Atrakcyjna Opolszczyzna: Zamek w Mosznej

Atrakcyjna Opolszczyzna: Zamek w Mosznej

Zamek w Mosznej sprawia niesamowite wrażenie. Na każdym, kto go odwiedzi. Miejsce to cieszy się zainteresowaniem nie tylko turystów, ale też fotografów, którzy tworzą w tym miejscu wyjątkowe sesje zdjęciowe. Na magię tego miejsca składa się różnorodność stylów - centralna część zamku jest barokowa, wschodnie skrzydło to neogotyk, a zachodnie to neorenesans.

Pałac w Mosznej jest zabytkową rezydencją położoną w województwie opolskim. Jest to jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. W latach 1866 - 1945 był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych.

Zamek ten często przywodzi na myśl znany z filmów o Harrym Potterze Hogwart, a nawet zamek z czołówki Disney’a.  Jest to niezwykle wyjątkowe, wręcz bajkowe miejsce, które Polacy mają na wyciągnięcie ręki.

Budowla powstała w połowie XVIII wieku jako pałac barokowy. Obecna forma budynku została nadana po roku 1896, kiedy to barokowy pałac częściowo spłoną. Stary pałac został odbudowany, a przed rokiem 1900 powstała część wschodnia w stylu neogotyckim, z oranżerią. W latach 1911–1913 dobudowano skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowy. Park otaczający pałac jest częścią parku krajobrazowego z cennym drzewostanem i rzadkimi skupiskami rododendronów.

W 1904, 1911 oraz 1912 roku gościem podczas polowań urządzanych przez Franza-Huberta hr. Tiele-Wiencklera był sam cesarz Wilhelm II. Rodzina Tiele-Winckler opuściła pałac wiosną 1945 roku.

Co ciekawe, w ogrodzie pałacowym odkryto na początku XX wieku fragmenty piwnic, które H. Barthel w 1929 roku utożsamił z zamkiem templariuszy, miał on łączyć się podziemiami z zamkiem w Chrzelicach. Zaś po II wojnie światowej podczas prac budowlanych natknięto się na ślady średniowiecznej palisady.

Podczas II wojny światowej pałac uniknął zniszczeń, urządzono w nim lazaret. Jednak w roku 1945 w pałacu kwaterowały oddziały armii radzieckiej i w tym okresie dewastacji uległa większa część wyposażenia pałacowego, wywieziono też większość przechowywanych tam dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb.

Po wojnie umieszczano w pałacu, raczej na krótko, różne instytucje, dopiero w 1972 roku stał się siedzibą sanatorium, a od 1996 roku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Centrum Terapii Nerwic. Od roku 2013 w pałacu funkcjonuje hotel i restauracja, szpital zaś został przeniesiony do budynku położonego nieopodal.

Zielony Gaik

Zielony Gaik

Zdzieszowice, ul. Za Odrą

Agroturystyka Zdzieszowice 7.1
Biała Akacja Resort & Business

Biała Akacja Resort & Business

Prudnik, ul. ul. Jana Pawła II

Hotele Prudnik 9.9


Obecnie pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania, a w kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej, w galerii zaś wystawy dzieł sztuki. Pałac posiada w sumie 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Jego powierzchnia wynosi 8 tys. m², a kubatura – 65 tys. m³. Dodatkową atrakcją jest otaczający zamek park – ponad dwustuhektarowy.

Zainteresowani zwiedzaniem Zamku w Mosznej z pewnością ucieszą się z faktu, że istnieje możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem. To najlepsza opcja, ponieważ przewodnicy dostarczają turystom wielu nowych informacji i zdradzają największe tajemnice zamku. Warto także zdecydować się na wejście na wieżę widokową, ale uwaga – jest ono uzależnione od warunków atmosferycznych.

W obiekcie odbywa się doroczne Święto kwitnącej azalii – w maju i czerwcu jest tu popularyzowana muzyka kompozytorów polskich i niemieckich, w czasie święta galeria prezentuje wystawy plastyczne. Odbywają się tu również plenery malarskie.

Warto wiedzieć także o tym, że w 1978 roku w pałacu kręcono film „Test pilota Pirxa", a w 1985 roku - „Lubię nietoperze".


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Niedziele handlowe i dni...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!