Atrakcje Suwałk i Suwalszczyzny. Spędź urlop naturalnie!

Atrakcje Suwałk i Suwalszczyzny. Spędź urlop naturalnie!

Wakacje w Polsce mogą dostarczyć niesamowitych wrażeń! W kraju znajdziemy bowiem miejsca, które są niezwykle piękne i różnorodne. Należy do nich cały region Suwalszczyzny, będący przestrzenią, gdzie przez wieki przenikały się różne kultury i wyznania. To również niezwykła, bujna przyroda, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej, oraz malownicze jeziora. Także stolica regionu, Suwałki, nie rozczaruje odwiedzających ją turystów.

Na Suwalszczyźnie spędzimy urlop blisko natury, w nurcie slow i uciekniemy od tłumów. Nie zawitała tu jeszcze turystyka masowa, przed którą coraz więcej osób ucieka do mniej oczywistych miejsc.

Suwałki, miasto krasnoludków i sztuki


Poznawanie atrakcji regionu warto zacząć w Suwałkach, mieście idealnym dla aktywnych turystów. Jest tu wiele ciekawych szlaków, dzięki którym można poznać najważniejsze suwalskie atrakcje. Czekają tu na nas oznakowane trasy rowerowe, w tym słynne Green Velo, biegnące przez całą wschodnią ścianę kraju. Warto również obejrzeć klasycystyczną zabudowę ulicy Kościuszki – zabytkowe budynki otaczają też Park Konstytucji 3 Maja.

Pierwsza wzmianka o Suwałkach pochodzi z drugiej połowy XVII wieku, natomiast miastem stały się w 1715 roku na mocy praw nadanych im przez kamedułów. Również dzisiaj klasztor w Wigrach, należący kiedyś do zakonników, stanowi niezwykłą atrakcję okolic Suwałk. Z miasta dojedziemy tam w 20 minut!


Zwiedzamy Suwałki


Zanim jednak zabierzemy się za zwiedzanie regionu, poznajmy atrakcje, których nie brakuje w jego stolicy. Zacznijmy od klasycystycznej architektury centrum – to zarówno urokliwe kamieniczki powstałe w XIX i na początku XX wieku, jak i suwalski ratusz i kościoły. Turystyczna ścieżka klasycystyczna ciągnie się przez około 2 kilometry wzdłuż ulicy Kościuszki. Zachęcamy do zatrzymania się zwłaszcza przy numerze 31. W tym domu urodziła się Maria Konopnicka i tu też spędziła dzieciństwo. Teraz w kamienicy mieści się muzeum poświęcone poetce. Z Suwałk wywodzą się też inni znani twórcy – jest to rodzinne miasto między innymi laureata Oscara Andrzeja Wajdy oraz Lechosława Marszałka, któremu dzieci zawdzięczają postacie Reksia oraz Bolka i Lolka.

Najciekawsze miejsca w Suwałkach poznamy krocząc śladami krasnoludków. W mieście skryli się bohaterowie baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Koszałka Opałka i jego towarzyszy znajdziemy w centrum Suwałk, wystarczy skorzystać z mapki. Można zapytać o nią w Informacji Turystycznej.

Jeżeli chcemy poznać inne ciekawe miejsca w Suwałkach, warto wybrać ścieżkę spacerową, która biegnie przez sześć ważnych dla miasta punktów. To zespół cmentarzy siedmiu wyznań, gdzie spoczywają m.in. muzułmanie, staroobrzędowcy i Żydzi. Dzięki trasie poznamy również Zalew Arkadia, który powstał na początku XVIII wieku, a już w kolejnym stuleciu służył jako miejsce rekreacji mieszkańców miasta – i tak jest do dzisiaj. Ważny zabytek stanowi również most na Czarnej Hańczy oraz Dawny Nowy Rynek, który zdobi pomnik Marii Konopnickiej.

Z historią miasta związana jest również społeczność żydowska. Obecnie śladem po dawnych mieszkańcach jest kirkut, który można obejrzeć podczas spaceru. W XIX wieku w Suwałkach prężnia działa gmina żydowska, powstała też Wielka Synagoga (nie zachowała się do naszych czasów), a także domy modlitwy i szkoły wyznaniowe. Teraz ślady dawnych mieszkańców najlepiej odszukać z mapą w ręce.

