A jednak! Lockdown niezgodny z konstytucją

A jednak! Lockdown niezgodny z konstytucją


Jak donoszą ogólnopolskie media sąd uchylił karę nałożoną przez sanepid, wiosną 2020 roku, na fryzjera prowadzącego działalność mimo zakazu, w czasie lockdownu. Czy oznacza to, że wprowadzony w Polsce lockdown był niezgodny z konstytucją? Więcej szczegółów poniżej.

Wiosną 2020 roku polska gospodarka stanęła. Ogłoszono lockdown i zakaz prowadzenia działalności gospodarczej dla większości przedsiębiorstw. Rząd nakazał zamknięcie m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Jednak nie wszyscy zastosowali się do tych restrykcji. Pojawiły się więc mandaty.

Dość głośno komentowaną była sprawa fryzjera, na którego policja nałożyła mandat w wysokości 500 zł i skierowała wniosek do sanepidu o jego ukaranie. Dlaczego? Bo jego zakład kontynuował działalność mimo wprowadzonych obostrzeń. Stanęło na tym, że sanepid postanowił ukarać przedsiębiorcę grzywną w wysokości 10 tys. zł. Jednak on odwołał się do sądu.

I jak się okazuje, była to słuszna decyzja, bo sąd stanął po stronie przedsiębiorcy i uznał, że rozporządzenie Rady Ministrów zakazujące wówczas prowadzenia działalności gospodarczej m.in. salonom fryzjerskim i kosmetycznym, jest niezgodne z konstytucją.

Zgodnie z art. 233 ust. 3 Konstytucji RP, ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej może ograniczać wolności i prawa określone w art. 22 (wolność działalności gospodarczej), art. 41 ust. 1, 3 i 5 (wolność osobista), art. 50 (nienaruszalność mieszkania), art. 52 ust. 1 (wolność poruszania się i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), art. 59 ust. 3 (prawo do strajku), art. 64 (prawo własności), art. 65 ust. 1 (wolność pracy), art. 66 ust. 1 (prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy) oraz art. 66 ust. 2 (prawo do wypoczynku).

Rada Ministrów zrezygnowała z formalnego i przewidzianego w art. 232 Konstytucji RP wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Uznała, że przyznane jej zwykłe środki konstytucyjne w rozumieniu art. 228 ust. 1 Konstytucji są wystarczające, aby opanować istniejący stan epidemii. Dlatego do uregulowań prawnych dotyczących ograniczeń praw i wolności człowieka i obywatela mają zastosowanie wszystkie konstytucyjne i legislacyjne zasady, obowiązujące poza regulacjami właściwymi dla stanów nadzwyczajnych z Rozdziału XI Konstytucji RP. W związku z tym w celu wprowadzenia ograniczeń wolności i praw człowieka nie można powoływać się na nadzwyczajne okoliczności, uzasadniające szczególne rozwiązania prawne oraz okolicznościami tymi nie można usprawiedliwiać daleko idących ograniczeń swobód obywatelskich wprowadzanych w formie rozporządzeń

– czytamy w uzasadnieniu wyroku wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

Wyrok zapadł w październiku 2020 r.. Zgodnie z wyrokiem, decyzja powiatowego oraz wojewódzkiego inspektora sanitarnego została uchylona, a całe postępowanie - umorzone. Wyrok nie jest prawomocny.

Zobacz też inne teksty o podobnej tematyce: Góralskie veto. Reakcja właścicieli obiektów noclegowych na dalsze obostrzenia oraz Obostrzenia przedłużone do końca stycznia

Następny artykuł Podsumowanie 2020 roku w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!