Atrakcyjne Kaszuby: Kościerzyna

Atrakcyjne Kaszuby: Kościerzyna


Kościerzyna to wyjątkowo urokliwe kaszubskie miasteczko. Zachwyci nas klimatyczny rynek, liczne zabytki, muzea oraz malownicza okolica. To wymarzone miejsce na wypoczynek o każdej porze roku. I dla każdego. Nie wierzycie? Przekonajcie się o tym sami!

Kościerzyna leży w północnej Polsce, w południowej części Pojezierza Kaszubskiego na Kaszubach. Miasto otoczone przez jeziora: Gałęźne, Kapliczne i Wierzysko, jest dość popularnym centrum turystycznym.

W miasteczku znajdują się też liczne zabytki, a wśród nich m.in. kościół Świętej Trójcy, kościół Zmartwychwstania Pańskiego, Muzeum Ziemi Kościerskiej i Muzeum Akordeonu na Rynku, budynek dworca kolejowego czy Muzeum Kolejnictwa.

Co warto zobaczyć w Kościerzynie?


Na szczególną uwagę zasługuje na pewno rynek, którego układ urbanistyczny pochodzi z XIV wieku. Zabudowania są natomiast o wiele młodsze. Przez nawiedzające miasto w ubiegłych wiekach pożary najstarsze kamienice pochodzą z XVIII i XIX wieku. Jedną z atrakcji kościerskiego rynku jest fontanna – latem okupowana przez szukające ochłody dzieci. Tuż przy niej można podziwiać rzeźbę Remusa, wykonaną ręką trójmiejskiego artysty Tomasza Radziewicza. Kim był Remus? To bohater powieści Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”, która została uznana za najlepsze dzieło literatury kaszubskiej.

Przy rynku znajduje się też budynek ratusza z 1843 roku, który obecnie jest siedzibą Muzeum Ziemi Kościerskiej. Ekspozycja muzealna przybliża przede wszystkim dzieje miasta i regionu. Eksponaty zostały zgromadzone w trzech głównych działach: Historii i Kultury Ziemi Kościerskiej, gdzie prezentowane są znaleziska archeologiczne z terenu powiatu kościerskiego; Etnograficznym – można tam zobaczyć kaszubskie rękodzieło oraz meble i inne przedmioty codziennego użytku Kaszubów z poprzednich stuleci oraz Przyrodniczym – na ekspozycji w tym dziale znalazły się eksponaty przedstawiające faunę i florę regionu. Oprócz wystaw stałych w Muzeum Ziemi Kościerskiej organizowane są wystawy czasowe.

Kolejne interesujące miejsce na mapie Kościerzyny to Muzeum Akordeonu, oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby. Nie bez powodu powstało ono właśnie w tym miejscu. Ten region od wieków jest związany z akordeonem, który na stałe zagościł u kaszubskich kapeli. Jest to pierwsze w Polsce muzeum akordeonu i instrumentów pokrewnych a muzealne eksponaty to ponad 120 akordeonów z różnych zakątków świata. Oprócz oglądania niezwykle barwnych i różnorodnych instrumentów, w muzeum można również, korzystając z tzw. kiosku multimedialnego zobaczyć i poczytać o każdym z instrumentów, a nawet posłuchać jaki wydaje dźwięk.

Inną ciekawą propozycją może być także wizyta w Muzeum Kolejnictwa. Jest to obiekt będący dawniej Skansenem Parowozownia Kościerzyna. Zlokalizowany w sąsiedztwie dworca kolejowego, w swoich zbiorach ma pokaźne eksponaty transportu kolejowego charakterystycznego dla kolei żelaznej, funkcjonującej bez użycia elektryczności. Zwiedzać możemy tu halę na parowozy, sale wystawowe, lokomotywy, parowozy, wagony i urządzania torowe. Wnętrze muzeum oferuje bogatą ekspozycje narzędzi, maszyn, elementów starych mechanizmów, dokumentów oraz pamiątek. W muzeum prowadzone są również lekcje muzealne, które wprowadzają zwiedzających w tematykę tych wspaniałych maszyn.

Będąc w Kościerzynie naszą uwagę na pewno zwróci Wzgórze Księżniczki Gertrudy, z którym wiąże się pewna ciekawa historia. Księżniczka Gertruda była najmłodszą córką księcia Sambora II, a później także władczynią ziemi kościerskiej. Prawdopodobnie to właśnie dzięki niej w Kościerzynie powstała pierwsza rzymskokatolicka parafia. Niestety, jej historia nie kończy się szczęśliwie. Wskutek ekspansywnej polityki Krzyżaków zmuszona była oddać im większość swoich ziem, a sama zdecydowała się na życie w klasztorze.

Wzgórze poświęcone Gertrudzie wznosi się na ponad 172 m n.p.m. i było wykorzystywane już w średniowieczu jako siedziba władz. W średniowieczu mieścił się tu dwór, miejsce bowiem otoczone było jeziorem i mokradłami, co utrudniało dostęp wrogom. Obecnie na Wzgórzu Księżniczki Gertrudy znajdują się siedziby urzędu miasta i władz powiatu.


Poszukaj noclegu w Kościerzynie

Następny artykuł Pomysł na weekend: Łańcut

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!