9 pomysłów na wakacyjny weekend na Górnym Śląsku

9 pomysłów na wakacyjny weekend na Górnym Śląsku

Ze względu na swój przemysłowy charakter Górny Śląsk kojarzy się przede wszystkim z wydobyciem węgla, hałasującymi fabrykami oraz dymiącymi kominami. Z tego względu nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród turystów. Jednak ten region Polski wbrew pozorom skrywa wiele klimatycznych oraz interesujących miejsc. To naprawdę wart uwagi kierunek, szczególnie gdy szukacie jakiegoś pomysłowego zakątka, w którym moglibyście spędzić wakacyjny weekend. Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, które idealnie nadadzą się na taki wyjazd.

Wakacyjny weekend na Górnym Śląsku? Piękne pałace czekają na was


Fabryki, kopalnie, zabytki techniki i katowicki spodek. To zapewne takie obrazy pojawiają się w wyobraźni wielu w was, gdy temat dotyczy Górnego Śląska. Miejsce to jednak oferuje wiele znacznie bardziej urokliwych i romantycznych lokacji. Wystarczy odwiedzić kilka miejsc z klimatycznymi pałacami, a nasze zdanie na temat tego regionu od razu się zmieni. 


Bajkowy Zamek w Mosznej

 

Nie ulega wątpliwości, że na pierwszym miejscu z całą pewnością należy wymienić Zamek w Mosznej. Jest to jeden z najbardziej klimatycznych i najpiękniejszych obiektów nie tylko na Górnym Śląsku, ale w całej Polsce. Ogromny imponujący pałac robi wrażenie przede wszystkim swoją architektoniczną pomysłowością. Posiadłość Tiele-Wincklerów posiada 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wygląda, jakby została przeniesiona tu wprost z Disneylendu. Zamek uwodzi turystów niezwykłym bajkowym klimatem, na który wpływa otaczający zamek park krajobrazowy pełen starych drzew, a także oranżeria z egzotycznymi roślinami. Magiczna atmosfera szczególnie powinna przypaść do gustu parom, które zdecydowały się na długi romantyczny weekend. 


Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej

Zielina, ul. Zamkowa

Zamki Zielina 5.6


Wyjątkowy Pałac w Pszczynie 


Kolejnym pięknym pałacem znajdującym się na Górnym Śląsku jest Zamek w Pszczynie. Leżący na terenie malowniczej miejscowości obiekt jest jednym z najważniejszych zabytków nie tylko regionu, ale całej Europy. Zamek w Pszczynie zalicza się do niewielu europejskich rezydencji, które w stanie nienaruszonym przetrwały wojnę. Początki pałacu sięgają połowy XV wieku, kiedy to bratanica króla Władysława Jagiełły, wzniosła budowlę w stylu gotyckim. Pałac na przestrzeni lat zmieniał swych właścicieli. Rezydowali tu między innymi książęta piastowscy, Przemyślidzi z Opawy, a także książęta cieszyńscy. 


Obecnie na terenie pałacu funkcjonuje Muzeum Zamkowe. Zwiedzając je, będziemy mogli podziwiać unikalny typ rezydencji magnackiej z autentycznym wyposażeniem. Na zwiedzających czeka tu także zbrojownia z ekspozycją europejskiego i orientalnego uzbrojenia z okresu od XVI wieku do początku XX. Gabinet Miniatur, gdzie zgromadzono niema dwieście miniatur, płaskorzeźb i sylwetek, a także Galeria Portretów z dziełami przedstawiającymi arystokratów związanych z zamkiem. 


Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Pszczyna, ul. Brama Wybrańców

Muzea Pszczyna 10


Pałac Kawalera - pozostałości po polskim Wersalu 


Kolejnym interesującym miejscem, które warto uwzględnić przy planowaniu weekendu na Górnym Śląsku, jest Pałac Kawalera w Świerklańcu. Rezydencja ta została wybudowana w latach 1903-1906 z myślą o gościach przybywających do Guido von Donnersmarcka. Jedną z pierwszych osób, która gościła w Pałacu Kawalera była cesarz niemiecki Wilhelm II, który do Świerklańca przybywał na polowanie. Budowlę zniesiono w pięknym parku świerklanieckim w pobliżu nieistniejącego już pałacu zwanego Małym Wersalem lub Śląskim Wersalem. Pałac (obok kaplicy grobowej oraz głównej bramy wjazdowej) jest  jedyną ocalałą pozostałością po niezwykłej budowli. Obecnie w Domu Kawalera mieści się elegancka restauracja oraz bistro. Poza podziwianiem urokliwego pałacu możemy udać się na długi relaksujący spacer po pięknym zabytkowym parku. 

