7 rzeczy, w których Tatry są lepsze od Alp

7 rzeczy, w których Tatry są lepsze od Alp

“Wypoczynek, że hej!” - taka myśl krąży w głowach wielu osób, zainteresowanych urlopem w Tatrach. Są też tacy, którzy wolą jodłowanie i wypoczynek w alpejskim klimacie. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiacie się nad tym, w czym Tatry są lepsze od Alp, to służymy pomocą.

Kwaśnica i oscypki, a może alpejskie sery i słodycze? Jeśli taka myśl krąży w Twojej głowie, to czas najwyższy, by poznać kwestie, w których Tatry są lepsze od Alp. Pamiętajmy o tym, że zarówno jeden, jak i drugi region ma wiele do zaoferowania i to zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. 


W opinii wielu turystów, to właśnie Alpy uznawane są za ten bardziej wyjątkowy region. Przede wszystkim ze względu na to, że to pasmo górskie rozciąga się na terytorium kilku państw europejskich, takich jak: Francja, Monako, Austria, Szwajcaria, Włochy, Liechtenstein, Niemcy, Słowenia, Węgry. Zgodnie z tym, co stwierdza większość Polaków, Alpy oferują wiele wspaniałych tras narciarskich, są wyższe, przez co bardziej wyjątkowe, jak też dają możliwość poznawania i odkrywania niezwykłych miejsc w Europie. 


Okazuje się, że pod wieloma względami, to właśnie Tatry są zdecydowanie lepsze. Postanowiliśmy przygotować nasze subiektywne zestawienie, w którym przedstawione zostały kwestie, w których Alpy ustępują zdecydowanie miejsca naszym polskim Tatrom. Co to takiego? Sprawdźmy!

 

 

 

 


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Tatrach


W czym Tatry są lepsze od Alp?


Każdy, kto kocha naszą piękną Polskę, stwierdzi zgodnie, że Tatry są niezwykłym i najlepszym miejscem do wypoczynku. Miłośnik podróżowania i odkrywania niezwykłych miejsc w Polsce i Europie już taki pewny nie będzie. A każdy, kto lubi szusowanie po śniegu, stwierdzi, że to właśnie w Alpach są najlepsze trasy narciarskie - bezpieczne i dostosowane do naszych umiejętności.

 

 

 


Jak pogodzić tych miłośników górskiego urlopu? Przygotowaliśmy zestawienie rzeczy, w których Tatry są zdecydowanie lepsze od Alp. Oto nasze subiektywne przemyślenia.





  1. Lokalizacja i dojazd


To pierwsza kwestia, która zdecydowanie przeważa na korzyść Tatr. Mamy je na wyciągnięcie ręki. Każdy, kto mieszka w województwie małopolskim lub pobliskich regionach, może przyjeżdżać tu nawet co weekend. Co prawda, będzie trzeba odstać swoje na Zakopiance, ale postęp w modernizacji tej drogi jest coraz lepszy, przez co w niedługim czasie, problem z dojazdem do Zakopanego ulegnie zdecydowanej poprawie. Poza prywatnym środkiem transportu, do dyspozycji mamy również środki transportu publicznego, w tym pociąg, autobus, czy nawet samolot. W przypadku tego ostatniego, będziemy musieli dolecieć do Krakowa, by następnie móc się przesiąść do innych środków transportu publicznego.


Sprawdź również: Z Krakowa nad morze samolotem. Już dziś zaplanuj swoją podróż!


  1. Bezpieczeństwo


Ta kwestia jest niezwykle ważna i istotna, w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Wiele państw europejskich wprowadziło całkowity zakaz wjazdu zagranicznych turystów, przez co wypoczynek w Alpach w obecnym czasie, może nie dojść do skutku. Spora część turystów, w obawie przed zakażeniem, decyduje się na urlop w naszym kraju. Widać to po ilości rezerwacji, dokonywanych na miesiące wakacyjne. Wynika z nich, że ponad połowa Polaków zdecyduje się spędzić wakacje w Polsce, a Tatry są obok morza najchętniej wybieranym miejscem na letni wypoczynek.


Przeczytaj koniecznie: Wakacje 2021 najbardziej wyczekiwanym sezonem w historii?


