7 najpiękniejszych tras na spływy kajakowe
Spływy kajakowe cieszą się coraz większą popularnością. Jest to bardzo atrakcyjna forma aktywnego wypoczynku. Dla każdej grupy wiekowej i na każdą kieszeń. Które polskie rzeki sprawdzą się najlepiej? My wybraliśmy 7, naszym zdaniem najpiękniejszych tras na spływy kajakowe. A które szlaki polecacie wy?
Polskie rzeki uznawane są za najbardziej malownicze, różnorodne i dzikie w Europie. Wprost idealne na spływy kajakowe. W każdym regionie znajdziemy ciekawe szlaki, o różnym stopniu trudności i długości. My przygotowaliśmy zestawienie 7, naszym zdaniem najpiękniejszych tras na spływy kajakowe w Polsce. Zobaczcie sami!
Czarna Hańcza na Suwalszczyźnie
Czarna Hańcza to jedna z piękniejszych rzek na Suwalszczyźnie. Niezwykle malownicza, ciekawa i różnorodna. Od lat jest jednym z najpopularniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Szlak Czarnej Hańczy rozpoczyna się na jeziorze Wigry, a kończy w miejscowości Rygol, w miejscu gdzie spotykają się wody rzeki i Kanału Augustowskiego. Spływ nie jest trudny, za to bardzo ciekawy. Po drodze możemy podziwiać podmokłe łąki i rozlewiska, las, Puszczę Augustowską i mnóstwo pięknych widoków. Na trasie zdarzają się też pewne utrudnienia w postaci powalonych drzew, jednak takie przeszkody mogą okazać się dodatkową atrakcją. Do pokonania jest w sumie 98 km, a więc potrzebujemy kilku dni. Na szczęście po drodze jest sporo miejsc biwakowych.
Krutynia na Mazurach
Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków na Mazurach. Najbardziej popularny wśród kajakarzy jest odcinek: Sorkwity–Ruciane-Nida. Trasa jest bardzo zróżnicowana i niezwykła pod względem krajobrazowym. Przebiega przez Puszczę Piską oraz objęte ochroną tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Szlak nie jest trudny, jednak dość długi. Cała trasa liczy 102 km. Co ważne, na całej długości znajdują się liczne pola namiotowe, campingi oraz obiekty noclegowe.
Brda na Pomorzu
Brda to najpopularniejsza i najlepiej oceniana trasa kajakowa na Pomorzu. W górnym biegu rzeka płynie przez lasy, pola, łąki i mokradła, zaś na terenie rezerwatu Przytoń dość często występują przeszkody w postaci powalonych drzew. Nurt jest miejscami spokojny, ale i wartki. Szlak prowadzi dalej przez Bory Tucholskie a rzeka staje się trudniejsza - zakręty, liczne bystrza i przeszkody sprawiają, że nie trudno o wywrotkę. Na końcu szlaku znów robi się spokojnie, na wysokości Jeziora Koronowskiego. Szlak Świeszyno-Bydgoszcz to 233 km wspaniałych przygód. Planując spływ, weźmy jednak pod uwagę, że trasa jest miejscami ekstremalnie trudna i polecana na spływy rodzinne.
Tanew na Roztoczu
Tanew nazywana jest często „królową Roztocza”. Nie bez powodu. To jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce. Niezwykle urokliwa, malownicza i nieco dzika, przyciąga nie tylko miłośników spacerów, ale również kajakarzy. Do wyboru jest kilka tras. Dłuższych i krótszych, łatwiejszych i nieco trudniejszych, jednak wszystkich bardzo atrakcyjnych. Najczęściej spływy rozpoczynają się w miejscowości Narol lub Paary – są to trasy raczej dla początkujących osób. Popularnym szlakiem wśród rodzin z dziećmi jest z kolei odcinek Osuchy – Stare Króle. Tam krajobrazy są niezwykle urokliwe, a rzeka ma spokojny nurt. Niewątpliwego uroku spływom kajakowym dodają niesamowite zielone krajobrazy oraz niewielkie wodospady zwane szumami. Cała trasa ma 113 km długości.
Dunajec w Pieninach
Pilica na Ziemi Łódzkiej
Pilica jest najdłuższym lewym dopływem Wisły a jej źródła znajdują się na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Rzeka, szczególnie w górnym odcinku jest dość wąska, jednak dalej jej koryto staje się szersze, a dno i brzegi piaszczyste. Idealne miejsce na letnią kąpiel i plażowanie.
Spływy kajakowe są zazwyczaj organizowane na odcinku: Maluszyn - Krzętów – Przedborze, czasem nieco dalej, do Zalewu Sulejowskiego. Część kajakarzy wybiera odcinek poniżej tamy w Smardzewicach - tam rzeka przepływa przez malownicze okolice Spały i Inowłodza. Szlak na odcinku Maluszyn-Sulejów ma ok. 90 km długości. Trasa jest łatwa, polecana dla początkujących miłośników spływów, a także niezwykle ciekawa i urozmaicona. Po drodze będziemy mijać wiele ciekawych miejsc, jak choćby Sulejowski Park Krajobrazowy, punkty widokowe, kościół gotycki w Przedbórzu, Jezioro Sulejowskie, rezerwat „Niebieskie Źródła” w Tomaszowie Mazowieckim, kościółek św. Idziego w Inowłodzu oraz liczne miejsca biwakowe.
Piaśnica na Kaszubach
Piaśnica swój bieg zaczyna w Puszczy Darżlubskiej, a następnie uchodzi do Morza Bałtyckiego, na zachód od Dębek. To jedna z najbardziej lubianych przez kajakarzy rzek na Kaszubach. Piaśnica ma spokojny nurt, dzięki czemu idealnie nadaje się na spływy rekreacyjne, dla rodzin z dziećmi. Trasa spływu prowadzi z Jeziora Żarnowieckiego do Bałtyku i liczy 7 km. Rzeka na całym odcinku tworzy zjawiskowe meandry, bujnie porośnięte roślinnością a czystość i niewielka głębokość wody pozwalają na dojrzenie różnych gatunków ryb. Spływ kajakowy po Piaśnicy to czas pełen relaksu w towarzystwie wodnej przyrody i idealne miejsce, by rozpocząć swoją przygodę z kajakiem.
Komentarze