 

Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcjyne noclegi w okolicy


Ruiny zamku w Sławikowie 


Ciekawym urozmaiceniem podczas odkrywania urokliwych zamków może być wizyta w Sławikowie. W niewielkiej wsi znajdują się niezwykle klimatyczne ruiny. Swego czasu Pałac w Sławikowie stanowił jeden z piękniejszych dworskich obiektów na terenie Górnego Śląska. Dokładna data powstania pałacu nie jest znana. Specjaliści zakładają, że pracę nad budową obiektu zostały zakończone dopiero pod koniec XIX wieku. W czasie II wojny światowej eklektyczny pałac uległ poważnym uszkodzeniom i do dziś pozostaje w ruinie. Mimo że budynek jest zaniedbany i pozostawiony sam sobie, nie można mu odmówić niezwykłego wręcz klimatu. Wdzierające się w jego mury i okna rośliny sprawiają, że miejsce to zyskuje niezwykły niemal bajkowy klimat. Co prawda spacer po ruinach może i nie jest idealnym pomysłem na romantyczny weekend, ale z całą pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii, nieco przerażających zakątków oraz miejsc, które mają w sobie aurę tajemniczości. 


Ruiny zamku otoczone są obszernym parkiem, gdzie zobaczymy liczne gatunki drzew i rośliny. Natomiast w pobliżu znajduje się także kaplica oraz pozostałości po spichlerzu, a także oranżerii. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Co robić na Górnym Śląski? Zejść pod ziemię!

 

Decydując się na wakacyjny weekend na Górnym Śląsku, możemy poszukiwać także niecodziennych form spędzania wolnego czasu. Ciekawym pomysłem na weekend w regionie może być wyprawa pod ziemię. Znajdująca się w Zabrzu Kopalnia Guido jest jednym z najistotniejszych obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Dennersmarcka. Dziś kopalnia jest otwarta dla zwiedzających i przyciąga wielu turystów. W jej wnętrzu czekają na nas dwa świetnie zachowane poziomy wydobywcze na poziomie 170 m oraz 320 m. 


Podróż rozpoczniemy od wejścia do autentycznie szoli windy używanej przez górników  która zabierze nas na pierwszy poziom. Na tym etapie zwiedzania przewodnik opowie nam o trudach pracy w kopalni na początku XX wieku, a także o kulcie św. Barbary. Zobaczymy tu także zachowane oryginalne stajnie końskie oraz niezwykłą kaplicę św. Barbary w industrialnym klimacie. Na kolejnym etapie zwiedzania czekają na nas pokazy pracy wielkich maszyn górniczych oraz przejazd elektryczną kolejką podwieszaną jedyną taką kolejką na świecie dostępną dla turystów! Będziemy mieli także okazję przespacerować się prawdziwym labiryntem górniczych wyrobisk. Dodatkową atrakcją podczas zwiedzania są multimedialne pokazy, które pozwolą nam poczuć na własnej skórze, jak niebezpieczna potrafi być praca w kopalni. Podziemna trasa mierzy około 3,5 kilometrów, a jej zwiedzanie powinno zająć nam do 2,5 do 3 godzin. 



Zabytkowa Kopalnia Srebra


Kolejną okazję, aby zjechać pod ziemię, będziemy mieli, przebywając w Tarnowskich Górach. Znajduje się tam bowiem Zabytkowa Kopalnia Srebra. Zwiedzanie kompleksu będziemy mogli rozpocząć od wizyty w budynku nadszybia kopalni. Tam siedzibę ma nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. W tym miejscu zapoznamy się z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Zobaczymy tu także instalację przedstawiającą działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, pochodzącej z XVIII wieku. 

 

Po zakończonej wizycie w muzeum będziemy mogli założyć kaski i wyruszyć pod ziemię! We wnętrzu kopali czekają na nas skalne przodki górnicze, chodniki transportowe oraz potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX wieku. Trasa turystyczna, dzięki której zobaczymy niewielką część potężnego kompleksu, liczy 1740 metrów i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze. Niska temperaturze, duża wilgotności oraz specjalnie przygotowane efekty dźwiękowe zagwarantują nam naprawdę klimatyczne przeżycia. Największą atrakcją podczas zwiedzania kopalni jest przepływ łodziami, które kursują między dwoma przystaniami. Na terenie kompleksu będziemy mogli odwiedzić skansen maszyn parowych, po którym możemy przejechać się w wagoniku kolejki wąskotorowej. 


Pomysł na weekend na Górnym Śląsku? Może spacer po skansenie?

  

Kolejnym ciekawym sposobem na zorganizowanie weekendu na Górnym Śląsku może być wizyta w chorzowskim skansenie. Górnośląski Park Etnograficzny stanowi niezwykle interesującą atrakcję, która powinna zadowolić nie tylko miłośników historii. Spacerując po parku, będziemy mogli poczuć wyjątkowy klimat przeszłości, a także zobaczymy wiele zabytkowych obiektów. Przy okazji zyskamy szanse, aby bliżej poznać kulturę oraz obyczaje całego regionu. By ułatwić nam zwiedzanie, wszystkie obiekty znajdujące się na terenie skansenu zostały podzielone na obszary historyczne. Zobaczymy tu między innymi zagrodę bogatego chłopa, zagrodę młyńską, pasterską, robotniczą i łąkową z chałupami oraz zabudowaniami gospodarskimi. Czekają tu na nas także kapliczki oraz niewielki klimatyczny kościół. We wnętrzach większości budynków odnajdziemy pełne wyposażenie z epoki.