  1. Bariera językowa


Niezwykle ważnym atutem w przypadku Tatr jest język, którym porozumiewamy się w obiekcie noclegowym, w dostępnych atrakcjach, restauracjach, w sklepie, czy po prostu na ulicy. W Alpach, w większości przypadków obowiązującym językiem jest niemiecki, francuski lub uniwersalny angielski. Każdy, kto ma pod tym względem problem, powinien zdecydować się na urlop w Tatrach. Tutaj nie musimy znać obcego języka. Mamy tutaj nie tylko wspaniały góralski klimat, ale i taki bardziej swojski. Górale są niezwykle gościnni, jak trzeba to pomogą, a nawet zabawią się z nami.

 

 

 


  1. Jest taniej


To kolejny atut, który przemawia na korzyść Tatr. Wypoczywając w tym regionie, niezależnie od pory roku, jest zdecydowanie taniej. Dotyczy to zarówno noclegów w pensjonatach, domkach, kwaterach i pokojach, wyżywienia w restauracjach, korzystania z komunikacji i atrakcji, czy zakupów w sklepie spożywczym.


W państwach alpejskich, obowiązującą walutą jest euro. Wahania tej waluty, bardzo często powodują, że ceny za pobyt w Alpach mogą znacząco wzrosnąć lub nieznacznie zmaleć.


Poznaj: 7 sposobów na tanie podróżowanie

 

 

 


  1. Tatry są mniejsze i niższe od Alp


Wydawać by się mogło, że powierzchnia i wysokość Alp nie powinna odgrywać szczególnego znaczenia, w przypadku wyjazdów w góry. Powierzchnia, jak i wysokość szczytów wydaje się być szczególnie istotna w przypadku planów związanych z organizacją wycieczek jednodniowych i zdobywania popularnych szczytów górskich. Przy zmianie klimatu nie boli nas głowa, nie trzeba się też aklimatyzować. W Tatrach mamy do czynienia z różnorodnością krajobrazu i najbliższego otoczenia. Z powodzeniem w jeden dzień możemy zaliczyć dolinę, halę, szczyt i następnie powrócić do naszego obiektu noclegowego.


Sprawdź: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce


  1. Ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków

Każde wyjście w góry niesie ze sobą ryzyko nieprzewidzianych wypadków. Pomimo tego, że zazwyczaj staramy się być ostrożni, to bardzo często dochodzi do skręcenia kostki, złamań, zwichnięć, czy innego typu wypadków. W takich sytuacjach konieczna może okazać się pomoc medyczna. Warto pamiętać o tym, że  akcje ratunkowe w polskich górach, również te z użyciem śmigłowca ratunkowego, są bezpłatne. Za pomoc ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie zapłacimy nic. Tymczasem w przypadku urlopu w Alpach, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie. W przypadku jego braku, może się to wiązać z dość sporym rachunkiem, wystawionym nam przez tamtejsze służby - dotyczy to zarówno akcji ratunkowej, jak i naszej hospitalizacji.

 

 

 


  1. Regionalne dania


Tatry są regionem, który wyróżnia się kuchnią i przysmakami, których możemy spróbować w tutejszych karczmach, czy restauracjach. To nie tylko oscypki, ale również kwaśnica, baranina, placki po zbójnicku, pierogi, czy inne wspaniałe dania kuchni podhalańskiej. W państwach alpejskich z kolei dania dostosowane są do gości, którzy przybywają tu z różnych stron świata.


Przeczytaj koniecznie: Wakacje kulinarne po Polsce - dania regionalne, gdzie i co zjeść?


Mamy nadzieję, że nasze zestawienie przekona Was do wypoczynku w naszych pięknych Tatrach. Nie oznacza to jednak, że musicie rezygnować z Alp. Zawsze można odwiedzić jeden i drugi region w przeciągu roku, by mieć swoje własne wyobrażenie na ten temat.


Pamiętajcie również, że nasz kraj oferuje wiele możliwości spędzenia wolnego czasu, dlatego Urlop 2022 warto spędzić w Polsce.

 




Następny artykuł Urlop w Tatrach. Zmiana cen...

Komentarze (1)

Monika

To jest tych 7 powodów?? Jeśli się jest niewykształconym to rzeczywiście bariera językowa może być straszna 🤦🤦

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!