9 pomysłów na weekend nad Zalewem Wiślanym

9 pomysłów na weekend nad Zalewem Wiślanym

Poszukujecie ciekawego miejsca na wakacje nad morzem? Zastanawiacie się, czy jezioro nie byłoby lepszym wyborem? Szukacie miejsca wyjątkowego, zaskakującego i pełnego możliwości? A może liczycie na zakątek  zachwycający widokami i klimatem? Świetnym pomysłem na wakacyjny weekend bez wątpienia będzie Zalew Wiślany oraz jego okolice. Czeka tam na nas mnóstwo atrakcji, ciekawych miejsc oraz możliwości spędzania wolnego czasu. Sprawdźcie, co możemy robić, co warto zobaczyć i jakie elementy uwzględnić w naszym planie. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych pomysłów na weekend nad Zalewem Wiślanym!

Zalew Wiślany jest akwenem morskich wód wewnętrznych. Od południa jego granice wyznacza Wysoczyzna Elbląska, od północy Mierzeja Wiślana. a od zachodu poldery Żuław Wiślanych. Natomiast jego wschodni kraniec wyznacza granica wodna z Rosją. Całkowita powierzchnia Zalewu Wiślanego wynosi aż 838 kilometrów kwadratowych, z czego na terenie Polski znajdują się 382 kilometry kwadratowe. Obszar ten ma ogromne znacznie przyrodnicze - znajduje się tu najliczniejsza w kraju kolonia lęgowa kormoranów, to także miejsce lęgowe czapli siwej oraz jeden z ważniejszych obszarów rozrodczych śledzia w tej części Bałtyku. Zakątek ten oblegany jest przez tysiące ptaków wodnych i wodno-błotnych, które chętnie zatrzymują się tu podczas swoich wędrówek. W okolicy znajduje się także wiele turystycznych atrakcji przyciągających wczasowiczów z całej Polski.  


Najciekawsze miejsca nad Zalewem Wiślanym –weekend w Krynicy Morskiej


Zdecydowanie jednym z najlepszych miejsc, w jakich możemy się zatrzymać podczas urlopu nad Zalewem Wiślanym, jest Krynica Morska. Jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych nadbałtyckich kurortów kusi turystów przede wszystkim swoją lokalizacją. Miejscowości leży dokładnie na skraju Mierzei Wiślanej – z jednej strony otaczają ją wody Morza Bałtyckiego, z drugiej natomiast Zalewu Wiślanego. Na tym jeszcze nie koniec. Na lądzie czekają na nas zielone lasy oraz piaszczyste plaże. Piękne okoliczności przyrody sprawiają, że Krynica Morska jest świetnym miejscem na wakacyjnego relaksu. W kurorcie nie powinniśmy się nudzić. Czas wolny możemy spędzić aktywnie, decydując się na spacery po lesie czy wybrzeżu lub stawiając na sporty wodne – wody Zalewu stanowią świetne miejsce dla miłośników windsurfingu i żeglarstwa. Na pięknej złocistej plaży możemy natomiast popracować nad opalenizną bądź spędzić przyjemny czas na zabawie z rodziną. 


Jakie miejsca warto odwiedzić, spędzając urlop w Krynicy Morskiej? Przede wszystkim udać się na spacer na Wielbłądzi Garb. To najwyższe wzniesienie na Mierzi Wiślanej, a także najwyższa stała wydma w Europie. Ze wznoszącego się na wysokość około 49 metrów punktu widokowego będziemy mogli podziwiać piękny widok na wody Bałtyku, Wysoczyznę Elbląską oraz Zalew Wiślany – to jedyne naturalne miejsce na Mierzei, które na to pozwala! Punktem obowiązkowym jest także wizyta w latarni morskiej oferującej piękny widok na okolicę, a także spacer po molo. Jeżeli podróżujemy z dziećmi, warto zorganizować sobie przystanek na placu zabaw Bajkolandia. 



Sprawdź atrakcyjne noclegi w Krynicy Morskiej


Wakacyjny weekend nad Zalewem Wiślanym –aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu! 


Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej i rezerwaty przyrody


Spędzając urlop nad Zalewem Wiślanym, koniecznie powinniśmy skorzystać z walorów przyrodniczych okolicy. Świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu będą wyprawy po Parku Krajobrazowym Mierzei Wiślanej. Obszar ten stanowi nie tylko świetne miejsce do aktywnego wypoczynku, ale także oferuje schronienie licznym gatunkom ptaków, ssaków i roślin. Koniecznie powinnismy poznać bliżej wyjątkowe warunki przyrodnicze tego miejsca. Tym bardziej że czas spędzony na wędrówkach z pewnością będziemy mogli znać za udany! 


W Parku Krajobrazowym czekają na nas duży wybór ścieżek przyrodniczych, które zabiorą nas w najciekawsze miejsce mierzei. W okolicy Mikoszewa czeka na nas rezerwat przyrody “Mewia Łacha” słynący przede wszystkim z licznego występowania wielu gatunków dzikiego ptactwa. Na niemal kilometrowej ścieżce znajdziemy 8 tablic informacyjnych przedstawiających historię rezerwatu i jego walory przyrodnicze, a także obowiązujące na jego terenie przepisy porządkowe. Podczas spaceru będziemy mogli przyjrzeć się różnorodnym zbiorowiskom roślinnym. Dowiemy się także jakie procesy przyczyniły się do formowania nadmorskich wydm.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


"Wynajem Domków"

"Wynajem Domków"

Kąty Rybackie, ul. Piaskowa

Domki Kąty Rybackie 10
Busola House

Busola House

Stegna, ul. Jagiełły

Kwatery i pokoje Stegna 9.7
Leśne Zacisze

Leśne Zacisze

Stegna, ul. Wczasowa

Kwatery i pokoje Stegna 9.7


Kolejną interesującą ścieżkę przyrodniczą znajdziemy w okolicy miejscowości Stegna. Na trasie “Las wokół nas” o długości blisko 2 kilometrów znajdziemy czternaście przystanków, na których zdobędziemy wiedzę na temat środowiska leśnego, warstwowej budowy lasu, składu okolicznego drzewostanu oraz dowiemy się jak rozpoznać poszczególne gatunki drzew na Mierzei Wiślanej. Dodatkowo trafimy tu na informacje na temat zamieszkujących okolicę zwierząt, grzybów i porostów. Czekają tu na nas także tablice upamiętniające wydarzenia związane z II wojną światową. 


W Kątach Rybackich możemy wyruszyć na ścieżkę przygotowana przez Nadleśnictwo Elbląg. 5-kilometrowa trasa przybliży nam wiele ciekawych informacji na temat zamieszkującego okolice kormorana czarnego. Podczas spaceru poznamy jego charakterystyczne cechy budowy oraz tryb życia. Innym lokatorem mierzei, którego bliżej poznamy podczas wędrówki ścieżką, jest czapla siwa. Dowiemy się także jaki wpływ na tutejszy drzewostan mają okoliczne kolonie ptaków.


Najciekawsze atrakcje w okolicy Zalewu Wiślańskiego 


Rejs po Zalewie Wiślanym 


Największą popularnością wśród turystów w okolicy cieszą się rejsy wycieczkowe po Zalewie Wiślanym. To świetny sposób na urozmaicenia swojego wakacyjnego wypoczynku oraz okazja podziwiania piękna okolicznej przyrody. Czeka tu na nas naprawdę bogata oferta rejsów. Na statek możemy wsiąść między innymi w Krynicy Morskiej czy Kątach Rybackich. Do wyboru będziemy mieli przede wszystkim trasy wycieczkowo-widokowe lub podróże do innych miast, gdzie możemy spędzić kilka przyjemnych godzin.


Muzeum Zalewu Wiślańskiego 


Spędzając czas wolny w okolicach Zalewu Wiślańskiego, warto lepiej poznać nie tylko przyrodę, ale także historię regiony. W takim przypadku ciekawym pomysłem będzie wizyta w Muzeum Zalewu Wiślanego znajdujące się w centrum Kątów Rybackich. Jest to jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz jedna z najpopularniejszych atrakcji okolicy. Na turystów czekają tu wystawy prezentujące przede wszystkim historię szkutnictwa oraz rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Wśród eksponatów zobaczymy między innymi stare łodzie rybackie takie jak czółna czy 10-metrowego barkasa wykorzystywanego jeszcze w latach 60. XX wieku. Zdecydowanie najciekawszym elementem wystawy jest oryginalny i w pełni wyposażony warsztat szkutniczy. 


Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa


Podczas zwiedzania okolicy warto zatrzymać się na dłużej w miejscowości Stegna. Miejscowość letniskowa słynie z tego, że jest uznawana za najlepiej nasłonecznione miejsce na polskim wybrzeżu. Dlatego z całą pewnością warto obejrzeć tu romantyczne wschodzy i zachody słońca. Warto jednak zajrzeć tu także do zabytkowego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wzniesiona pod koniec XVII wieku świątynia przykuwa wzrok charakterystycznymi szachulcowymi ścianami. Koniecznie powinniśmy także wejść do środka, tam bowiem kościół zachwyca jeszcze bardziej. Na szczególną uwagę zasługuje imponujących rozmiarów płótno pokrywające strop, na którym znajduje się piękne malowidło przedstawiający m.in. Zmartwychwstanie, Sąd Ostateczny oraz sceny z Nowego Testamentu. Kolejnym charakterystycznym elementem wystroju jest zawieszony nad główną nawą model statku wykonany z 1872 roku, będący darem załogi za uratowanie życia podczas sztormu.


Atrakcyjne noclegi w Stegnie:



Sprawdź inne noclegi w Stegnie


Muzeum Stutthof w Sztutowie


Chociaż urlop nad morzem powinien być przepełniony dobrą zabawą, przebywając w okolicy Zalewu Wiślanego, powinniśmy poświęcić odrobinę swojego wolnego czasu na zadumę. W Sztutowie możemy odwiedzić Muzeum Stutthof powstałe w miejscu dawnego obozu koncentracyjnego. Powstało ono dzięki staraniom byłych więźniów jako miejsce hołdu i pamięci poświęconemu ludziom, którzy tu zginęli. Głównym celem placówki jest edukacja młodych ludzi, dlatego poza zwiedzaniem kompleksu z przewodnikiem czeka tu na turystów bogata oferta edukacyjna. W jej skład wchodzą lekcje, warsztaty muzealne oraz wykłady autorskie. Zainteresowani mogą wybierać spośród wielu dostępnych tematów oraz łączyć je w dowolnych konfiguracjach. Podczas samego zwiedzania muzeum będziemy mogli zobaczyć między innymi Bramę Śmierci, blok kwarantanny, blok kobiecy, komorę gazową i krematorium oraz pomnik martyrologii ofiar obozu. Chociaż wizyta w takim miejscu jest wstrząsająca, warto pamiętać o tej ponurej karcie historii i nie pozwolić, by pamięć pomordowanych przepadła.


Muzeum Archologiczno-Historyczne w Elblągu


Jedną z głównych atrakcji, jakie oferuje turystom Elbląg, jest Muzeum Archeologiczno-Histryczne. Znajduje się ono na terenie Podzamcza dawnego Zamku Krzyżackiego. Jego głównym celem jest gromadzenie oraz ochrona eksponatów związanych z przeszłością miasta i jego najbliższego regionu. Zwiedzając elbląskie muzeum, będziemy mogli zobaczyć wiele interesujących eksponatów i bliżej poznać historię okolicy. Znajdziemy tu ciekawe zbiory z Elbląga, Żuław, Pomorza czy także krajów północnoeuropejskich. Wśród najciekawszych obiektów znajdujących się w muzeum zajdziemy między innymi najstarsze znalezione w Europie okulary z XV wieku, jedną z trzech zachowanych na świecie średniowiecznych gitern, barokowe meble elbląskie, cynowe naczynia z XVI-XVIII wieku, pomorskie wyroby złotnicze, kolekcję kartuszy herbowych oraz starodruki i archiwalia z XII-XV wieku.


