7 zamków, w których starszy! Najciekawsze miejsca na urlop!

7 zamków, w których starszy! Najciekawsze miejsca na urlop!

Któż z nas nie lubi się czasem trochę pobać? Siedząc przy ognisku, uwielbiamy snuć straszne historie, a opowieści o duchach rozbudzają naszą ciekawość i wywołują gęsią skórkę. W poszukiwaniu dreszczyku emocji możemy odejść od bezpiecznego ognia i udać się do miejsc, o których krążą legendy o zawodzących lokatorach, stukaniu łańcuchów i drapaniu w drzwi. W poszukiwaniu klimatów niczym z filmu grozy wcale nie musimy wyjeżdżać za granicę i wypatrywać starych wiktoriańskich domostw. Wystarczy, że wybierzemy jeden z naszych rodzimych zamków i zdecydujemy się na wakacje z duchami!

Poszukiwacze dreszczyku emocji bez problemu znajdą kilka interesujących miejsc, z którymi związane są mrożące krew w żyłach historie. Najodważniejsi mogą rozpocząć zwiedzanie i poszukać dowodów na własną rękę! 


Nawiedzony Zamek Czocha w Leśnej – Dolny Śląsk 

 

Zamek Czocha w Leśnej, jest z pewnością jednym z najpiękniejszych polskich zamków. Cieszy się ogromną popularnością nie tylko ze względu na swój klimat, ale również z powodu wielu związanych z nim ciekawostek. Na jego terenie nagrywano liczne sceny do polskich filmów takich jak „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Gdzie jest generał?” czy słynnego z różnych powodów polskiego „Wiedźmina”. Natomiast młodzi miłośnicy książek o Harrym Potterze mogą spędzić tu kolonie pod znakiem magii i dobrej zabawy. 


Zamek w Leśnej został wzniesiony w XIII wieku w miejscu dawnego drewnianego grodu. Usytuowany na skale nad rzeką Kwisą góruje nad okolicą, pięknie komponując się z malowniczym krajobrazem. I chociaż zamek wygląda na urokliwe i spokojne miejsce, skrywa wiele tajemnic oraz mrocznych historii. Zwiedzając jego wnętrze, będziemy mogli zobaczyć między innymi, tajne przejście przez ruchomą szafę oraz łóżko z ukrytą zapadnią prowadzącą wprost do lochu. Dodatkową atrakcją są także multimedialne sale tortur, gabinet osobliwości oraz skarbiec. Natomiast dreszczyk emocji zapewnia możliwość nocnego zwiedzania zamku. 


Nic jednak nie wpływa tak na wyobraźnię turystów jak wstrząsająca opowieść o Białej Damie. Według pewnych źródeł pan zamku na wieść o niewierności swojej małżonki postanowił ją ukarać, wrzucają ją do studni na dziedzińcu, a nowo narodzone dziecko zamurować w kominku wielkiej sali. Podobno czujne uszy turystów odwiedzających Zamek Czocha, słyszą na korytarzach szepty i jęki, dobiegające z lochów krzyki oraz płacz i nawoływanie pomocy rozbrzmiewające w studni. 

 

Atrakcyjne noclegi w okolicy; 


 

Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

 

Ukryty skarb i duch w Niedzicy – Pieniny 

 

Podczas urlopu nad Jeziorem Czorsztyńskim punktem obowiązkowym na mapie okolicy jest zamek w Niedzicy. Zbudowana z XIV wieku warownia przez lata strzegła okolicznego traktu handlowego łączącego Polskę z Węgrami. Dziś stanowi atrakcję turystyczną, w której znajdziemy strefę muzealną oraz pokoje gościnne. Na podobieństwo innych obiektów znajdujących się na tej liście również jest uznawany za nawiedzony. Zamek w Niedzicy może jednak pochwalić się znacznie bardziej egzotycznym duchem. 


Według miejscowej legendy jeden z właścicieli zamku wziął sobie za żonę peruwiańską księżniczkę. Małżeństwo doczekało się córki, która w dorosłym wieku została zasztyletowana. Według jednej wersji tej opowieści dziewczynie przed śmiercią udało się ukryć na terenie zamku testament Inków zawierający informacje na temat wielkiego skarbu. Widmo zamordowanej księżniczki ma się pojawić w miejscu, gdzie ukryty jest dokument. Jednak poszukiwacze skarbów muszą się mieć na baczności. Legenda głosi bowiem, że na każdego, kto odnajdzie testament, spadnie klątwa. Dlatego, zamiast wypatrywać inkaskich duchów lepiej skupić się na podziwianiu pięknych okolicznych widoków. 


Atrakcyjne noclegi w Niedzicy: 


 

Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

 

Czarny pies w nawiedzonym zamku Ogrodzieniec – Jura Krakowkso-Częstochowska 

 

Zamek Ogrodzieniec znajdujący się w Podzamczu jest jednym z najpopularniejszych obiektów wchodzących w skład systemu tzw. Orlich Gniazd. Na duże zainteresowanie turystów mogą mieć wpływ dobrze zachowane ruiny zamku, piękna okolica oraz Turniej Rycerski odbywający się tu w sezonie letnim. Znaczenie może mieć także fakt, że Ogrodzieniec ma swojego własnego ducha. Według licznych pogłosek odważni wędrowcy, którzy zdecydują się na nocną wycieczkę w pobliżu ruin zamku oraz okolicznych ostańców mogą natknąć się na Czarnego Psa. Według legend lokalny upiór to olbrzymi ogar o gorejących ślepiach, który ciągnie za sobą długi brzęczący łańcuch. W ten sposób za swoje okrucieństwo pokutuje kasztelan Stanisław Warszycki, który w swoim zamku torturował nieposłusznych poddanych.

