Atrakcyjna Małopolska: Puszcza Niepołomicka

Atrakcyjna Małopolska: Puszcza Niepołomicka

Puszcza Niepołomicka dzięki swemu położeniu – bliskości Krakowa, przez cały rok jest bardzo chętnie odwiedzana przez Krakowian. To idealne miejsce na wypoczynek, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i miłośników dłuższych spacerów czy jazdy na rowerze. Bo na tym terenie każdy znajdzie coś dla siebie.

Puszcza Niepołomicka to kompleks leśny znajdujący się w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej, ok. 20 km na wschód od Krakowa. Zajmuje teren położony w widłach Wisły i Raby i składa się z kilku oddzielnych kompleksów, niegdyś stanowiących jedną całość. Główny kompleks zajmuje powierzchnię ok. 110 km². Rozciąga się on między Niepołomicami, a Proszówkami, Baczkowem i Mikluszowicami.

Puszcza Niepołomicka była w przeszłości częścią wielkiego kompleksu leśnego, który rozciągał się od północnej Kotliny Sandomierskiej aż po dolinę Sanu. Ze względu na niewielką odległość puszczy od Krakowa od XIII do XVIII wieku była jednym z najpopularniejszych obszarów polowań władców polski. Polowali w niej: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt I Stary, wraz z królową Boną, Zygmunt II August, Stefan Batory, Jan III Sobieski, August II Mocny.

Obecnie Puszcza Niepołomicka zamieszkiwana jest przez wiele różnych gatunków zwierząt. Działa tu też ośrodek hodowli żubrów.Pod względem siedliskowym teren puszczy składa się z dwóch znacznie różniących się od siebie kompleksów.

Kompleks większy tworzy właściwa puszcza, położona na południu, między rzeką Drwinką a linią kolejową z Krakowa do Bochni. Składa się ze wszystkich typów borów, a także z olsów oraz małych fragmentów lasu liściastego. Lite bory sosnowe zajmują ponad 80% całego kompleksu, z bardzo małą domieszką brzozy pochodzenia naturalnego oraz dębu i olchy czarnej.

Natomiast kompleks mniejszy obejmuje obszary, położone na północ od Drwinki, nad Wisłą. Jest to kompleks liściasty, częściowo rozwinięty na osuszonych starorzeczach.

Niezwykle ciekawym miejscem jest torfowisko Błoto, w którym znajduje się najdalej na południowy zachód w Polsce wysunięte stanowisko brzozy niskiej. Do najciekawszych spośród występujących roślin bagiennych należy zaliczyć: modrzewicę zwyczajną czy  żurawinę błotną.

W puszczy można spotkać ok. 170 gatunków kręgowców. Ze względu na panujące warunki przyrodnicze w Puszczy Niepołomickiej zachowało się wiele gatunków zwierząt o charakterze reliktowym. Bogactwu gatunkowemu sprzyjają rozległe, różnorodne tereny leśne, liczne podmokłe i bagniste łąki, sąsiedztwo gór i otwarte doliny sprzyjające migracji zwierząt. Spośród dużych ssaków w puszczy możemy spotkać sarny, jelenie, dziki.

Północna część puszczy jest szczególnie bogata w płazy, w okresie godowym na 1 hektar może przypadać nawet 2500 osobników ropuch zielonych i szarych, żab moczarowej, trawnej i rzekotki.

W puszczy znajduje się sześć rezerwatów przyrody, m.in.: rezerwat przyrody Gibiel stanowiący obszar najbardziej przypominający pierwotną puszczę i cechuje się zróżnicowaną szatą roślinną czy rezerwat przyrody Lipówka gdzie najcenniejszym elementem są prawie dwustuletnie drzewostany w postaci grądów i łęgów. Wiele rosnących tam lip, dębów i grabów uznane jest za pomniki przyrody.


Puszcza Niepołomicka to także wspaniałe miejsce na wypoczynek. Liczne ścieżki leśne wykorzystywane są przez turystów pieszych i rowerzystów. W roku 2000 utworzono tu też ścieżkę edukacyjną. Jest to ok. 4 km trasa spacerowa, przy której ustawiono tablice informujące o gatunkach występujących w Puszczy roślin i zwierząt.

Z jakich tras możemy skorzystać na terenie puszczy? Jest ich kilka:
  • ścieżka rowerowa Niepołomice – Szarów (7 km)
  • szlak turystyczny zielony Niepołomice – Droga Królewska – Poszyna (14 km)
  • szlak turystyczny czerwony Stanisławice – w kierunku rezerwatu żubrów (sam rezerwat niedostępny dla turystów) (8 km)
  • szlak turystyczny niebieski Podłęże – Przyborów – Sitowiec (część Woli Batorskiej) (12 km)
  • szlak turystyczny czarny Grodkowice – Błoto (przysiółek Dąbrowy) – Sitowiec (12 km)

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Obiekt noclegowy w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!