Atrakcyjne noclegi w Elblągu 


PPHU ELKO-HOTEL

PPHU ELKO-HOTEL

Elblag, ul. Łęczycka

Hotele Elblag 5.3
Noclegi Gemini Dom

Noclegi Gemini Dom

Elbląg, ul. Plac Dworcowy

Pensjonaty Elbląg 8.1
Villa Mazi

Villa Mazi

Elbląg, ul. Pułtuska

Kwatery i pokoje Elbląg 9.8


Zobacz także: Najciekawsze muzuea archeologiczne w Polsce 


Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku


Kolejną interesującą atrakcją w okolicy Zalewu Wiślanego jest Muzeum Kopernika we Fromborku. Znajduje się ono w dawnym pałacu biskupim wzniesionym około 1350 roku, a w jego wnętrzu znajdziemy wystawę stałą podzielona na dwie części. Pierwsza z nich przedstawia życie i dzieła słynnego astronoma. Zobaczymy tu między innymi repliki dawnych instrumentów astronomicznych, księgi naukowe, popiersia i wizerunki Mikołaja Kopernika autorstwa Jana Matejki oraz Teodora Rygiera. Druga część wystawy dotyczy znaczenia astronomii w nawigacji i geodezji. Doskonałym urozmaiceniem zwiedzania Muzeum Mikołaja Kopernika będzie wizyta w Obserwatorium i Parku Astronomicznym znajdujący się w okolicy Fromborka. Tam czekają na nas pawilony z instrumentami do obserwacji nieba, trzy tarasy obserwacyjne oraz interesujące pokazy. 


Weekend nad Zalewem Wiślanym - czas na rowerowe wycieczki! 


Jedną z największych zalet Mierzei Wiślanej oraz okolicy jest przepiękna przyroda. Znajdziemy tu szerokie i piaszczyste plaże, zielone lasy, wydmy i cudowne widoki na morze oraz Zalew Wiślany. Jak najlepiej podziwiać te widoki? Oczywiście na rowerze. Świetnym sposobem na zorganizowanie sobie wolnego czasu w okolicy Zalewu Wiślanego będzie aktywny wypoczynek na rowerze. W ten sposób połączyły wszystko, co najlepsze w naszym urlopie: spędzimy czas na świeżym powietrzu, będziemy zachwycać się widokami i pięknem przyrody oraz dotrzemy do najciekawszych zakątków okolicy. Poprawa kondycji i samopoczucia będzie świetnym dodatkiem do naszych wczasów! 


Na jaką trasę wyruszyć? Podróż najlepiej rozpocząć w jednej z miejscowości w gminie Stegna. Punktem startowym może być Mikoszewo, Jantar lub Stegna – ciche i spokojne miejscowości, w których poza małomiasteczkowym klimatem czekają ciekawe atrakcje. Dalej ruszymy to Sztutowa, Kątów Rybackich i dotrzemy do Krynicy Morskiej. W popularnym kurorcie możemy zakończyć podróż lub ruszyć dalej, aż do granicy z Rosją.


Noclegi nad Zalewem Wiślanym 


Decydując się na urlop nad Zalewem Wiślanym, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem atrakcyjnego noclegu, odpowiadającego naszym potrzebom. Najlepszym pomysłem będzie zatrzymanie się w Krynicy Morskiej, Kątach Rybackich, Mikoszewie czy Jantarze. W miejscach tych czeka na nas bogata baza noclegowa. Najwięcej obiektów znajdziemy w kategorii kwatery i pokoje. Są one najczęściej wybierane przez pary oraz rodziny podróżujące z dziećmi. Dodatkowo czekają tu na nas także domki, apartamenty i pensjonaty. Średnia cena za nocleg nad Zelewem Wiślanym wynosi około 160 złotych. Najbardziej atrakcyjne oferty znajdziemy w kategorii domki, pensjonaty oraz kwatery i pokoje. Tam cena za nocleg może wynieść nawet 30 złotych za dobę od osoby. Należy jednak pamiętać, że cena uzależniona jest od lokalizacji oraz standardu świadczonych usług. Przed dokonaniem wyboru warto zwrócić uwagę na oceny oraz opinie wystawione przez innych turystów. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Hubertus

Hubertus

Jantar, ul. Gdańska

Pensjonaty Jantar 9.5
Stokrotka

Stokrotka

Krynica Morska, ul. Wiślana

Kwatery i pokoje Krynica Morska 9.5
Piaskowy Dom

Piaskowy Dom

Jantar, ul. Gdańska

Kwatery i pokoje Jantar 9.4


Sprawdź także inne obiekty w okolicy

Następny artykuł Szlak Camino Polaco

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!