poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00

Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Noclegi w okolicy Fromborka:

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Frombork

Frombork to jeden z bardziej znanych turystycznych ośrodków Warmii, choć liczba jego mieszkańców nie przekracza trzech tysięcy. Miasto powstało w XIII wieku, gdy biskup Henryk Fleming postanowił przenieść kapitułę warmińską z Braniewa, zniszczonego po powstaniu Prusów. Wybudowano okazałą katedrę zajmującą wzgórze, natomiast budynki mieszkalne rozlokowały się nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Do dzisiaj Wzgórze Katedralne stanowi prawdziwy skarb Fromborka, który przyciąga w te okolice kolejnych turystów, chcących poznać życie Mikołaja Kopernika. Wybitny astronom żył tam i pracował od 1510 roku aż do swojej śmierci – tam też stworzył swoje epokowe dzieło „De revolutionibus orbium coelestium”.

Frombork – na weekend czy na dłuższy pobyt?

Do Fromborka warto przyjechać na dłużej, gdyż mimo że miasteczko nie jest duże, to urokliwe otoczenie pozwoli oderwać się od codzienności. Na turystów czekają bezcenne zabytki, warto więc zapoznać się z nimi dogłębniej, poza tym, dzięki lokalizacji nad Zalewem Wiślanym, można korzystać z wypoczynku nad wodą. Jego obszar świetnie nadaje się do uprawiania żeglarstwa i kajakarstwa, natomiast brzeg zajmują rozległe plaże z kąpieliskami. Frombork połączony jest przeprawą promową z Elblągiem, Tolkmickiem i położoną na Mierzei Wiślanej Krynicą Morską.


Za spędzeniem większej ilości czasu we Fromborku przemawia również dobrze przygotowane zaplecze noclegowe i gastronomiczne miasta. Turyści znajdą tam różnorodne oferty obiektów noclegowych, które dopasowane są do ich wymagań oraz zasobności portfela. W miejscowe restauracje oferują potrawy z różnych stron świata, więc nikt nie powinien narzekać tam na brak wyboru.

Co warto zobaczyć we Fromborku?

Podczas zwiedzania Fromborka na pewno warto poświęcić więcej czas na poznanie zabytków zlokalizowanych na Wzgórzu Katedralnym. Jest to rozległy kompleks obejmujący przepiękne budowle – na czele z gotycką katedrą liczącą 96 metrów długości. Wewnątrz można zobaczyć między innymi przepiękne barokowe ołtarze, bogato zdobioną ambonę, fragmenty gotyckich stalli i późnogotycki poliptyk. W bazylice znajduje się też sarkofag ze szczątkami Mikołaja Kopernika, które odnaleziono po 460 latach (22 maja 2010 roku odbyła się ponowna ceremonia pogrzebowa). Na wyposażenie fromborskiej katedry składają się także słynne barokowe organy – każdego roku w sezonie letnim organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, biorą w nim udział wirtuozi z Polski i zagranicy, oraz liczna publiczność.


Wśród zabytków Wzgórza Katedralnego znajduje się dawny pałac biskupi, zaadaptowany na Muzeum Mikołaja Kopernika. Ekspozycje przedstawiają sprzęty astronomiczne od czasów kopernikańskich do współczesnych, wystawy stałe, np. rekonstrukcja pracowni uczonego doby renesansu. Koniecznie trzeba zwiedzić gotycko-barokową dzwonnicę, tzw. Wieżę Radziejowskiego – mieści się tam punkt widokowy, a w przyziemiu można zobaczyć wahadło Foucaulta, które obrazuje obrotowy ruch Ziemi, oraz planetarium. Ważnym obiektem jest również Wieża Kopernika, zbudowana przed 1400 rokiem, w latach 1504-43 należała do astronoma, choć badania dowiodły, że nie prowadził swoich przełomowych obserwacji.


