Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój. Już wkrótce zupełnie nowa atrakcja!

Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój. Już wkrótce zupełnie nowa atrakcja!

Wyjątkowość Krynicy-Zdrój tkwi przede wszystkim w tym, że jest to jedna z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce, oferująca wspaniałe atrakcje turystyczne, również dla każdego, kto kocha góry. Jeśli mieliście okazję odwiedzić Krynicę, to z pewnością dobrze znacie Górę Parkową. Wszystko wskazuje na to, że to popularne miejsce jest wkrótce zmieni swoje oblicze.

Nie ma żadnej wątpliwości, że miejscowości górskie cieszą się popularnością przez praktycznie cały okrągły rok. To nie tylko noclegi w Zakopanem, czy domki w Karpaczu, ale coraz chętniej odwiedzamy popularne miejscowości, znajdujące się w innych regionach górskich. Należy tu wspomnieć chociażby Beskid Sądecki, w którym znajduje się Krynica-Zdrój, czyli jedna z najpopularniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Godna polecenia jest tu woda z tutejszej pijalni, ale nie tylko. Jeśli zdecydujecie się eksplorować atrakcje turystyczne w Krynicy-Zdrój, to Waszym punktem obowiązkowym powinna być Góra Parkowa, która już wkrótce udostępni zupełnie nową atrakcję dla turystów.

Zobacz również: Góra Parkowa w Krynicy-Zdroju. Jak spędzić tam czas?

Góra Parkowa Krynica-Zdrój - co to za miejsce?


Góra Parkowa o wysokości 741 m n.p.m. jest niezwykłym miejscem położonym w samym sercu miasta. Jej główną atrakcją jest park, który został założony już w 1810 roku. Do dziś spacerowicze mogą podziwiać jego pierwotny układ ścieżek, który przetrwał wieki.

Podczas przechadzki po stokach góry można natknąć się na Czaple Stawy, a dokładniej cztery osuwiskowe jeziorka. Największym z nich jest Staw Łabędzi. W okresie od wiosny do późnej jesieni miejsce to ożywa dzięki wodnemu ptactwu, które zasiedla te stawy.


fot. Karol Wiak

Wędrówka na północny stok przynosi kolejne atrakcje: dwie XIX-wieczne drewniane altany - „Wanda” i „Marzenie”, stanowiące prawdziwe perełki architektury. Dodatkowo, na tym samym stoku można podziwiać statuę Najświętszej Maryi Panny - Królowej Krynickich Zdrojów, której projektantem był renomowany artysta Artur Grottger. Rzeźba, wzniesiona w 1864 roku dzięki hojności hrabiny Badenii, przyciąga kuracjuszy, którzy uczestniczą w procesjach i nabożeństwach przy niej organizowanych.

Nieopodal znajduje się też Ławeczka Kraszewskiego, pomnik w hołdzie wielkiemu pisarzowi, upamiętniający jego pobyt w Krynicy w roku 1866. Pobyt ten, niestety, został przerwany przez burzliwe wydarzenia prusko-ruskie.

Przy okazji pobytu w Krynicy, warto odwiedzić pobliską Muszynę. Przeczytaj: Muszyna na weekend. Co warto tu zobaczyć?

Kolejnym miejscem wypoczynku jest Michasiowa Polana, gdzie można napotkać źródełko o nazwie „Bocianówka” oraz charakterystyczną figurkę bociana niosącego dzieciątko.

Dla tych, którzy pragną podziwiać panoramę okolic, na szczycie góry znajduje się górna stacja kolejki linowo-terenowej. Warto też zatrzymać się w restauracji „U Babci Maliny” lub spróbować swoich sił na „Rajskich ślizgawkach”. W jasny dzień widok rozciąga się na Beskid Sądecki, Beskid Niski, a nawet Tatry.


fot. Karol Wiak

Historia góry jest także nierozerwalnie związana z kolejka linowo-terenową, która była drugim tego typu obiektem w Europie. Jej powstanie w latach 20. XX wieku było efektem modernizacji Parku Zdrojowego. Pierwsza podróż miała miejsce w 1937 roku, a uczestniczyła w niej Aleksandra Piłsudska.

