Do głównych atrakcji należą miejsca związane z kultem religijnym.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny – to jedna z najpiękniejszych budowali barokowych na Dolnym Śląsku. Ołtarz główny przedstawiający scenę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny jest dziełem największego malarza śląskiego baroku – Michała Willmana. Poniżej, w gablocie znajduje się cudowna figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która reprezentuje popularny w XI i XII w. typ "Madonny Tronującej". Prawdopodobnie rzeźba pojawiła się w Bardzie w około 1110 r. Według legendy, Maryja objawiła się w tej kaplicy pobożnemu młodzieńcowi, któremu przekazała swój wizerunek wraz z życzeniem, by w tym miejscu czczono ją w szczególny sposób. Do dnia dzisiejszego przetrwał zwyczaj całowania cudownej figury przez pielgrzymów po każdej mszy świętej.
Ruchoma szopka panoramiczna – współczesna, ale nawiązująca do tradycji, instalacja, która znajduje się na terenie dawnej krypty grzebalnej dla zakonników przy Sanktuarium.
Góra Kalwaria – to wzniesienie o wysokości 582 m n.p.m., u stóp którego leży Bardo. Tu według tradycji objawiła się Matka Boża, pozostawiając na kamieniu odciski stóp i rąk. Na tym miejscu w XVII w. wybudowano Kaplicę Górską z rzeźbą Matki Bożej Płaczącej, a odcisk stopy Bożej Matki widoczny jest na kamieniu z tyłu kaplicy do dziś. Na Kalwarię można dojść trzema ścieżkami – polską – od wsi Janowiec, czeską – stromą, prowadzącą wzdłuż Urwiska, i niemiecką, zwaną dziś Drogą Kalwaryjską – tu znajdują się stacje Drogi Krzyżowej, a także Źródło Marii z cudowną wodą. Zbocze Kalwarii od strony Barda zwane Obrywem Skalnym to punkt widokowy na miasto, przełom Nysy i Góry Bardzkie.
Ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego – znajdują się na stoku Góry Kalwarii. Pochodzą z końca XIII wieku. Zniszczony prawdopodobnie w czasie wojen husyckich w XV w. zamek składał się z dwóch części, wyżej położonego murowanego zamku właściwego o zarysie owalu i oddalonego o 30 metrów, pozbawionego budowli murowanych podzamcza, o rzucie zbliżonym do trójkąta, a także cylindrycznej wieży o średnicy 10 m.
Góra Różańcowa – na niewysokim wzniesieniu 380 m n.p.m. znajduje się 14 kaplic różańcowych, budowę 13 ukończono w 1939 r., czternastą wybudowano dopiero w 1990 r. Do zakończenia projektu brakuje więc jeszcze trzech. Niemal wszystkie posiadają formę modnego na początku XX w. stylu w architekturze - historyzmu, nawiązującego do romantyzmu, gotyku, baroku.
Most na Nysie Kłodzkiej – XVI wieczna budowla murowana w stylu gotyckim.
Kolumna z figurą Matki Bożej przy ulicy Kolejowej – wiąże się z nią legenda, popularna zwłaszcza wśród czeskich pątników i turystów, o zapadającej się Matce Bożej. Kiedy kolumna zapadnie się całkowicie, nastąpi koniec świata...
Pozostałości grodziska plemiennego - na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej znajdują się ślady jednego z dwóch istniejących tu grodzisk plemiennych Ślężan z przełomu IX i X w.