Planując wizytę w chorzowskim skansenie w czasie wakacyjnego weekendu, zwiększamy szanse na udział w ciekawych imprezach plenerowych. Warto wybrać się między innymi na Dzień Rzemiosła i Rękodzieła, Wielkanoc na Śląsku czy Jarmark Produktów Tradycyjnych. Wizyta w skansenie jest ciekawym sposobem na weekend. W jej trakcie będziemy mogli przenieść się w czasie i wyobrazić sobie, jak wyglądało życie naszych nie tak odległych przodków. Przy okazji magiczny klimat takiego miejsca na pewno zrobi na nas duże wrażenie. 


Skansen w Chorzowie

Skansen w Chorzowie

Chorzów, ul. Parkowa

Muzea Chorzów 10


Górny Śląsk - gdzie pojechać na weekend, by odetchnąć świeżym powietrzem? 


Górny Śląsk może kojarzyć się z fabrykami, kopalniami i dymiącymi kominami. Na dodatek wśród najciekawszych zabytków i atrakcji często wymienia się te związane z przemysłem ciężkim. Jednak decydując się na weekend na Górnym Śląsku, bez problemu znajdziemy miejsca blisko natury, w których odetchniemy świeżym powietrzem. Jednym z ciekawszych pomysłów na weekend może być wizyta w rezerwacie przyrody Łężczok


Powstał on w 1957 roku i zajmuje powierzchnię ponad 400 hektarów. Zdecydowaną większość tego obszaru zajmują akweny (łącznie 245 hektarów) natomiast resztę pokrywa piękny las. Spacerując po rezerwacie, będziemy mieli okazję zobaczyć ponad połowę wszystkich gatunków ptaków występujących na terenie naszego kraju. Znajdziemy tu również zabytkowy dworek myśliwski z 1783 roku. Przede wszystkim jednak będziemy mogli cieszyć się świeżym powietrzem, ciszą, spokojem oraz tętniącą życiem okolicą. To świetne miejsce, aby uciec od zgiełku miasta i wyciszyć się obcując z naturą.


Hostel Almina

Hostel Almina

Racibórz, ul. Rudzka

Hostele Racibórz
Pod Kogucikiem

Pod Kogucikiem

Krzyżanowice, ul. Tworkowska

Kwatery i pokoje Krzyżanowice 10


Romantyczny weekend na Górnym Śląsku 

 

Oczywiście planując wakacyjny weekend, nie zawsze potrzebujemy dodatkowych atrakcji i szaleństwa. Czasami wystarczy spokojny spacer we dwoje lub z rodziną. Kilka klimatycznych miejsc, wizyta w kawiarni i lody na rynku mogą być spełnieniem marzeń. Dlatego wybierając na weekend Górny Śląsku, powinniśmy się zdecydować na wizytę w Opolu. Jedno z najstarszych miast w Polsce oferuje przyjezdnym idealny klimat na spokojny i leniwy wakacyjny weekend. Czeka tu na nas między innymi spacer urokliwą Starówką otoczona zabytkowymi kamieniczkami w pastelowych kolorach, dużo zielonych parków oraz liczne zabytki. Warto zobaczyć tu między innymi Bazylikę katedralną Świętego Krzyża z XV wieku, XIV-wieczny Kościół Świętej Trójcy z barokowym wnętrzem czy Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, będący najstarszą świątynią w mieście. Podczas zwiedzania odwiedzimy także Wieże Piastowską, Wieżę Zamku Górnego czy piękny Ratusz. Punktem obowiązkowym wycieczki będzie z pewnością opolskie zoo.


Po długim spacerze będziemy mogli natomiast odpocząć na ławeczkach w towarzystwie Czesława Niemena, Agnieszki Osieckiej oraz Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego z Kabarety Starszych Panów na urokliwym Wzgórzu Uniwersyteckim. Jednak najbardziej klimatyczną atrakcją w mieście jest zdecydowanie Opolska Wenecja. W tym zakątku miasta w wodach Kanału Młynówka odbijają się okoliczne kamieniczki, tworząc piękny widok przywodzący na myśl właśnie słynną Wenecję. Najlepszym momentem, aby wypłynąć w rejs i podziwiać ten widok, będzie wieczór. Wtedy bowiem świetlne iluminacje oświetlają budynki, tworząc jeszcze bardziej bajkowy klimat.


Atrakcyjne noclegi w Opolu:


Błękitna Róża

Błękitna Róża

Opole, ul. plac Róż

Hotele Opole 7.2
Noclegi U Daniela

Noclegi U Daniela

Opole, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki

Kwatery i pokoje Opole 9.7
Pokoje Baszta

Pokoje Baszta

Opole, ul. Konwalii

Kwatery i pokoje Opole 6.2

Następny artykuł Świetne wyniki Nocowanie.pl...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!