7 sposobów na tanie podróżowanie
Co najczęściej powstrzymuje nas przed wyruszeniem w podróż? Pieniądze...a właściwie ich brak. Prawda jest taka, że podróże wcale nie muszą być drogie. Nawet jeśli nie zarabiasz dużo, planujesz remont domu lub zbliża się data przeglądu Twojego auta, są sposoby, by uzbierać sumę, która pozwoli Ci na wyjazd i nie nadwyręży mocno Twojego budżetu. Oszczędzanie to droga, na której spotkamy wiele wyrzeczeń. Wymaga samozaparcia, konsekwencji i systematyczności.
Tani nocleg
Wybór hostelu jako miejsca noclegowego z pewnością będzie przyjazny dla Twojego portfela. Zwykle jest to tańsza opcja w porównaniu do hoteli, apartamentów czy resortów. Charakterystyczną cechą hosteli są występujące w nich pomieszczenia wspólne, gdzie możesz poznać ciekawych ludzi, wymienić się podróżniczymi doświadczeniami lub umówić na wspólne zwiedzanie. Do dyspozycji gości najczęściej dostępna jest kuchnia, gdzie możesz zaoszczędzisz przygotowując śniadanie lub kolację.
Hotel ma być tylko bazą wypadową ii miejscem regeneracji? Zarezerwuj go na obrzeżach miasta. Cena pokoju poza centrum jest niższa. Zaoszczędzisz też, jeśli zamiast luksusowego pokoju, zdecydujesz się na wieloosobową kwaterę lub kemping.
Sprawdź oferty noclegów w najpopularniejszych miejscach w Polsce:
Noclegi Łeba
Noclegi Krynica Morska
Noclegi Władysławowo
Noclegi Karpacz
Noclegi Zakopane
Noclegi Polańczyk
Łap okazję
Kolejnym sposobem na obcięcie kosztów jest rezerwowanie przejazdów i noclegów z wyprzedzeniem. Im szybciej kupisz bilet na pociąg, tym więcej możesz zaoszczędzić. Przejazdy krajowe wchodzą do sprzedaży online na 30 dni przed datą podróży i ich cena jest znacznie niższa. Polecamy także korzystanie z carpoolingu, gdzie kierowcy chcący zaoszczędzić na kosztach związanych z jazdą, poszukują współpasażerów. Najpopularniejszą aplikacją do podróży tego typu jest “Bla Bla Car”. Tradycyjnie możesz też podróżować autostopem.
Dość nowym sposobem na przemieszczanie się między polskimi miastami są podróże samolotem. Cena przelotu z atrakcyjnym rabatem może wynieść zaledwie 9 zł od osoby. Taka opcja pozwala na tanią, komfortową i przede wszystkim szybką podróż, a jak wiemy czas to pieniądz.
Sprawdzaj portale z ofertami noclegowymi możliwe, że trafisz na promocję i za nocleg zapłacisz mniej.
Grosz do grosza
Odkładaj pieniądze na specjalnej lokacie oszczędnościowej lub zwykłej skarbonce. Nie ważne jak wysokie kwoty miesięcznie możesz wpłacać, ważna jest regularność i wyrobienie w sobie nawyku. Nie minie dużo czasu, jak Twój stan konta urośnie do wartości, która z pewnością przyda się podczas wyjazdu.
Zastanów się, na co wydajesz najwięcej pieniędzy i postaraj się ograniczyć te wydatki. Może masz w swoim domu rzeczy, których od dawna nie używasz? Spróbuj sprzedać je w internecie. Twoja gitara czy zestaw książek kucharskich mogą znaleźć nowego właściciela, a Twój portfel ucieszy się z dodatkowej gotówki.
Planuj, sprawdzaj i jeszcze raz planuj
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez turystów jest pośpiech. Podróż warto planować z wyprzedzeniem. Jeśli już wybraliśmy miejsce, które chcemy odwiedzić, przeprowadźmy dokładny research. Znajdźmy chwilę, by poczytać forum, opinie na temat noclegów czy inspirujące podróżnicze blogi. Pomoże nam to w dokładnym rozplanowaniu czasu i funduszy podczas wyjazdu. Przygotuj listę miejsc i atrakcji, które na pewno chcesz odwiedzić. Dowiedz się, w jakim czasie pójść do muzeum czy galerii, by skorzystać z darmowego wejścia. W wielu miastach organizowane są bezpłatne piesze wycieczki z przewodnikiem - to świetny pomysł na zwiedzanie. Sprawdź godziny happy hours, podczas których zapłacisz mniej w restauracji. Drogie, typowo turystyczne restauracje zamień na miejsca, gdzie zjesz regionalne potrawy w przystępnych cenach. Patrz na rachunek, jeśli doliczono do niego opłatę za serwis, zwykle nie musisz zostawiać dodatkowego napiwku.
Podróżuj poza sezonem
Jak wszyscy wiedzą, ceny poza sezonem potrafią być znacznie niższe. Nie spotkamy tłumów turystów, nie musimy stać w długich kolejkach do popularnych atrakcji, a pogoda wcale nie musi zmuszać nas do pozostania w hotelu.
Myśl, na co wydajesz pieniądze
Czasem nie zdajemy sobie sprawy, ile pieniędzy wydajemy na drobne przyjemności. Mimo, że poranna kawa w sieciówce to nieduży koszt, w przeliczeniu na miesiąc daje sporą sumę.. Może warto zainwestować w kubek termiczny i napój przygotowywać w domu? Częste spotkania ze znajomymi na lunch lub piwo w knajpie zamień na wspólny spacer lub wycieczkę rowerową. Czas spędzisz w tym samym gronie, a w Twojej kieszeni zostanie więcej.
Czeka Cię kilka godzin w podróży? Zamiast zatrzymywać się w drodze, by kupić przekąski w zawyżonych cenach, zrób zakupy w swoim osiedlowym sklepie. Tradycyjne kanapki i kawa w termosie to zawsze dobry sposób na oszczędzanie.
Czy na pewno tego potrzebujesz?
Zamiast gromadzić w domu dziwne pamiątki i souveniry, skup się na kolekcjonowaniu wspomnień i doświadczeń. Dokumentuj wyjazd w postaci zdjęć czy krótkich filmów. Sprawi to, że podróż będzie przyjemniejsza, pamiątki wyjątkowe, Twoja torba lżejsza, a Twój portfel grubszy. Jeśli jednak chcesz przywieźć coś z podróży, szukaj sklepów poza strefami turystycznymi.
A jakie są Wasze sposoby na oszczędzanie?
fot. ian dooley (Unsplash.com CC0)
Komentarze (2)