Atrakcyjne Karkonosze: Piechowice

Atrakcyjne Karkonosze: Piechowice


Karkonosze to jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów w Polsce. Czekają tam na nas wspaniałe krajobrazy, liczne trasy turystyczne, piękne zabytki i urokliwe – mniejsze i większe miejscowości. Piechowice leżące nieopodal Jeleniej Góry czy Szklarskiej Poręby są być może nieco mniej znane, jednak zdecydowanie warte odwiedzenia. Dlaczego? Sprawdźcie sami!

Piechowice są niewielkim miasteczkiem położonym w województwie dolnośląskim, nieopodal Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby. Miejscowość leży nad Kamienną, niewielką rzeką dorzecza Odry, dopływem Bobru oraz uchodzącym doń w Piechowicach dopływem – Małą Kamienną. Miasto położone jest na wysokości 360–480 m n.p.m., a granica administracyjna sięga aż do wysokości 1509 m n.p.m., gdzie znajduje się drugi co do wielkości szczyt Karkonoszy – Wielki Szyszak.

Dzięki swemu położeniu oraz licznym atrakcjom, Piechowice bardzo często odwiedzane są przez turystów goszczących w Karkonoszach. Co warto zobaczyć w Piechowicach? Które miejsca szczególnie warto odwiedzić?

Piechowice to zarówno piękne zabytki, jak i krajobrazy. Spacerując po mieście warto zwrócić uwagę na budynki – domy prywatne, pensjonat „Uroczysko” czy kolejową wodociągową wieżę ciśnień. Są to obiekty zabytkowe. Podobnie jak zespół pałacowy z XVII w. Wzniesiono go w 1725 roku na zlecenie Johanna Martina Gottfrieda – burmistrza Jeleniej Góry. Wdowa po J. M. Gottriedzie w roku 1741 wyszła ponownie za mąż, a posiadłość przeszła w ręce Georga Friedricha Smitha. W 1771 roku włości w drodze mariażu przechodzą w ręce rodziny Hessów, w których pozostały aż do 1945 roku. W tym czasie przeprowadzono niewielki remont oraz uzupełniono wyposażenie. Po II wojnie światowej budowla była wykorzystywana przez różne instytucje, aż w 2004 roku stała się własnością potomków dawnych właścicieli. W 2012 roku został zakończony remont pałacu. Rezydencja została odrestaurowana z przeznaczeniem na hotel, jednak obiekt jest także udostępniony do zwiedzania.

W Piastowie – jednej z części Piechowic, warto odwiedzić kościół fil. pw. Bożego Ciała, późnogotycki, z drugiej poł. XIV w. oraz cmentarz, z drugiej poł. XIX w.. Zaś w centrum miejscowości znajduje sisę piękny, neoromański kościół katolicki św. Antoniego Padewskiego, przy którym możemy zobaczyć makietę nieistniejącego kościoła ewangelickiego.

Hotel Las

Hotel Las

Piechowice, ul. ul. Turystyczna

Hotele Piechowice 5.4
Willa Bawarka

Willa Bawarka

Michałowice, ul. plac Wczasowy

Wille Michałowice 9.6


Sporą atrakcją Piechowic, która co roku przyciąga turystów z rożnych stron Polski jest Huta Szkła Julia. Ręczna produkcja kryształów jest procesem niezwykle pracochłonnym i obecnie już zanikającym. W piechowickiej hucie mamy możliwość obejrzenia wszystkich etapów kreowania i zapoznania się ze światem kryształu. Wycieczka odbywa się w towarzystwie przewodnika, który zapoznaje uczestników z historią huty, a także ukazuje magię tworzenia kryształów.

Huta szkła kryształowego Josephine, polską nazwę JULIA przyjęła w roku 1958 i do dziś promowana jest ona w Polsce i na rynkach całego świata.

Piechowice i najbliższe otoczenie miasta to także liczne szlaki turystyczne PTTK i ścieżki rowerowe. W granicach miasta znajduje się Wodospad Szklarki oraz Śnieżne Kotły, a w centralnej części miasta rośnie 500-letni cis o wysokości ponad 10 m i obwodzie 292 cm, od 1994 objęty ochroną jako pomnik przyrody.

Natomiast na pograniczu miasta znajduje się Rezerwat przyrody Krokusy w Górzyńcu utworzony w 1962 roku w celu zachowania dla potrzeb nauki i dydaktyki, prawdopodobnie naturalnego stanowiska szafrana – znanego już w roku 1811. Rezerwat chroni izolowane, jedyne poza Tatrami i ich przedpolem, stanowisko tego gatunku w Polsce.

W 2013 roku otworzono w centrum „Szklany Park”, w którym znajdują się wykonane w szkle technologią laserową 3D zdjęcia istniejącego niegdyś w tym miejscu cmentarza i kościoła ewangelickiego oraz zdjęcia Huty Szkła Kryształowego Julia. Całość podświetlana jest diodami LED.

Szlaki turystyczne w okolicy:


  • szlak turystyczny zielony Piechowice – Bobrowe Skały
  • szlak turystyczny niebieski Przełęcz pod Śmielcem – Piechowice – Schronisko PTTK „Kochanówka” – Schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem”
  • szlak turystyczny żółty Borowice – Przesieka – Piechowice – Szklarska Poręba

Poszukaj noclegu w Piechowicach

Następny artykuł #hoteloffice praca zdalna...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!