Atrakcje Lubelszczyzny: Kozłówka

Atrakcje Lubelszczyzny: Kozłówka


Kozłówka jest niewielką miejscowością, posiada jednak wielkie atrakcje. Największą bez wątpienia jest zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich, w którym obecnie mieści się muzeum. Położona nieopodal Lublina Kozłówka przyciąga co roku turystów z różnych stron Polski i świata. Nie byłeś tam jeszcze? Koniecznie nadrób zaległości. Nie pożałujesz!

Kozłówka to wieś w Polsce położona w północnej część województwa lubelskiego, w powiecie lubartowskim, w gminie Kamionka. Znajduje się 9 km na zachód od Lubartowa i 26 km na północ od Lublina. To właśnie tu mieści się zespół pałacowo-parkowy Zamoyskich (obecnie muzeum) oraz Kozłowiecki Park Krajobrazowy. Miejscowość jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, również podczas Lubartowskiego Święta Roweru.

To idealne miejsce na rodzinną wycieczkę za miasto, na wspólnie spędzony czas. Kozłówka łączy w sobie spokój polskiej wsi z bogactwem minionych czasów. To atrakcyjne miejsce dla małych i dużych. O każdej porze roku.



Co warto zobaczyć w Kozłówce?


Największą atrakcją turystyczną miejscowości jest bez wątpienia Pałac w Kozłówce, czyli zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Lubelszczyźnie. Znajdujący się niedaleko Lublina pałac z pewnością warto odwiedzić.

Pałac zbudowany został w latach 1736–1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego, zaś zaprojektowany prawdopodobnie przez włoskiego architekta Józefa II Fontanę, który realizował barokowy schemat entre cour et jardin (między dziedzińcem, a ogrodem). Między latami 1799–1944 majątek należał do Zamoyskich. Pałac okres świetności przeżywał za czasów Konstantego Zamoyskiego, który w 1903 r. założył tu ordynację. Dokonując przebudowy rezydencji, hrabia pragnął z niej uczynić jedną z najbardziej monumentalnych i reprezentacyjnych siedzib magnackich.

W 1928 roku w ogrodach okalających pałac odbywał się obóz szkoleniowy polskiej reprezentacji gimnastycznej na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie, który zorganizował właściciel dóbr, a jednocześnie prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – Adam Zdzisław Zamoyski.

Na początku lipca 1944 hr. Zamojska, w obawie przed rozkradzeniem po nadejściu frontu, wywiozła do znajomych do Warszawy część wyposażenia pałacu i zgromadzonych w nim pamiątek, jak miniatury, medaliony, wyroby porcelanowe i z kości słoniowej, najcenniejsze zbiory rodzinne, dzieła sztuki. Majątek ten został później całkowicie zniszczony podczas powstania warszawskiego. Około 20 lipca 1944 pałac w Kozłówce został zajęty przez Armię Czerwoną i przez pewien czas służył jako kwatera dowódcy. Urzędujący w nim oficer Armii Czerwonej osobiście dopilnował, aby pozostawione i nie wywiezione do Warszawy zbiory i wyposażenie pałacu nie uległy zniszczeniu ani rozkradzeniu.

Od listopada 1944 pałac jest własnością państwa. Pełnił w tym czasie funkcję m.in. składnicy muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki, a od 1979 r. jest siedzibą muzeum, od 1992 Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

We wnętrzach, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku, w tym: neobarokowe i neoregencyjne plafony, piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa (przeważają portrety rodzinne oraz kopie arcydzieł malarstwa europejskiego), mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu.

Wnętrza są doskonale utrzymane i posiadają nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu.

W budynku dawnej powozowni znajduje się jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu znana również jako „Muzeum Socrealizmu”. Galeria zawiera zbiory z I połowy lat 50. XX wieku, które liczą ponad 1600 rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów. Są wśród nich dzieła ówczesnych czołowych polskich artystów. Swoistym dopełnieniem galerii są stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki Bolesława Bieruta, Włodzimierza Lenina oraz Juliana Marchlewskiego. W trakcie zwiedzania galerii, z głośników usłyszeć można przemówienia sekretarzy partii komunistycznej, dźwiękowe fragmenty kronik oraz pieśni, takich jak np. Międzynarodówka.

Obok pałacu znajduje się także kaplica wzorowana na wersalskiej z kopią nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej oraz ogród w stylu francuskiego baroku.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli. By móc zwiedzić obiekt, musimy zakupić bilet wstępu. Co ciekawe, w każdą środę możemy zwiedzić pałac bezpłatnie, jednak dzienna ilość wstępów jest limitowana.

Kozłówka to także Kozłowiecki Park Krajobrazowy, który utworzony został w roku 1990 i położony jest na morenowej Wysoczyźnie Lubartowskiej. Obszar chroniony ma charakter typowo leśny i obejmuje część Lasów Kozłowieckich, wśród których dominują bory świeże i wilgotne oraz bory bagienne. Skład gatunkowy lasów zbliżony jest do naturalnego, z dużym udziałem drzewostanów starych. Zamieszkują je gatunki zwierzyny płowej oraz ptaki. Nazwa parku pochodzi od wsi Kozłówka. Park ten został utworzony w celu ochrony największego w pobliżu Lublina kompleksu leśnego posiadającego szereg elementów przyrodniczych zbliżonych do krajobrazu naturalnego.

W rejonie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego istnieje leśny rezerwat przyrody Kozie Góry, który powstał w celu ochrony i zachowania ze względów naukowych fragmentu lasu dębowego o charakterze naturalnym z dębem bezszypułkowym, typowym dla siedliska piaszczystego na Wysoczyźnie Siedleckiej.

 

 

 

Atrakcyjne okolice Kozłówki


Nie tylko sama Kozłówka jest atrakcyjna. Jej okolice również. W Czarnej Wsi oddalonej od Kozłówki o niespełna 10 km znajduje się plaża nad Jeziorem Rajgrodzkim. W upalne dni przyciąga do siebie liczne rzesz turystów. Można tu popływać, poplażować, skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i powędkować. Zatem z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Plaża piaszczysto-trawista sprzyja spotkaniom w gronie rodziny lub znajomych. Do tego dostępne zaplecze gastronomiczne może umilić wypoczynek nad wodą. Cisza, spokój, wspaniały klimat, mnóstwo zieleni - czego chcieć więcej?

Poza sezonem natomiast jest to idealne miejsce na spacer czy piknik z rodziną czy przyjaciółmi. W jesienne czy wiosenne, słoneczne dni, będzie to wymarzone miejsce na odpoczynek. Samo Podlasie jest jednym z najpiękniejszych regionów Polski. Podobnie, jak na Mazurach, znajdują się liczne jeziora, nad którymi można miło spędzić czas przez cały rok.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Jezioro Dręstwo zwane również Jeziorem Dreństwo. To akwen o powierzchni ponad 500 ha znajdujący się w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim, w miejscowości o nazwie Dreństwo. Oddalony od Kozłówki o ok. 9 km. Pomimo faktu, że jezioro otoczone jest przez pola uprawne, lasy i łąki, znajdzie się tu miejsce do rozbicia namiotu, pikniku czy spaceru. Nie ma tutaj natomiast tłumów turystów, więc jest idealnym miejscem dla osób ceniących sobie ciszę i spokój. To również doskonałe miejsce dla wędkarzy. Gatunki ryb, jakie można wyłowić to: sielawa, ukleja, stynka, okoń, sieja, płoć, szczupak, leszcz czy węgorz.



Następny artykuł Lanckorona i okolice - co...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!