Wrocławska katedra na placu katedralnym należy do najcenniejszych zabytków architektonicznych w mieście. Świątynia została wzniesiona na Ostrowie Tumskim i w ciągu wieków była rozbudowywana. Początki katedry należy wiązać z XII wiekiem. Wtedy to zaczęła powstawać romańska budowla. Jej pozostałości można oglądać m.in. w krypcie pod prezbiterium.
Obecnie Archikatedra św. Jana Chrzciciela jest budowlą ceglaną, trójnawową w układzie bazylikowym, z prostokątnym obejściem. Wieże główne mają wysokość 91 m i są najwyższe w mieście. W prezbiterium zobaczyć można późnogotycki tryptyk Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny z 1522 r. Na witrażach umieszczono patronów katedry: św. Jana Chrzciciela i św. Wincentego oraz patrona Piastów św. Bartłomieja.
W Katedrze znajduje się 20 kaplic, wśród nich gotycka Kaplica Mariacka, oraz barokowe św. Elżbiety i Bożego Ciała, zwana Elektorską. Katedra posiada cztery dzwony. Na jej chórze mieszczą się 151-głosowe organy.
Informacje dla zwiedzających:
Zwiedzanie katedry możliwe przed i po mszach świętych. W okresie letnim, w dni powszednie, w godz. od 10 do 16 można skorzystać z windy jadącej na taras widokowy na wieży.
Ceny biletów na taras widokowy: 4 zł - normalny, 3 zł - ulgowy.