8 Grudnia w Cricotece - obchody rocznicy śmierci Tadeusza Kantora

8 Grudnia w Cricotece - obchody rocznicy śmierci Tadeusza Kantora

Grudzień jest dla Cricoteki miesiącem szczególnym, w tym miesiącu przypada bowiem rocznica śmierci Tadeusza Kantora, który zmarł 8 grudnia 1990 roku.

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka – grudzień 2006
 

W tym dniu o godz. 13.00, po raz szesnasty na ulicy Kanoniczej 5, przed Archiwum Cricoteki, staną "Żywe pomniki". Po raz pierwszy publiczność oglądać je mogła w rok po śmierci Kantora. Od tej pory powracają rokrocznie, by uczcić rocznicę śmierci artysty. Jan Książek ubrany w strój Wielkiego Wędrowca, z walizami w dłoniach ("Kurka wodna",1967) oraz Wacław i Lesław Janiccy jako dwaj Chasydzi z deską ostatniego ratunku ("Nigdy tu już nie powrócę", 1988) wyobrażają postaci ze spektakli Teatru Cricot 2, nawiązując jednocześnie do jednej z idei artystycznych Tadeusza Kantora, tzw. "Pomników niemożliwych".

Aktorzy zajmują miejsca na charakterystycznych skrzyniach, w których przewożone były w czasie licznych światowych tournée przedmioty Teatru Cricot 2. Przy dźwiękach przejmujących żydowskich pieśni zastygają w niemych pozach niczym pomnikowe rzeźby wtopione w pejzaż ul. Kanoniczej. W ten niecodzienny sposób aktorzy Kantora oddają hołd swojemu Mistrzowi przypominając jego niezwykłe dzieło, a widzom dając okazję do chwili zadumy.

O godz. 13.30 w Archiwum Cricoteki przy ul. Kanoniczej 5 nastąpi otwarcie wystawy zatytułowanej "Tadeusz Kantor. Projektant".

Ekspozycja jest próbą ukazania twórczości Kantora w innowacyjny sposób. Przedmiotem ekspozycji jest bowiem design artysty w odniesieniu do wielu dziedzin twórczości. Oprócz projektów scenograficznych, zaprezentowane zostaną  m.in. projekty obiektów teatralnych, projekty architektury i przestrzeni, czy wreszcie projekty sztuki użytkowej, np. mebli. Charakter zaprezentowanych prac jest zróżnicowany: jedne z nich mają bowiem charakter szkicu czy rysunku technicznego, ściśle odnoszą się do konstrukcji danego obiektu, inne zaś wyróżniają się pod względem plastycznym. Prezentowane prace, niejednokrotnie skonfrontowane z ich realizacjami, pozwalają przybliżyć odbiorcy proces przemiany zamysłu twórcy w jego wykonanie.

Jednym z celów wystawy jest zobrazowanie sfery twórczości artysty, która dotąd nie była prezentowana szerszemu gronu odbiorców, a poprzez to zwrócenie uwagi na szeroki zakres artystycznej eksploatacji dokonywanej przez Tadeusza Kantora w obrębie wielu dyscyplin sztuki. Wystawie towarzyszy publikacja zatytułowana Tadeusz Kantor. Scenografie dla „teatrów oficjalnych”. 1945-1977. Publikacja ta – bogato ilustrowany katalog prac plastycznych Tadeusza Kantora - prezentuje najmniej znany w jego twórczości etap - prace scenograficzne, szkice i projekty dla teatrów "oficjalnych" z lat 1945 -1977.  Badania dotyczące tego obszaru trwały od przeszło dwóch dekad.  Archiwum Cricoteki na przestrzeni wielu lat gromadziło wszelkie informacje na temat tych realizacji. Publikacja niniejsza nie podejmuje próby krytycznej analizy tego etapu w twórczości Kantora. Jest to zbiór, który ma za zadanie sprowokować historyków sztuki i teatrologów do podjęcia się tego wyzwania w przyszłości.

Wystawę zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w ramach programu "Promocja twórczości".

Tegoroczne obchody rocznicy śmierci Tadeusza Kantora zakończą się spotkaniem z Katarzyną Osińską, która 12 grudnia (wtorek) w Galerii Krzysztofory przy ul. Szczepańskiej 2 o godz. 17.00 wygłosi odczyt zatytułowany "Rewizor Gogola w inscenizacji Wsiewołoda Meyerholda -1926r."

Idee, dokonania teatralne i postawa artystyczna Wsiewołoda Meyerholda, jednego z wielkich reformatorów teatru rosyjskiego XX wieku, przywoływane były przez Tadeusza Kantora niejednokrotnie, postać artysty pojawiła się w ostatnim spektaklu Teatru Cricot 2 "Dziś są moje urodziny" wśród innych, bliskich Tadeuszowi Kantorowi osób, takich jak Maria Jarema i Jonasz Stern.

W 2005 roku, w Centrum Meyerholda w Moskwie, odbyła się prezentacja twórczości Tadeusza Kantora. Wraz z dr Katarzyną Osińską, kuratorem ubiegłorocznego projektu zatytułowanego "Dni Tadeusza Kantora w Moskwie", Cricoteka zamierza zorganizować wystawę przybliżającą polskiej publiczności sylwetkę i dorobek twórczy W. Meyerholda. Mamy nadzieję, iż grudniowy odczyt stanowić będzie pierwszy krok na drodze do realizacji tego projektu.

źródło: www.cricoteka.com.pl  

Następny artykuł Wystawa "Tylko dla ludzi"

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!