejscu czekają na nas liczne szlaki piesze i rowerowe Tucholskiego Parku Krajobrazowego, możliwość spływu tratwą czy kajakiem oraz uprawiania turystyki wodnej.

Noclegi w Borach Tucholskich

Następny artykuł Muzea otwierają się dla...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!