Poznawaj Suwałki z miejską Informacją Turystyczną


Przyjeżdżając do Suwałk trudno od razu zdecydować się, co chcemy zobaczyć. Dlatego najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy i udać się do Centrum Informacji Turystycznej, mieszczącej się  w centrum miasta, w budynku tzw. muszli koncertowej w Parku Konstytucji 3 Maja.

Oferuje turystom wsparcie, można tu uzyskać między innymi materiały o mieście i okolicy, bezpłatne mapy – także te ze szlakami biegnącymi przez teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego i Wigierskiego Parku Narodowego. Kupimy tu także pamiątki z pobytu w Suwałkach, warto zaopatrzyć się w piękne rękodzieło.

Atrakcje Suwalszczyzny. Co warto zobaczyć?


Suwalszczyzna jest niezwykle atrakcyjnym i różnorodnym regionem. Znajdziemy tu bogatą przyrodę oraz ciekawą kulturę, łączącą tradycje różnych narodowości. Aż trudno się zdecydować, co zobaczyć najpierw.

Suwalszczyzna – tu jest pięknie


Poznaj dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Suwalszczyzny. Te miejsca powinien odwiedzić każdy turysta, który zawita do regionu.

Suwalski Park Krajobrazowy
Turyści, którzy przyjeżdżają na Suwalszczyznę, zachwycają się przepięknymi, unikatowymi krajobrazami. Jest to dzieło lodowca – cofając się, pozostawił rzeczne doliny Czarnej Hańczy i Szeszupy, głębokie jeziora oraz morenowe pagórki, swą wysokością zbliżające się do gór.

Najpiękniejsze miejsca regionu zobaczymy na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, najstarszego tego typu miejscu w kraju. Na przestrzeni 63 kilometrów kwadratowych znalazło się tak wiele atrakcji i osobliwości, ale największym walorem jest właśnie polodowcowy krajobraz. Koniecznie trzeba tu zobaczyć także najgłębsze jezioro w Polsce. To oczywiście Hańcza – głębokość zbiornika to aż 106 metrów!

Co ważne, wszystkie najciekawsze miejsca Suwalskiego Parku Narodowego zostały połączone siecią szlaków turystycznych zarówno pieszych, jak i rowerowych.

Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy

Jeleniewo, ul. Malesowizna - Turtul

Szlaki turystyczne Jeleniewo 9.6

Wigierski Park Narodowy
Jeśli uważamy, że Suwalszczyzna nie zachwyci nas niczym więcej, powinniśmy udać się do Wigierskiego Parku Narodowego, oddalonego od Suwałk tylko o 13 kilometrów. Za najcenniejsze należy uznać tam ekosystemy wodne na czele z jeziorem Wigry i rzeką Czarną Hańczą. Biegnie tędy jedna z najpopularniejszych w kraju tras kajakowych.

Duży obszar parku narodowego zajmują leśne tereny, gdzie dominują przede wszystkim drzewa iglaste – sosny i świerki. Jeżeli przyjedziemy tu latem, otoczy nas cudowny aromat igliwia i żywicy. Oprócz tego przyrodniczą atrakcję stanowią rozległe torfowiska. Biorąc pod uwagę ukształtowanie i formę terenu, trudno się dziwić, że symbolem parku jest bóbr. Występują tu również liczne gatunki ptaków wodnych i drapieżnych.

Przez Wigierski Park Narodowy biegną liczne ścieżki edukacyjne, znajdziemy tu również punkty widokowe i skorzystamy z wypoczynku na plaży i kąpieliskach. W wybranych akwenach można również wędkować – licencję wykupuje się w siedzibie parku, Muzeum Wigier w Starym Folwarku oraz w wybranych sklepach wędkarskich.

Wielokulturowa Suwalszczyzna


Na charakter Suwalszczyzny wpływ mieli również ludzie, którzy przez wieki mieszkali w regionie. Zawdzięczamy im nie tylko urokliwe Suwałki, ale również miejsca, obecnie uważane za symbol tych okolic, takich jak klasztor w Wigrach. Warto bardziej zgłębić temat i wybrać się także do Wodziłek i Sejn.

