Według tradycji Arłamów powstał jeszcze w czasach książąt ruskich. Osiedlano tutaj jeńców tatarskich, tzw. arłamanów, czyli włóczęgów, którzy przyjęli obyczaj i mowę ruską. Ponowna lokacja wsi na prawie wołoskim miała tu miejsce pod koniec XV w. Pierwszym jej właścicielem był wójt samborski Jan Herburt, a potem jego spadkobiercy, którzy przyjęli nazwisko Arłamowscy. W XVII wieku w Arłamowie powstała parafia prawosławna, później grekokatolicka, przeniesiona następnie do Kwaszeniny. Ostatnia tutejsza cerkiew p.w. św. Mikołaja zbudowana w 1914 r., uległa zniszczeniu wraz z całą wsią trzydzieści lat później. W czasach II Rzeczypospolitej Arłamów liczył 144 domy i 897 mieszkańców. Po zakończeniu II wojny światowej w 1946 r. większość wywieziono na Ukrainę w 1946 r., a pozostałych wysiedlono w akcji "Wisła". Wieś przestała istnieć…
W latach 70 – tych XX w. rozpoczęto na terenie Arłamowa i kilku pobliskich wsi budowę rządowego Ośrodka Wypoczynkowo-Łowieckiego. Jego powierzchnia objęła ponad 30 tys. hektarów i została ogrodzona dwumetrową siatką o długości 128 km. W ogrodzeniu znajdowały się jednokierunkowe przejścia dla zwierząt, umożliwiające tylko wchodzenie do środka. Wewnątrz ogrodzonego terenu znalazł się także Rezerwat Przyrody Turnica. Wszystkie drogi dojazdowe zamknięte zostały stalowymi szlabanami i były strzeżone przez uzbrojone patrole wojskowe. Ośrodek służył jako miejsce polowań dla elity partyjno-rządowej oraz ich gości z bratnich krajów. Dla nich też zostało zbudowane specjalne lotnisko w Krajnej w pobliżu Birczy z pasem startowym o długości 3 km, na którym mogły lądować nawet wojskowe samoloty typu "Mig" czy "Su". Do Arłamowa na początku stanu wojennego internowano Lecha Wałęsę. W 1989 r. ośrodek uległ likwidacji, ale patrole wojskowe utrzymano jeszcze do 1991 r…
Na początku 1996 r. hotel należący do Gminy Ustrzyki Dolne kupiła prywatna firma "Kamax" z Kańczugi.
Arłamów jest dogodnym punktem wypadowym wycieczek pieszych i rowerowych w masywie Suchego Obycza oraz autokarowych po Pogórzu Przemyskim. Zarówno z Przemyśla jak i Ustrzyk Dolnych jest do Arłamowa zaledwie 30 km. Droga fatalna, ale swoistą rekompensatą są wspaniałe widoki na Pogórze Przemyskie. W zimie działają tu dwa narciarskie wyciągi orczykowe. Dla tych, dla których oferta hotelowa jest zbyt droga, proponujemy tańsze noclegi w gospodarstwach agroturystycznych niedaleko Arłamowa.
Arłamów leży na terenie dawnej wsi o tej samej nazwie, na uboczu – pośród bogatych lasów Pogórza Przemyskiego – krainy na pograniczu dwóch narodów, burzliwej historii i opustoszałych wiosek, zapomnianych cerkwi i dzikich lasów, bogatych w zwierzynę, grzyby, jagody, co stwarza znakomita bazę dla myśliwych, zbieraczy oraz amatorów pięknych widoków i kryształowo czystego powietrza. Planuje się tu założenie Turnickiego Parku Narodowego.