9 najciekawszych atrakcji dla dzieci na Lubelszczyźnie
Lubelszczyzna to region bardzo ciekawy, posiadający wiele pięknych i cennych zabytków, ale i wspaniałe krajobrazy. Zwiedzając województwo lubelskie z dzieckiem warto odwiedzić kilka kluczowych miejsc. Jakich? Zobaczcie sami!
Muzeum Wsi Lubelskiej
Jest to jeden z największych skansenów w Polsce. Malowniczo położone w dolinie rzeki Czechówki. Muzeum prezentuje kulturową różnorodność województwa, dzięki połączeniu bogatej kolekcji architektury i eksponatów z troską o niematerialne dziedzictwo regionu. W sposób kompleksowy gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek, ale też utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki.
Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy.
Spacer po Muzeum Wsi Lubelskiej trwa ok. trzech godzin. Warto dodać, że oprócz wspaniałych zabytkowych obiektów, na terenie muzeum spotkamy też spacerujące zwierzęta gospodarskie.
Zobacz więcej informacji, w tym cennik i godziny otwarcia. Sprawdź także noclegi w Lublinie.
Farma Iluzji
Farma Iluzji to park rozrywki dla całej rodziny. Na ponad 6 hektarach pięknego, częściowo leśnego terenu umieszczonych zostało kilkadziesiąt wyjątkowych atrakcji. Na wrażenia mogą liczyć zarówno dzieci, jak i rodzice. Znajdziemy tam place zabaw, kolejki i karuzele, ale także poznamy świat iluzji. Codziennie organizowane są pokazy sztuki iluzji w wykonaniu najlepszych w Polsce iluzjonistów oraz inne ciekawe przedstawienia.
Zobacz więcej informacji, w tym cennik i godziny otwarcia.
Magiczne Ogrody
Dom Czarodzieja, Zamek i Ogród Wróżek, Drzewo Skrzata, Marchewkowe Pole czy też Smocze Gniazdo – wszystkie te atrakcje czekają na nas w jednym miejscu. W Magicznych Ogrodach, czyli parku tematycznym położonym niedaleko Janowca.
W tym miejscu odwiedzający przenoszą się do bajkowej krainy pełnej drzew, kwiatów i krzewów, zamieszkanej przez wyjątkowe postacie. A każda z tych krain jest polem sensorycznym, co oznacza, że stymuluje rozwój i wyobraźnię dziecka, a rodzicom pozwala na aktywne branie udziału w zabawie.
Oprócz tego ciuchcia, zjeżdżalnie, place zabaw, tunele, plaża i wiele innych atrakcji.
Zobacz więcej informacji, w tym cennik i godziny otwarcia. Sprawdź też noclegi w Janowcu.
Kazimierz Dolny i okolice
Kazimierz Dolny to jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Odwiedzający je turyści cenią zarówno kazimierskie zabytki, jaki i walory przyrodnicze. Co warto zobaczyć w tym nadwiślańskim Miasteczku zwiedzając je z dziećmi? Punkty widokowe: na Górze Trzech Krzyży, w ruinach zamku czy też na wzgórzu Albrechtówka przypadną do gustu wszystkim, bez względu na wiek. Warte odwiedzenia są także poszczególne oddziały Muzeum Nadwiślańskiego: Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów, Oddział Przyrodniczy, Muzeum Sztuki Złotniczej, Kamienica Celejowska oraz Galeria Wystaw Czasowych. Kolejną przygodą może okazać się rejs statkiem po Wiśle czy też podróż promem na drugi brzeg Wisły – do Janowca. W Janowcu zwiedzić możemy zamek, oddział Muzeum Nadwiślańskiego oraz otaczające go zabudowania.
Spacerując po Kazimierzu, nie sposób nie zobaczyć słynnego Korzeniowego Dołu czy położonej nieopodal wioski Mięćmierz. Zimą dodatkowymi atrakcjami mogą okazać się okoliczne stoki narciarskie: w Kazimierzu Dolnym, Rąblowie oraz w Parchatce.
Zobacz więcej atrakcji w Kazimierzu i znajdź odpowiedni nocleg.
Grodzisko w Żmijowiskach
Jest to częściowo zrekonstruowane wczesnośredniowieczne grodzisko, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Na terenie dawnego grodu prowadzone są archeologiczne badania terenowe, ale także działalność edukacyjna i popularyzacyjna. Co roku w Żmijowiskach odbywają się różnorodne imprezy, które cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów i miłośników historii czy archeologii. Majówka Archeologiczna, Warsztaty Archeologii Doświadczalnej czy Słowiańskie Babie Lato – te imprezy na stałe wpisały się już w kalendarz imprez. Oprócz tego, archeolodzy mogą przeprowadzić tzw. lekcję muzealną, dla grupy zorganizowanej czy turystów indywidualnych (jest to usługa odpłatna). W Żmijowiskach co roku lepione są garnki z gliny, po czym wypala się je w specjalnie przygotowanym piecu. Możemy też na miejscu skosztować potraw słowiańskich, zrobić kapcie z naturalnego surowca, postrzelać z łuku czy też spróbować swoich sił w zdobieniu tkanin. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno mali, jak i duzi.
