Atrakcyjna Małopolska: Jamna

Atrakcyjna Małopolska: Jamna


Malownicze krajobrazy, wyjątkowy klimat i ciekawa historia – właśnie dlatego turyści odwiedzają małopolskie miejscowości. Jedną z nich jest Jamna, położona nieopodal Tarnowa, cicha i spokojna wieś. Dlaczego warto tu przyjechać? Sprawdź sam, poniżej.

Jamna to niewielka wieś położona w województwie małopolskim, nieopodal Tarnowa. Podobnie jak inne małopolskie miejscowości kusi wyjątkowym klimatem, pięknymi krajobrazami oraz ciekawą historią. Takie ciche i ustronne miejsca cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów, dlatego też, w Jamnej zawsze spotkamy kogoś na szlaku czy w tych najciekawszych miejscach. Jednak nie macie się czego obawiać. Tłumów tam nie ma.

Na początek odrobinę historii. Otóż 24 września 1944 wieś Jamna została otoczona przez Wehrmacht, SS, żandarmerii niemieckiej oddziały ukraińskiej SS „Galizien”. Wywiązała się potyczka z partyzantami. Po wycofaniu się partyzantów, Niemcy wkroczyli do wsi i zabijali napotkanych mieszkańców. Zabili w sumie 23 osoby i spalili 30 zabudowań.

Natomiast na wzgórzu w Jamnej, w dniach 25 i 26 września 1944 r. rozegrała się zwycięska bitwa batalionu „Barbara” 16. pp Armii Krajowej.


Co warto zobaczyć w Jamnej?


Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieje tu założony przez dominikanina ojca Jana Górę - Dom Matki Bożej Niezawodnej Nadziei, Dom św. Jacka. Jest to ośrodek duszpasterstwa akademickiego „Respublica Dominicana” oo. dominikanów z Poznania.

Jest to drewniany budynek z wieżą, składający się z kilku brył. Dawniej mieściła się w nim szkoła w Jamnej. Obecnie jest to przede wszystkim miejsce modlitwy i zadumy.

Wszystkie pomieszczenia w domu wyposażone zostały przez darczyńców. Główne pomieszczenia to: pokój papieski umeblowany sprzętami ofiarowanymi przez Lecha Wałęsę i Hannę Suchocką, kaplica z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętego Jacka w ołtarzu, obrazem  Matki Boskiej Jamneńskiej, ofiarowanymi przez Jana Pawła II części stroju papieskiego i portrety papieża, malowane przez znanego zakopiańskiego malarza Arkadiusza Walocha oraz pokój Romana Brandstaettera - poety, pisarza i dramaturga, w którym mieści się czytelnia, biblioteka i pokój zebrań.

Będąc na Jamnej, warto wybrać się do bacówki, która jest tu jedną z głównych atrakcji. Mimo tego, iż nie jest to tak kameralne miejsce jak kiedyś, nadal stanowi ono świetną opcje na weekendowy wypad. Na miejscu oprócz schroniska, w którym można dobrze zjeść, znajduje się sporo atrakcji dla dzieci, np. domek na drzewie, piaskownica czy zjeżdżalnia. Jest tam także drewniana, artystycznie zrobiona wieża widokowa, z której można obejrzeć wspaniałe widoki na Beskidy i Pogórza. Przy dobrej widoczności jest możliwość zobaczenia Tatr. Przed bacówką znajduje się duży parking i są także tabliczki z oznakowaniem szlaków turystycznych.

Kolejne ciekawe miejsce to Schronisko Dobrych Myśli na Jamnej. Jest to miejsce, w którym naprawdę można doznać napływu dobrych myśli i pozytywnej energii. Jedzenie uznawane jest za jedno z najlepszych w okolicy, na które przyjeżdżają turyści z różnych części Polski. Z tarasu widokowego rozciągają się wspaniałe panoramy widokowe na Beskidy i Tatry. Obok schroniska znajduje się Chata Włóczykija, która powstała w 2009 r. na tarasie widokowym z ekspozycją na Pogórze Rożnowskie i Tatry. Jest to obiekt agroturystyczny z informacją turystyczną.

Będąc na Jamnej, można wybrać się także do Kaplicy Męczeństwa, Skały Wieprzek, która leży w sąsiedztwie, na wieżę widokową w Bruśniku oraz do Zamku w Melsztynie.


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Szlak cysterski -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!