Atrakcje regionu: poznaj Barczewo

Atrakcje regionu: poznaj Barczewo

Warmia i Mazury słyną z uroczych zakątków i klimatycznych miasteczek. Do takich na pewno należy Barczewo, które dla osób podróżujących po regionie powinno być jednym z przystanków.

Mała Wenecja Północy


Barczewo położone jest niedaleko stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Od Olsztyna dzieli je tylko kilkanaście kilometrów, ale charakter miasteczka w niczym nie przypomina gwarnego ośrodka. Dzięki otoczeniu lasów i bliskości jezior jest tu cicho i spokojnie, przez Barczewo przepływają rzeki Pisa i Kiermas, a przerzucone przez nie mosty, znajdujące się w granicach Starego Miasta, przypominają niektórym kładki nad weneckimi kanałami – stąd ciekawy przydomek.

Historia Barczewa sięga średniowiecza. Pierwsze lokowanie miasta miało miejsce w 1325 roku, jednak znajdowało się ono w miejscu obecnego Barczewka. Gród został jednak zniszczony przez Litwinów i zdecydowano o jego odbudowie w miejscu, które bardziej sprzyjało stworzeniu skutecznej strategii obronnej. Do chwili obecnej zachował się oryginalny plan miasta i zabytki, których historia sięga XIV wieku.

Miasto Feliksa Nowowiejskiego


Barczewo jest niezwykle dumne z faktu, iż w 1877 roku urodził się w nim Feliks Nowowiejski. To jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, który napisał muzykę do „Roty”. Jego dziełem są liczne kompozycje organowe i fortepianowe oraz opery „Emigranci” i „Legenda Bałtyku”. Przez chwilę, zaraz po drugiej wojnie światowej, miasto nosiło nawet nazwę Nowowiejsk, którą ostatecznie zamieniono na Barczewo.

Dzisiaj Barczewo nadal kultywuje pamięć o Feliksie Nowowiejskim. Na odwiedziny turystów czeka Salon Muzyczny, który znajduje się w budynku stojącym na miejscy rodzinnego domu kompozytora. Można tam zobaczyć wiele osobistych pamiątek: fotografie, rękopisy, fortepian czy przedmioty codziennego użytku. Poza tym na przełomie maja i czerwca w Barczewie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego. Wydarzenie upamiętnia postać wielkiego patrioty, jakim był kompozytor, oraz promuje dzieła oratoryjne i kompozycje chóralne wykonywane a cappella.

Co trzeba zobaczyć w Barczewie?


Turyści, którzy przyjadą do Barczewa, na pewno docenią urok jego starej części. Stare Miasto nadal zachowało średniowieczny układ, wybudowane bowiem zostało na planie prostokąta z regularną siatką ulic. Kilka lat temu jego część została zrewitalizowana – zadbano o zabytki, wyeksponowano  stanowiska archeologiczne z odkrytymi oryginalnymi murami i fundamentami, wymieniono też nawierzchnię i stworzono miejsca spacerowe.

Podczas zwiedzania Barczewa nie można pominąć tamtejszych zabytków sakralnych. Najważniejszym jest kościół pw. św. Anny i św. Szczepana, wybudowany w 1386 roku. Przez pożary i odbudowy oryginalna bryła nie zachowała się w całości, ale i tak warto zwrócić uwagę na strzeliste sklepienia i barokowe wyposażenie. Charakterystycznym elementem wyróżniającym kościół jest wieża zwieńczona blaszanym hełmem. Z XIV wieku pochodzi też kościół św. Andrzeja Apostoła. Również on był wielokrotnie przebudowywany i może poszczycić się bogatym barokowym wystrojem. Świątynia jest miejscem, w którym znajduje się piękny manierystyczny nagrobek Andrzeja Batorego – biskupa warmińskiego i bratanka króla Stefana Batorego. Dostojnik pochowany został jednak w Siedmiogrodzie.

W Barczewie znajduje się też bardzo dobrze zachowany budynek synagogi. Świątynię wybudowano w 1894 roku i utrzymano w stylu klasycystycznym, obecnie jest siedzibą galerii sztuki.

Warto zobaczyć także neogotycki ratusz i wejść na szczyt jego wieży. To bardzo dobry punkt widokowy, z którego roztacza się widok na piękne Barczewo i uroczą okolicę. Turyści mogą z niego korzystać w godzinach pracy Urzędu Miejskiego – w innym przypadku konieczna jest rezerwacja telefoniczna i to tylko wtedy, gdy grupa, która chciałaby wejść na wieżę widokową liczy więcej niż pięć osób.

Barczewo dla aktywnych


Barczewo jest dumne ze swojej długiej historii, ale nie skupia się wyłącznie na promowaniu zabytków. To miasto czeka na amatorów aktywnego wypoczynku, którzy w okolicy znajdą wiele ciekawych rozrywek. Jedną z nich jest wypoczynek na plaży miejskiej, położnej nad jeziorem Orzyc Wielki. Otoczona lasem, ogrodzona i dobrze przygotowana dla plażowiczów stanowi ulubione miejsce letniej rekreacji barczewian i turystów.

Przez jezioro Orzyc biegnie również szlak kajakowy i jest to kolejna aktywność, którą Barczewo przyciąga osoby planujące wypoczynek. Dzięki położeniu nad dwiema rzekami można zaplanować wiele ciekawych wypraw kajakami. Trasy biegną rzekami Pisa i Kiermas oraz pobliskimi jeziorami.

Zadbano też o rowerzystów, na których czeka sieć tras. Popularny jest szlak czerwony, zobacz jego dokładny przebieg >>>

Warto również wspomnieć, że przez Barczewo biegnie Szlak św. Jakuba. Oznaczony charakterystycznymi muszelkami prowadzi do hiszpańskiego miasteczka Santiago de Compostela. Jest ono celem pielgrzymek już od prawie tysiąca lat, a sieć ścieżek pokrywa niemal całą Europę.

Następny artykuł Turystyczne trendy na 2019...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!