Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu jest uczelnią wyższą, której początki sięgają 1946 roku. Wtedy Eugeniusz Geppert został skierowany do miasta w celu stworzenia Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. Uczelnia na swoją siedzibę uzyskała dwa budynki : przedwojennej Miejskiej Szkoły Rzemiosła i Przemysłu Artystycznego (mieszczącej się przy obecnej ul. Traugutta) oraz dawnej Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego (pl. Polski). Początkowo funkcjonowała tu tylko pracownia malarstwa, rysunku i rzeźby, następnie przystąpiono do organizowania warsztatów ceramiki, szkła, drewna i metalu.
W 1949 uczelna stała się Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych a od 1996 Akademią Sztuk Pięknych. Z biegiem lat ukształtowała się jej czterowydziałowa struktura złożona z Wydziału Malarstwa i Rzeźby, Grafiki, Szkła i Ceramiki, Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Placówka organizuje wiele wystaw oraz jest znaczącym ośrodkiem kulturo- i opiniotwórczym. Jest organizatorem cyklicznych konkursów m.in.: Konkursu im. Eugeniusza Gepperta, Krajowej Wystawy Malarstwa Młodych oraz Międzynarodowego Konkursu Rysunku, stanowiącego kontynuację Triennale Rysunku. Oprócz tego jest wydawcą tematycznych czasopism o nazwie "Format", "Dyskurs" oraz Zeszytów Naukowo - Artystycznych Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Uczelnia ciągle rozwija zakres swojego kształcenia. Ostatnio utworzono Pracownię Restauracji i Rekonstrukcji Ceramik oraz trwają pracę nad stworzeniem nowego kierunku studiów o nazwie : multimedia.
W 2001 oddano do użytku wyremontowane skrzydło uczelni przy ul. Modrzewskiego, a w 2012 roku nowy gmach zwany Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności, które spełnia rolę dydaktyczno-warsztatową. Znajduje się tu 9 laboratoriów oraz 42 pracownie.