W 1925 roku oddano do użytku sanatorium dla chorych na astmę nauczycieli i katechetów. Obiekt został wybudowany na ziemi, którą w 1922 roku otrzymał Związek Nauczycielstwa Polskiego we Lwowie od ówczesnego właściciela Szczawnicy hrabiego Adama Stadnickiego. Wkrótce ze względu na kuracjuszy i znaczną odległość kościoła od sanatorium postanowiono zbudować leśną kaplicę mszalną, znaną również jako kościółek na Sewerynówce. Drewniana kaplica na planie prostokąta położona jest na wysokości 600 m n.p.m pomiędzy leśnymi drogami. Wewnątrz możemy podziwiać ludową sztukę rzeźbioną w drewnie. Warto też zwrócić uwagę na piękny, drewniany żyrandol.
Msze Święte w kaplicy p.w. Matki Boskiej Wniebowziętej odprawiane są w okresie wakacyjnym (lipiec-sierpień) w każdą niedzielę o godzinie 17.00.
Ciekawostka: Sanatorium podczas II wojny światowej zamieszkiwali robotnicy leśni. Obiekt był również punktem noclegowym dla stacjonujących w lasach Beskidu Sądeckiego zgrupowań partyzanckich. Zapadały tam również wyroki na konfidentów gestapo i działaczy "Goralenvolk". Budynek został częściowo spalony w 1944 roku. Kolejny pożar strawił odnowiony budynek, jeszcze przed jego ponownym otwarciem w 1962 roku. Dziś widoczne są tylko zarośnięte fundamenty.