Wzgórze Katedralne nie jest jedynym miejscem we Fromborku, które warte zwiedzić. Koniecznie trzeba zajrzeć na odnowiony rynek, którego przestrzeń nawiązuje do Układu Słonecznego oraz podkreśla związki z Mikołajem Kopernikiem. Znalazło się tam miejsce na podświetlaną fontannę, przy której umieszczono ławki, oraz odlany z brązu pomnik uczonego. Nieco dalej znajduje się Kanał Kopernika, wzdłuż którego biegnie przyjemny bulwar i mieszczą się kafejki oraz restauracje.

Walory uzdrowiskowe Fromborka

Frombork nie jest oficjalnie uznany za uzdrowisko, w 2015 roku Rada Ministrów przyznała jednak miastu status obszary ochrony uzdrowiskowej. Okolica bogata jest w złoża wód mineralnych chlorkowo-sodowych, które mogą być stosowane do zabiegów rehabilitacyjnych, leczniczych i profilaktycznych. Źródła znajdują się na głębokości 970 metrów, a ich właściwości mogłyby być stosowane między innymi przy schorzeniach narządu ruchu. Zastosowanie znalazłyby zarówno do kąpieli, jak też inhalacji, a nawet kuracji pitnych.


O status uzdrowiska Frombork będzie mógł ubiegać się dopiero, gdy powstanie odpowiednia infrastruktura oraz zakład leczniczy. Na razie jedynym uzdrowiskiem w województwie warmińsko-mazurskim jest Gołdap.

Co zjeść we Fromborku?

Spędzając czas we Fromborku warto zjeść świeżą rybę, miasto leży przecież nad wodami Zalewu Wiślanego. Na turystów czekają smażalnie i restauracje, które mają je w swoim menu. Można skusić się na dziczyznę i potrawy z grzybów lub na proste potrawy z ziemniaków, jak placki dzynadzałki i farszynki. Jako że po drugiej wojnie światowej w okolice te napłynęło wielu przesiedleńców ze wschodu, dzisiaj warmińskie restauracje serwują wiele dań charakterystycznych dla kuchni kresowej, np. kartacze i zeppeliny.


Poza potrawami regionalnymi i rybnymi restauracje we Fromborku oferują też kuchnię włoską oraz domowe polskie jedzenie. Cena obiadu we Fromborku dla jednej osoby wynosi od około 20 zł.

Noclegi we Fromborku

W bazie noclegowej Fromborka i okolic dominują kwatery i pokoje. Zwykle wybierają je osoby, które podróżują samotnie, w parze lub rodziny z dziećmi, dostępne są również pokoje dla kilku osób. Zazwyczaj oferta obejmuje nocleg i dostęp do prywatnej łazienki, natomiast kuchnia i salon tworzą przestrzeń wspólną. Obiekty oferujące kwatery i pokoje udostępniają także teren wokół domu – z miejscem na grilla i parkingiem.

Ceny noclegów we Fromborku

Ceny noclegów we Fromborku zaczynają się od około 60 zł i zależą od kilku czynników, np. kategorii wybranego obiektu, jego lokalizacji czy standardu. Miejsca położone blisko centrum miasta czy nad Zalewem Wiślanym, oferujące widok na morze, mogą mieć wyższe cenniki niż obiekty położone na uboczu. Warto również sprawdzać czy nie zostały wprowadzone cenniki sezonowe lub weekendowe, gdyż w takim wypadku koszty noclegu mogą znacznie wzrastać.

Najczęściej wybierane udogodnienia we Fromborku

Turyści, którzy planują pobyt we Fromborku, zwracają uwagę na oferty z osobnymi łazienkami. Dzielenie wspólnej przestrzeni z obcymi osobami dla nikogo nie jest komfortowe. Ważną kwestię stanowi parking – większość chce parkować auto na terenie posesji, najlepiej bez dodatkowych opłat. Oprócz tego nikt nie wyobraża sobie pobytu we Fromborku bez dostępu do telewizji, internetu i kuchni.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!