Grodzisko w Żmijowiskach otwarte jest dla zwiedzających przez cały rok. A wstęp na teren grodu jest wolny. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że poza sezonem możemy tam nikogo nie zastać. Zawsze natomiast przywitają nas na miejscu drewniane chaty, miejsce na odpoczynek czy piknik – ławki i wiaty oraz wszechobecny spokój. Bo teren grodziska otoczony jest łąkami, polami uprawnymi, lasem i rzeką.
Nieopodal Grodziska w Żmijowiskach znajdują się także trzy inne: w Chodliku, Kłodnicy i Podgórzu.
Zobacz więcej informacji o tym miejscu.
Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa
Jest to jedna z najciekawszych atrakcji na Lubelszczyźnie. Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów z całej Polski. Z przejazdów wąskotorowym pociągiem po malowniczych terenach Kotliny Chodelskiej i Lubelskiego Powiśla, połączonego z ogniskiem oraz zwiedzaniem zabytkowej stacji, korzystają zarówno turyści indywidualni, jak i grupy zorganizowane. Najczęściej jednak na wycieczkę decydują się rodziny z dziećmi. Jest to wspaniała przygoda, szczególnie dla tych najmłodszych podróżników.
Pociągi kursują we wszystkie niedziele od maja do końca września. Kolejka odjeżdża ze stacji w Karczmiskach, zawsze o godzinie 11.00. Grupy zorganizowane dokonują wcześniejszych rezerwacji, kiedy też ustalany jest termin wycieczki. Wycieczka wraz z ogniskiem trwa ok. czterech godzin.
Zobacz więcej informacji, w tym cennik i przebieg trasy kolejki. Sprawdź też oferty noclegowe w pobliżu.
Roztocze
Roztocze po prostu trzeba zobaczyć. Tym bardziej z dziećmi, bo szlaki są raczej łatwe do przejścia a wiele miejsc, jest przygotowana właśnie z myślą o najmłodszych. Florianka i ostoja konika polskiego, Zwierzyniec a w nim tzw. Zwierzyńczyk, Bukowa Góra, stawy Echo i oczywiście Roztaczański Park Narodowy. A oprócz tego oczywiście Krasnobród, gdzie odwiedzić po prostu trzeba kaplicę św. Rocha, kaplicę „Na wodzie”, tzw. Park Jurajski oraz ptaszarnię. I jeszcze skansen w Guciowie, kamieniołom w Józefowie, szumy na rzece Tanew, Olejarnia Świętojańska. Tydzień na roztoczu powinien wystarczyć. Jedak region ten ma w sobie coś takiego, że odwiedziwszy go raz, zapragniemy tam powrócić.
Warto także dodać, że roztocze jest piękne o każdej porze roku. Latem możemy skorzystać z kąpielisk, parków linowych i oczywiście rozbudowanych tras spacerowych czy rowerowych, zaś zimą z okolicznych stoków narciarskich.
Zobacz więcej informacji o atrakcjach na Roztoczu. Znajdź także odpowiednie miejsce noclegowe.
Zamość i ZOO
Zamość to przede wszystkim Rynek otoczony pięknymi, zabytkowymi, kolorowymi kamienicami. Przy każdej pierzei rynku znajduje się po osiem kamienic – oprócz tej, gdzie stoi ratusz. Większość z nich ma swoje nazwy, pochodzące od właścicieli lub przeznaczenia.
Zwiedzić warto także Muzeum Miasta Zamościa, Trasę Turystyczną Nadszańce oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni. Spacerując po mieście natkniemy się na liczne place zabaw, tereny zielone i inne atrakcyjne miejsca. Będąc w Zamościu warto odwiedzić także ZOO.
Zoo w Zamościu zlokalizowane jest przy ulicy Szczebrzeskiej 12, nieopodal Starego Miasta. To doskonała propozycja urozmaicenia wolnego czasu, przede wszystkim dla rodzin z dziećmi.Ogród o powierzchni ponad 10 ha zamieszkiwany jest przez 2524 zwierzęta z 312 gatunków.
Zobacz więcej informacji, w tym cennik i godziny otwarcia ZOO. Sprawdź też oferty noclegowe.
Zoom Natury w Janowie Lubelskim
Zoom Natury to ogromny park rekreacji o powierzchni ponad 10 ha a położony nad Zalewem Janowskim. Na miejscu czeka na nas piaszczysta, powydmowa plaża ciągnąca się na przestrzeni 500 metrów, jeden z najatrakcyjniejszych w Polsce Parków Linowych, nowoczesne laboratoria edukacyjne łączące aktywne poznawanie świata z zabawą a także plac pozytywnej energii, pasaże spacerowe z fontannami, ścieżki rowerowe, siłownie zewnętrzne i bulodrom otoczone naturalną roślinnością.
Znajdziemy tam atrakcje dla całej rodziny, na cały dzień. Najwięcej zobaczymy oczywiście latem, kiedy skorzystać można z plaży, kąpieliska czy kajaków. Jednak wiosną czy jesienią również warto się wybrać do Zoom Natury.
Cennik jest mocno zróżnicowany, w zależności od tego, w czym chcemy uczestniczyć i co chcemy zobaczyć. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Zoom Natury. Sprawdź także miejsca noclegowe w Janowie Lubelskim.
Komentarze