Atrakcyjna Opolszczyzna: Paczków

Atrakcyjna Opolszczyzna: Paczków


Paczków jest niezwykle urokliwym miasteczkiem, bogatym w wyjątkowe zabytki i malowniczym. To idealne miejsce na urlop, o każdej porze roku. Planujesz wypoczynek na Dolnym Śląsku? Koniecznie odwiedź również Paczków – nie pożałujesz.

Paczków leży na Dolnym Śląsku, na Przedgórzu Sudeckim, na Obniżeniu Otmuchowskim na południowo-zachodnim krańcu województwa opolskiego nad Nysą Kłodzką. Między sztucznymi zbiornikami wodnymi Jeziorem Otmuchowskim i nowymi zbiornikami zwanymi Topola i Kozielno razem tworzącymi Zalew Paczkowski.

Miasto od samego początku było grodem warownym, gdyż jednym z jego głównych zadań była ochrona południowo-zachodniej granicy księstwa biskupiego. Dlatego też dość szybko zostało ufortyfikowane i otoczone murami. To właśnie przez te mury a dokładniej świetnie do dziś zachowany pierścień murów obronnych, które okalają centrum miasta, Paczków nazywany jest „polskim Carcassonne”.

Pierwotnie mury były dwa – zewnętrzny i wewnętrzny. Niegdyś wysokie na prawie 10 metrów, dziś w niektórych miejscach mają 7. W ciągu murów osadzono 24 baszty łupinowe, do dziś jest ich 19. Różnią się one wyglądem, jak i wysokością. W niektórych zachowały się także otwory strzelnicze.

Elementami obwarowań Paczkowa są wieże: Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka oraz Brama Nyska. Najstarszą i najwyższą jest brama Wrocławska, liczy ona 23 metry.

W XIX wieku zdecydowano o uporządkowaniu fortyfikacji miejskich. Zburzono wtedy pozostałości muru zewnętrznego, rozebrano budynki i mosty oraz zasypano fosę, tworząc w ten sposób planty miejskie. Obecnie turyści mogą spacerować po koronie muru obronnego. Drewniana konstrukcja znajduje się przy Bramie Nyskiej, blisko Domu Kata. Trasa jest dość krótka, ale warta przejścia, gdyż rozciąga się z niej piękny widok na miejscowy ratusz.

A sam ratusz powstał w XVI wieku, jednak był wielokrotnie przebudowywany i do dziś swój renesansowy charakter zachowała jedynie wieża. Co ważne, na wieżę można wejść i zobaczyć cały Paczków z góry. Ciekawym miejscem jest także sam rynek i kamienice ulokowane przy nim. Każda z nich jest inna i  reprezentuje inny styl, od gotyku po klasycyzm.

Kolejną budowlą, która na pewno zwróci naszą uwagę jest kościół św. Jana Ewangelisty. Dzięki swemu położeniu na wzgórzu, nieco góruje nad rynkiem i pozostałą częścią miasta. Świątynia ta jest uznawana za najsłynniejszy kościół warowny w Europie Środkowej. Ma charakterystyczne wykończenie dachu, w formie tzw. jaskółczych ogonów, a w jej wnętrzu znajdują się cenne zabytki.

Jedną z głównych atrakcji turystycznych w mieście jest Muzeum Gazownictwa. Co to takiego? Jest to niezwykle ciekawy i unikatowy obiekt, znajdujący się w budynku dawnej gazowni, pochodzącej z początku XX wieku. Można tu poznać tajniki wytwarzania gazu, jak i urządzenia, które go wytwarzają. To jedyny w Polsce obiekt udostępniony do zwiedzania, w którym zachowały się wszelkie urządzenia wytwarzające gaz.

Pośród przedmiotów, które znajdują się na ekspozycji zobaczyć można m.in. starą architekturę przemysłową, zabytkowy ciąg produkcyjny czy eksponaty związane z gazownictwem. Organizowane są tu także wystawy związane z kolekcjami gazomierzy i innych eksponatów. Samych liczników gazowych można tu zobaczyć aż 600. Poza ofertą muzealną, istnieje możliwość organizacji konferencji, dostępne są również noclegi.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Atrakcyjne Podkarpacie:...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!