Atrakcyjne łódzkie: Inowłódz

Atrakcyjne łódzkie: Inowłódz


Inowłódz jest małą, ale niezwykle atrakcyjną miejscowością. Piękne zabytki, ciekawe atrakcje oraz malownicza okolica – wszystko to sprawia, że Inowłódz idealnie nadaje się na weekendowy wypoczynek czy popołudniowy spacer. W sezonie letnim bywa tam naprawdę tłoczno.

Inowłódz to dawne miasto, obecnie wieś położona w Dolinie Białobrzeskiej, nad Pilicą, w województwie łódzkim. Miejscowość tą zdecydowanie warto odwiedzić. Dlaczego? Z wielu powodów. Jednym z nich jest romański kościół św. Idziego. Świątynię według nowożytnej płyty inskrypcyjnej wybudowano w 1082 z fundacji Władysława Hermana, jednak w rzeczywistości pochodzi ona prawdopodobnie z XII w. i jest fundacją Bolesława Krzywoustego. Równocześnie z kościołem powstał na tej samej górze klasztor Benedyktynek, który został w 1241 zburzony podczas najazdu tatarskiego. Kościół nosi cechy typowe dla architektury obronnej.

Przez lata odnawiany i niszczony, ostateczny wygląd nadał mu remont prowadzony z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego. Wprowadzono wtedy wiele elementów obcych wcześniejszej architekturze kościoła – m.in. podwyższono o jedną kondygnację wieżę, a w nawie od strony zachodniej na miejscu otwartej arkady wybudowano emporę z tryforyjnymi przezroczami.

Przy tym zabytkowym kościele położonym na wzgórzu znajduje się także mały cmentarz. Co ważne, do dziś w kościele św. Idziego odbywają się msze święte, jednak tylko w sezonie letnim.

W Inowłodzu znajduje się także zamek królewski z XIV wieku ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Wybudowano go w stylu gotyckim, na planie prostokąta, z dwiema narożnymi ośmiobocznymi wieżami średnicy ok. 10 metrów. Otoczony był murem kamiennym grubości 2,4 metra oraz fosą zasilaną wodą z rzeki Pilicy, przez którą przerzucony był drewniany most. Pierwotnie ogólna powierzchnia zamku wynosiła 1500 m², a po pierwszej przebudowie wzrosła do 1690 m², co stawia go w szeregu zamków średniej wielkości.

Dość długo obiekt był ruiną. Dopiero kilka lat temu zamek został odbudowany oraz zrekonstruowany.  Obecnie na zamku znajdują się: siedziba Gminnego Centrum Kultury, Biblioteka oraz Punkt Informacji Turystycznej. Obiekt oddany do użytku dla zwiedzających został w czerwcu 2013 roku.

Kolejnym ciekawym miejscem w Inowłodzu jest zabytkowa synagoga. Mieści się ona przy placu Kazimierza Wielkiego, nieopodal małego stawu.Synagoga została zbudowana na początku XIX wieku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę. W trakcie walk w 1945 roku synagoga znalazła się pod ostrzałem, co dopełniło dzieła zniszczenia. Po zakończeniu wojny budynek służył jako magazyn nawozów i soli, następnie za magazyn i sklep sprzętu AGD. W 1975 roku podjęto decyzję o przekazaniu obiektu dla Gminnej Biblioteki Publicznej. W okresie 1978-1982 przeprowadzono rozległy remont budynku, zakonserwowano też istniejące wewnątrz fragmenty polichromii.

Obecnie w synagodze na piętrze znajduje się Gminna Biblioteka Publiczna, a na parterze sklep.

Wielką popularnością, szczególnie w sezonie letnim cieszą się spływy kajakowe na Pilicy. W Inowłodzu możemy spływ rozpocząć lub zakończyć. Może być to także przystanek w naszej wycieczce. Istnieje wiele firm, które wypożyczają kajaki i dowożą je w wybrane miejsce. Płynąć możemy np. z Tomaszowa Mazowieckiego. W Inowłodzu nad Pilicą jest także plaża a obok niej plac zabaw, lokale gastronomiczne (czynne sezonowo) oraz teren zielony. Nie dziwi więc fakt, że latem bywa tam tłoczno.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Atrakcyjna Opolszczyzna:...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!