Atrakcje regionu. Zwiedzamy zamki
Mazury i sąsiednia Warmia to niezwykle atrakcyjne i zróżnicowane miejsca. Bogactwo przyrody i zabytków z różnych epok zachwyca każdego turystę, bez względu na to czy wypoczywa w regionie pierwszy, czy już kolejny raz. Proponujemy podróż w czasie – śladami przepięknych zamków, którymi Warmia i Mazury są wprost usiane.
Jesień w warmińsko-mazurskim to świetny czas na zwiedzanie. Polecamy wędrówkę szlakiem gotyckich zamków – zarówno tych dobrze zachowanych, jak i malowniczych ruin, gdzie wyobraźnia pracuje jak szalona. Przedstawiamy kilka miejsc, które naprawdę warto jest odwiedzić.
Pieniężno – Zamek Kapituły Warmińskiej
Pieniężno to jedno z uroczych warmińskich miasteczek, nad którym góruje gotycki zamek. Wybudowano go w pierwszej połowie XIV wieku na wysokim wzgórzu, nad korytem rzeki Wałszy. Jak przypuszczają badacze, zamek wraz z murami miejskimi tworzył jeden system obronny, nie był też oddzielony do zabudowań murem ani fosą. Warownia została zniszczona podczas wojny polsko-krzyżackiej (1414 r.), jednak później odbudowano ją i powiększono do czterech skrzydeł.
Po 1466 r. Pieniężno znalazło się w granicach królestwa polskiego i wchodziło w skład biskupstwa warmińskiego. Administrował nim między innymi Mikołaj Kopernik, a w kolejnym stuleciu książę Andrzej Batory. Nowa władza oznaczała też nowy wygląd pieniężeńskiej warowni – w XVII wieku przeszła remont, zyskując barokowy charakter.
Obecnie znajduje się w stanie ruiny – jednak nawet w takim charakterze zamek jest warto zobaczenia.
Dowiedz się więcej o historii tego miejsca, zobacz: Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie
Szymbark – filmowy zamek
Zamek w Szymbarku to ruina, i właśnie z tego powodu trzeba odwiedzić to miejsce. Potężna warownia powstała prawdopodobnie w XIV wieku i należała do Kapituły Warmińskiej. Rezydowali tam biskupi, później zamek przeszedł na własność pruskiego rodu Finckensteinów. Prawdziwym kresem świetności szymbarskiej rezydencji była druga wojna światowa i niszczycielskie działania Armii Czerwonej.
Ruina zamku daje nam pojęcie, jak mógł wyglądać w czasach swojej świetności – miał osiem baszt, wysoką wieżę zegarową, bramę, fosę i zwodzony most. W czasach baroku odświeżono jego wygląd, dodając też oranżerię oraz park, a w epoce romantyzmu postanowiono przynajmniej w części przywrócić gotycki wygląd.
Obecnie zamek w Szymbarku to tylko cień dawnej budowli, ale potrafi zadziałać na wyobraźnię. Dowodem jest obecność filmowców, którzy w 1995 r. kręcili w ruinach sceny do „Króla Olch”, w którym główną rolę grał John Malkovich.
Lidzbark Warmiński – Zamek Biskupów Warmińskich
Aby zobaczyć majestatyczne piękno gotyckiego zamku warto wybrać się do Lidzbarka Warmińskiego, dawnej siedziby biskupów. Rezydencja nadal robi ogromne wrażenie na zwiedzających, a w czasach swej największej świetności musiała zapierać dech…
Zamek był świetnie przygotowany do pełnienia reprezentacyjnych funkcji – znalazły się tam bogato zdobione komnaty i przepastne spiżarnie, w których przechowywano zapasy dla biskupa, jego dworu i gości. Poza tym zamek, niezależnie od miasta, otaczały mury obronne i fosy. Warto wiedzieć, że warownia była praktycznie samowystarczalna, miała nawet własny młyn, tartak, kuźnię i garbarnie, zlokalizowane na przedzamczu.
Jednym z najsłynniejszych mieszkańców lidzbarskiego zamku był Ignacy Krasicki, znany nam jako świetny poeta, prozaik i publicysta, znakomity obserwator życia, który nie wahał się sięgać po satyrę i podejmować tematów aktualnych również obecnie. Krasicki z rozmachem urządził swój lidzbarski dwór – co można podziwiać podczas zwiedzania zamku. Obecnie znajduje się w nim muzeum.
Planujesz pobyt w mieście? Sprawdź jego ofertę noclegową! Wejdź i zobacz: Noclegi w Lidzbarku Warmińskim
Kętrzyn – zamek krzyżacki
Na początku w Kętrzynie, znajdującym się pod panowaniem krzyżackim, istniała drewniana warownia, której załoga zmuszona była do odpierania litewskich najazdów. Z czasem, gdy okolice zaczęły się zaludniać, a osada otrzymała prawa miejskie, postawiono murowany zamek. Stanął w południowo-wschodniej części miejskich murów.
Początkowo była to trójskrzydłowa warownia, którą na przełomie XIV i XV wieku otoczono murem obronnym z basztami. Wokół kętrzyńskiego zamku toczyło się wartkie życie – działały piekarnie, młyn czy browar. W kolejnych wiekach nie uniknięto przebudów, dostosowując go du funkcji mieszkalnych.
Druga wojna światowa przyniosła Kętrzynowi duże zniszczenia. Nie uniknął ich również zamek, który jednak został odbudowany i obecnie pełni funkcję między innymi siedziby Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
Kętrzyn to wspaniałe miejsce na urlop. Dowiedz się, gdzie możesz się zatrzymać, zobacz: Noclegi w Kętrzynie
Komentarze