 

Atrakcyjne noclegi w Ogrodzieńcu:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

 

Czy w Zamku w Mosznej też jest duch? – Górny Śląsk

 
Imponujący zamek w Mosznej jest uważany za jeden z najpiękniejszych w naszym kraju. Chociaż nie przedstawia sobą żadnego charakterystycznego stylu, robi ogromne wrażenie architektonicznym rozmachem i pomysłowością. Ogromna posiadłość Tiele-Wincklerów ma dokładnie 365 pomieszczeń oraz 99 wież. Klimatu okolicy dodaje otaczający zamek park krajobrazowy pełen starych drzew oraz oranżeria z egzotycznymi roślinami. Miejsce to chociaż sprawia wrażenie bajkowego zakątka dla zakochanych, skrywa w sobie również mroczną historię.

Jeżeli dobrze przyjrzymy się pałacowi i odnajdziemy odpowiednią wieżę, zobaczymy w jej oknie… kościotrupa! Ma on najprawdopodobniej przypominać, że Zamek w Mosznej jest nawiedzony przez ducha. Według jednej z lokalnych legend pracująca w pałacu angielska guwernantka poprosiła, aby po śmieci pochowano ją na wyspie w ojczystym kraju. Właściciele zamku, zamiast dotrzymać słowa, pochowali ją na wyspie w pałacowym parku. Nieszczęśliwa kobieta podobno do dziś w ramach zemsty nie daje spokoju przybywającym na zamku ludziom, strasząc ich każdej nocy. 


Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej

Zielina, ul. Zamkowa

Zamki Zielina 5.6


Nawiedzony zamek w Kórniku 

 

Zamek w Kórniku jest jednym z najpiękniejszych zakątków na terenie województwa wielkopolskiego. Wybudowana w XV wieku rezydencja Górków i Działyńskich dziś mieści muzeum oraz Biblioteka Polskiej Akademii Nauk. I chociaż miejsce wygląda to na ciche i spokojne - szczególnie za sprawą otaczającej zamek parkowej zieleni - to ono także posiada swojego własnego ducha. Według miejscowej legendy na zamku można spotkać Białą Damę. Krążące po korytarzach pałacu widmo to Teofillia z Działyńskich. Była ona dawną panią zamku i to za jej czasów odzyskał on swoją świetność. Po jej śmierci po okolicy rozniosła się plotka, jakoby było to możliwe dzięki należącemu do diabłów skarbowi, który bezprawnie wykorzystała. W ramach kary Teofillia ma nigdy nie zaznać spokoju, dlatego teraz co noc schodzi ona ze swojego portretu i błąka się po okolicy.  

 

Atrakcyjne noclegi w okolicy:

 


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

 

Duchy na zamku w Bobolicach 

 

Zamek Ogrodzieniec nie jest jedyną warownią w Jurze Krakowkso-Częstochowskiej, która może pochwalić się własnym upiorem. Podobny rodzaj współlokatora posiada także Zamek w Bobolicach. Zamek powstał w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego i wchodzi w skład systemu tzw. Orlich Gniazd. Jako jeden z nielicznych okolicznych został odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym. Powrót do formy sprzed stuleci nie rozwiązał jednak kwestii ducha, a w zasadzie duchów, bo tych Zamek w Bobolicach posiada więcej. Lokalne legendy mówią między innymi o zmarłej z rozpaczy hrabinie, która straciła trójkę synów czy o niewiernej dziewczynie, zabitej w przypływie gniewu przez zdradzonego pana zamku. Tym samym warownia w Bobolicach może szczycić się tym, że zawsze jest tu tłoczno. Nie zawsze jednak z powodu turystów. 

 

Atrakcyjne noclegi w okolicy:

 


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Wielokrotnie nawiedzony zamek w Drzewicy


Zamek w Drzewicy jest jednym z najlepiej zachowanych rezydencji z pierwszej połowy XVI wieku znajdującej się w naszym kraju. Gotycko-renesansowa budowla została wzniesiona w latach 1527-1535 z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Drzewickiego. Miejsce to jednak poza niezwykłym historycznym charakterem oraz wytrzymałością, może pochwalić się również nawiedzającymi go duchami. I to nie jednym, a kilkoma. Według jednej z lokalnych legend na Zamku w Drzewicy w nocy można spotkać orszak sióstr bernardynek. Zakonnice wznoszą modły w ramach pokuty za wywołanie pożaru, który zniszczył zamek. Siostry po zakończonych modlitwach nie zgasiły wszystkich świec, co miało doprowadzić do wybuchu pożaru.   


Oczywiście ruiny w Drzewicy, jak przystało na nawiedzony polski zamek, również posiadają swoją Białą Damę. Kolejna straszna historia związana z Drzewicą dotyczy córki Adama Drzewickiego. Kobieta nie chciała zostać wzięta żywcem podczas najazdu Szwedów, dlatego też w akcje desperacji wyskoczyła z zamkowej wieży. Za karę jej dusza na zawsze ma pozostać związana z Zamkiem w Drzewicy.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

Następny artykuł Niedziele handlowe i dni...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!