To miejsce to połączenie historii, kultury, piękna przyrody i nowoczesnych atrakcji, które razem tworzą niepowtarzalną całość.

Już niebawem nowa atrakcja na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju!


Polskie Koleje Linowe mają ambitne plany na przyszłość. Zamierzają stworzyć wieżę widokową na Górze Parkowej, polanę, która łączy w sobie muzykę i światło oraz obszar rekreacyjny skierowany do rodzin z dziećmi. W dalszej perspektywie pojawia się pomysł na multimedialne centrum, które przeniesie odwiedzających w podróż w czasie. Wszystko to ma powstać na gruntach należących do gminy, a projekt jest już na dobrej drodze do realizacji - uzyskano już niezbędne pozwolenia budowlane. Planowany termin zakończenia prac to lato 2024.



Muzeum Nikifora

Muzeum Nikifora

Krynica-Zdrój, ul. Bulwary Dietla

Muzea Krynica-Zdrój 9.2
Pijalnia Słotwinka

Pijalnia Słotwinka

Krynica-Zdrój, ul. Park Słotwiński

Parki miejskie Krynica-Zdrój 9.4


Ostatnio PKL uzyskały 30-letnią dzierżawę gminnej działki, na której zamierzają wydać prawie 2 miliony złotych na stworzenie polany muzyki i świateł. W kolejnym kroku, w okolicach górnej stacji kolejki na Górze Parkowej, na któej pojawi się wieża z punktem widokowym na wysokości 35 m, kosztująca około 5 milionów złotych, oraz liczne inne atrakcje. Cały teren będzie przystosowany dla rodzin z dziećmi, a część polany ozdobi ogród z kwiatowymi rzeźbami przedstawiającymi ikony uzdrowiska i samej Krynicy-Zdroju. Dodatkowo, centrum rekreacji wokół rajskich ślizgawek zostanie rozbudowane o fontannę, karuzelę i tor samochodów retro.

Poznaj: Krynica-Zdrój. Uzdrowisko w Beskidach, które trzeba odwiedzić

Plany zakładają też stworzenie multimedialnego centrum w budynku B2. Po jego gruntownej modernizacji będzie można tam podziwiać archiwalne zdjęcia i filmy dotyczące historii Krynicy-Zdrój, Góry Parkowej oraz innych ważnych wydarzeń historycznych na świecie. Całość tej inwestycji wyniesie około 12 milionów złotych. Realizacja tych ambitnych projektów ma trwać od 2023 do 2025 roku.



Zabytkowa Willa Pensjonat Kościuszko***

Zabytkowa Willa Pensjonat Kościuszko***

Krynica Zdrój, ul. Tadeusza Kościuszki

Pensjonaty Krynica Zdrój 9.8
Willa Maja

Willa Maja

Krynica-Zdrój, ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego

Kwatery i pokoje Krynica-Zdrój 9.5
Pokoje Pod Krukiem

Pokoje Pod Krukiem

Krynica-Zdrój, Krynica Górska, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kwatery i pokoje Krynica-Zdrój, Krynica Górska 9.1


Powyższe inwestycje Polskich Kolei Linowych pokazują ambicje i dążenie do wzbogacenia oferty turystycznej Krynicy-Zdroju. Uważnie projektowane atrakcje mają przyciągnąć zarówno rodziny z dziećmi, jak i miłośników historii. Te inicjatywy z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju tego uzdrowiska i przyciągną licznych turystów, chcących przeżyć niezapomniane chwile w sercu Beskidu Sądeckiego.

Zdjęcie główne: fot. Karol Wiak

Następny artykuł Pomysł na jesienny weekend....

Komentarze (1)

Lucjan

Krynica Zdrój bardzo przyjaźnie uzdrowisko co roku przyjeżdżamy tu z Tarnowa

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!