Polskie kalwarie - Wielkanoc 2010

Polskie kalwarie - Wielkanoc 2010

Jest ich w Polsce kilkadziesiąt, najwięcej na południu kraju. Zabytkowe kalwarie to niezwykłe dzieła sztuki, ale też miejsca religijnych uniesień. Wielkanoc to dobry czas na wycieczki w „święte” na swój sposób miejsca.

Kalwaria to zespół kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej. Zakładane są zazwyczaj na wzgórzach, tak by przypominały swym położeniem Jerozolimę. W okresie, gdy dostęp do "świętego miasta" był utrudniony, pielgrzymując do takiej kalwarii można było uzyskać takie same odpusty jak w czasie pielgrzymki do Jerozolimy.


Najstarsza w Europie kalwaria powstała w latach 1405-1420 w Hiszpanii, koło Kordoby, z inicjatywy dominikanina Alwarusa. Nieco później zaczęły one powstawać na terenie Niemiec i Włoch. Pierwszą kalwarią w Polsce jest Kalwaria Zebrzydowska założona z inicjatywy Mikołaja Zebrzydowskiego w 1602 r.


Kalwarie zawierały różne liczby stacji, od paru do parędziesięciu. Wraz z rozwojem nabożeństwa drogi krzyżowej stacje Męki Pańskiej, w liczbie 14, zaczęły być umieszczane także we wnętrzach kościołów.

 


Oto te najbardziej ciekawe:

Góra Świętej Anny – ta kalwaria istnieje już 500 lat. Najpierw powstały trzy duże kościoły i 30 małych kaplic. Pielgrzymów chronią drzewa posadzone tu przed 1870 rokiem.

 

Kalwaria Piekarska w Piekarach Śląskich –  wzniesiona została na wzgórzu Cerkwica w latach 70. XIX wieku przez górników, hutników i robotników Górnego Śląska. W każdej z pielgrzymek uczestniczy około 100-150 tysięcy pątników, przede wszystkim z Górnego Śląska. W każdej kaplicy, w krzyżach nad drzwiami, umieszczono kamyki z Jerozolimy.


Wambierzyce – Dolnośląska Jerozolima, czyli 74 kaplice kalwarii wraz z bazyliką (sanktuarium maryjnym) i ruchomą szopką, to prawdziwa perła wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej.


Kalwaria Ujazdowska – nie zachowany zespół 28 kaplic istniejących do końca XVIII w. w Warszawie, a ufundowanych przez Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. Budowa Kalwarii Ujazdowskiej trwała od 1724 do 1731 r. Droga Krzyżowa zaczynała się w miejscu, gdzie obecnie znajduje się plac Trzech Krzyży. Początek zaznaczony był dwoma kamiennymi obeliskami ustawionymi po obu stronach drogi. Szczyty tych kolumn wieńczyły krzyże pasyjne. Biegła ona prosto w kierunku Zamku Ujazdowskiego, nieco przed nim schodziła ze skarpy ku Wiśle, a następnie zawracała i prowadziła z powrotem na skarpę przy Zamku Ujazdowskim.


Kalwaria Wejherowska – w pielgrzymkach do tej kalwarii uczestniczą obrazy, które „kłaniają” się kaplicom. Fundusze na remont kaplic w Wejherowie pochodzą z UE.


Kalwaria Wielewska – budowę 22 kaplic na Pomorzu zakończono w 1927 roku.


Kalwaria Zebrzydowska – tworzą ją 42 kaplice i kościoły. 28 stacji wchodzi w skład Dróżki Jezusa, a 24 – to dróżki Matki Boskiej.

 

 

Oferty noclegów znajdziecie Państwo tutaj

Następny artykuł PUNKY REGGAE live 2010

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!