Astronomiczna i kalendarzowa zima. Kiedy wypada i jak ją spędzić?

Astronomiczna i kalendarzowa zima. Kiedy wypada i jak ją spędzić?

Klimat zimy można już poczuć w niemal każdym zakątku Polski. W wielu miejscowościach mieliśmy do czynienia z intensywnymi opadami śniegu, mrozem, a na drogach i chodnikach zrobiło się ślisko. A czy Ty wiesz, kiedy dokładnie wypada początek astronomicznej i kalendarzowej zimy?

Na samym wstępie warto podkreślić, że zima jest tą porą roku, która dzieli społeczeństwo. Jedni oczekują jej z utęsknieniem, by móc oddać się zimowemu szaleństwu na stokach narciarskich i wspaniałym, zimowym podróżom. Inni najchętniej zapadliby w przysłowiowy “sen zimowy” i spędzili te nieco ponad 3 miesiące w domowym zaciszu.


Zima, niezależnie od tego, czy obfituje w śnieg i mróz, czy w opady deszczu i bardziej jesienną aurę, potrafi być piękna i wyjątkowa. Pamiętaj, że w Polsce znajdziemy wiele wspaniałych miejsc, w których będziemy mogli podziwiać jej piękno w najczystszej postaci. Może czas najwyższy, by zaplanować swoją zimową podróż do wybranego zakątka w Polsce?


Sprawdź również: Zimowe aktywności na świeżym powietrzu. Co i gdzie warto robić?


Astronomiczna i kalendarzowa zima - kiedy wypada?


Szał przedświątecznych przygotowań spowodował, że spora część osób zapomniała o tym, że to właśnie w najbliższych dniach rozpocznie się astronomiczna i kalendarzowa zima.


W dniu 22 grudnia 2023 o godzinie 4:28 rozpocznie się astronomiczna zima. Wówczas Słońce przejdzie przez punkt Koziorożca. Krótsze dni i dłuższe noce to dobry moment, by na niebie zaobserwować liczne zjawiska astronomiczne. Wystarczy wspomnieć, że tuż po zachodzie Słońca, na niebie Wenus, Saturn i Jowisz - wszystkie ustawione w jednej linii. Co ważne, będziemy mogli dostrzec je gołym okiem, bez specjalistycznego sprzętu. Najjaśniejsza z nich wszystkich jest Wenus. Z każdym kolejnym dniem zacznie “gasnąć”, by w połowie stycznia być widoczna jako “gwiazda poranna”, tuż przed wschodem Słońca. Pamiętaj, że 22 grudnia 2023 to jednocześnie najkrótszy dzień w roku. Od tego momentu, zacznie przybywać dnia, dzięki czemu dni będą nieco dłuższe, a noce krótsze. Astronomiczna zima jest ruchoma, przez co wypada w różnych terminach.



fot. zanna-76 / pixabay.com, CC0

Kalendarzowa zima, jak co roku wypada tego samego dnia. Jest to 22 grudnia (środa). Zima potrwa do 21 marca, kiedy to będziemy mieć do czynienia z początkiem kalendarzowej zimy. Łącznie to 88 dni. Warto wykorzystać ten czas na liczne przyjemności, związane z zimowym wypoczynkiem. Gwarantujemy, że niezależnie od sytuacji pogodowej, w zimie na pewno nikt nie będzie się nudził!


Jeśli zima nie jest Twoją ulubioną porą roku, to z pewnością zainteresuje Cię treść tego artykułu: Nie lubisz zimy? Jak ją przetrwać i gdzie się wybrać w Polsce?


Co warto robić zimą?


Niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem zimy, czy też nie, masz szerokie pole możliwości, by miło spędzić czas. Niezwykle wyjątkowe mogą okazać się podróże po Polsce, tak samo jak odkrywanie miejsc, znajdujących się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Jak w związku z tym przetrwać te 88 dni?


  • Zimowe szaleństwo na nartach


Rozpoczynamy od aktywności, bez której chyba większość osób nie wyobraża sobie zimy. Sporty zimowe to rodzaj rozrywki, na którą narciarze i snowboardziści czekają z utęsknieniem przez cały rok. 





Te najbardziej popularne ośrodki narciarskie znajdziemy przede wszystkim w miejscowościach górskich. Co ważne, na nartach pojeździmy również na Lubelszczyźnie, w miejscowościach Polski centralnej, czy nawet na Mazurach. Każdy stok jest doskonale przygotowany i gwarantuje moc rozrywki na najlepszym, możliwym poziomie.



Willa Diament

Willa Diament

Karpacz, ul. Nad Łomnicą

Pensjonaty Karpacz 9.5
Willa Stachoniówka 2

Willa Stachoniówka 2

Zakopane, ul. Chłabówka Górna

Kwatery i pokoje Zakopane 9.6


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w górach


  • Zimowy spacer w gronie najbliższych osób


Niezależnie od tego, czy wybierasz się na zimowy urlop, czy pozostajesz w swoim miejscu zamieszkania, to z powodzeniem możesz wyruszyć na wspaniały, zimowy spacer w gronie najbliższych Ci osób



fot. shogun / pixabay.com, CC0

Pamiętaj, że zarówno klimatyczne, miejskie uliczki, jak i obszary leśne są dobrą opcją na uwolnienie się od codzienności i problemów. Podczas spacerów z dziećmi i rodziną będziecie mogli urządzić bitwę na śnieżki, ulepić bałwana, czy fotografować niezwykłe krajobrazy w zimowej szacie.


Przeczytaj koniecznie: Świąteczny spacer po wyjątkowych miejscach w Polsce


  • Jednodniowe wycieczki po najbliższej okolicy


Dlaczego wyjazdy jednodniowe? Przede wszystkim dają nieograniczone możliwości podróżowania i powodują, że nie jesteśmy od nikogo i niczego zależni. Takie wyjazdy pozwalają również nieco lepiej poznać najbliższą okolicę, jak i te dalsze regiony, słynące z wielu wspaniałych miejsc. Jeśli mamy takie możliwości, to z powodzeniem możemy planować tego typu wyjazdy w systemie cotygodniowym, dzięki czemu nie odzwyczaimy się od podróżowania i właśnie w ten sposób będziemy mogli odkrywać uroki zimy w pełnej odsłonie.





Sprawdź oferty na Mazowszu, Ziemi Łódzkiej i Kujawach


  • A może na sanki?


To aktywność, która obok nart, cieszy się największym zainteresowaniem, głównie wśród dzieci, ale i dorosłych. Na sanki możesz wybrać się tak najbardziej wszędzie - wystarczy nawet osiedlowa górka.



fot. Pexels / pixabay.com, CC0

Sanki stanowią również nieodłączny element rodzinnych spacerów, co można zaobserwować dosłownie wszędzie.


Zobacz koniecznie: Gdzie warto wybrać się na sanki z dziećmi?


Niezależnie od tego, jak zamierzasz spędzić zimę, wiedz, że to pora roku, którą naprawdę da się lubić. Przekonaj się o tym już teraz!



Zdjęcie główne: fot. Simon Berger / pexels.com, CC0


 


Następny artykuł Jak promować swoją ofertę...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!