Pokamedulski klasztor w Wigrach
Fotografią, która najbardziej kojarzy się z Suwalszczyzną, jest jezioro Wigry i odbijający się w jego wodach klasztor. To kolejny ważny punkt na turystycznej mapie regionu. Było to miejsce kontemplacji, które w 1668 roku stworzyli kameduli. Klasztor został wybudowany na wyspie, a ze stałym lądem połączono go za pomocą grobli. Erem Wyspy Wigierskiej był w posiadaniu zakonników do 1800 roku, później został im odebrany przez władzę pruską. Budyni o kościół znacznie wtedy podupadły, jednak teraz możemy zwiedzać prawdziwą architektoniczną perełkę.

Turyści zobaczą tu barokowy kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, dawne kamedulskie pustelnie, czyli eremy, oraz wieżę zegarową. Z jej szczytu roztacza się jeden z piękniejszych widoków okolicy. Warto również zejść do przystani, skąd wypływają statki turystyczne. Podczas rejsu można poznać uroki jeziora, a także zobaczyć klasztor od strony wody.

Sejny, miasto wielu kultur
Innym wartym zobaczenia miejscem w regionie są Sejny. Z Suwałk mamy tam tylko 30 kilometrów, więc warto zaplanować sobie taką krótką wycieczkę. Do najważniejszych zabytków w miejscowości należy XVII-wieczny dawny klasztor dominikanów z kościołem Nawiedzenia NMP. Warto również wspomnieć, że w Sejnach można było spotkać prężną żydowską społeczność. Dzięki ich przybyciu pod koniec XVII stulecia miejscowość ożywiła się gospodarczo.

W tym czasie powstała też Biała Synagoga, która przetrwała drugą wojnę światową. Stanowi nie tylko pamiątkę po minionych czasach, jest także siedzibą Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, kultywującego pamięć o wielokulturowych Sejnach.


Poznaj Wodziłki, wieś staroobrzędowców
Wodziłki to malownicza wioska, która leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Została założona w drugiej połowie XVIII wieku przez Rosjan, którzy nie zgadzali się z reformami, jakie przeprowadzono w kościele prawosławnym. Z tego też względu byli prześladowani w ojczyźnie i musieli szukać nowego miejsca do życia. Nazywano ich starowiercami lub satroobrzędowcami, obecnie w Polsce mieszka 1500 osób tego wyznania – część właśnie w Wodziłkach.

Najciekawszym obiektem we wsi jest molenna, czyli świątynia staroobrzędowców. Wybudowano ją w 1863 roku, a w latach 20. XX wieku dobudowano dzwonnicę. Można ją przez to pomylić z prawosławną cerkwią. Na pewno stanowi ciekawy element miejscowego krajobrazu.

Prawie jak na Litwie
Suwalszczyzna jest regionem przygranicznym – wystarczy pojechać kilka kilometrów na wschód i znajdujemy się na Litwie. Nasz kraj zamieszkuje też mniejszość litewska, jej przedstawicieli znajdziemy na przykład w Puńsku, nazywanym Małą Litwą. Język litewski słychać tam na każdym kroku, jest też jednym z języków nauczania w puńskim liceum.

W Puńsku warto zobaczyć neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z pięknymi witrażami, rzeźbami oraz ołtarzami zdobionymi na litewską modłę. W pobliskiej plebanii znajduje się izba regionalna, gdzie zobaczymy wspaniałe stroje i regionalne wyroby. Warto wybrać się też do skansenu, w którym nadal żywe są tradycje teatru stodolanego.


Smaki Suwalszczyzny


Aby poznać jakąś okolicę, nie wystarczy wybrać się na spacer i odwiedzić miejscowe muzea. Warto poznać miejscowe smaki, a te na Suwalszczyźnie są po prostu niezwykłe. Regionalne potrawy są proste i sycące, a ich bazę stanowią ziemniaki. Koniecznie trzeba tu spróbować kartaczy, soczewiaków, kakorów, blinów, babki oraz kiszki ziemniaczanej. Warto również skusić się na słodkowodną rybę, których obfitość żyje w miejscowych jeziorach.

W okolicy Wigier je się pierogi, które nie są gotowane, a smażone w głębokim tłuszczu. Ich farsz stanowią owoce sezonowe, a gdy ich brakuje, domowe dżemy. We wspomnianym już Puńsku można kupić oryginalnego kindziuka. To nic innego, jak dojrzewająca wędlina o charakterystycznym, lekko pikantnym smaku.

Materiał promocyjny zrealizowany w ramach akcji „Nocowanie.pl wspiera polską turystykę”.

Następny artykuł Czy goście hotelu mogą...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!