Atrakcyjne Podkarpacie: Krasiczyn

Atrakcyjne Podkarpacie: Krasiczyn

Krasiczyn dzięki swemu położeniu – u podnóża Pogórza Przemyskiego oraz pięknym zabytkom stanowi jedną z perełek Podkarpacia i jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. To idealne miejsce na wypoczynek, o każdej porze roku. Z dala od zgiełku dużego miasta i tłumu ludzi.

Krasiczyn jest niewielką wsią, położoną wśród lasów, na Podkarpaciu. W malowniczym zakolu rzeki San, około 10 km od Przemyśla, przy trasie biegnącej w kierunku Bieszczad. Dzięki swemu położeniu – u podnóża Pogórza Przemyskiego oraz pięknym zabytkom, Krasiczyn jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

Przed wojną Krasiczyn był miasteczkiem, dziś wioska znana jest głównie za sprawą przepięknego zamku manierystycznego i wspaniałego parku angielskiego wchodzącego w skład całego założenia achitektonicznego, będącego zabytkiem światowej klasy.

Od końca XVI w. Stanisław Krasicki i kolejny właściciel, Marcin Krasicki, rozbudowali i przekształcili surową warowną siedzibę w obronny zespół pałacowy w stylu renesansowo-manierystycznym na planie prostokąta, otoczony murem obronnym z czterema narożnymi basztami. Wzdłuż muru, po wschodniej stronie, pobudowano nowe skrzydło mieszkalne.

Charakterystyczne dla zamku są cztery odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Miały one odzwierciedlać wieczny porządek oraz role Kościoła, króla, papieża i szlachty. Baszta Boska z kopułą na szczycie mieściła kaplicę. Basztę Papieską wieńczy attyka. Znajdowały się w niej pokoje gościnne przeznaczone dla wysokich dostojników kościelnych. W Baszcie Królewskiej mieściły się apartamenty królewskie. Baszta Szlachecka jest zwieńczona koroną.

Obecnie w zamku znajduje się hotel i restauracja. Niektóre części zamku są udostępnione do zwiedzania w grupach z przewodnikiem. Od 20 kwietnia 2018 roku nosi status Pomnika Historii.

Zakole Wiaru

Zakole Wiaru

Wojtkowa, ul. Grąziowa

Apartamenty Wojtkowa 9.9


Będąc w Krasiczynie warto też wybrać się do Parku Krajobrazowego Pogórza Przemysko – Dynowskiego, obfitującego w ciekawe okazy fauny i flory, a ponadto w atrakcje historyczne, jak np. forty. Po wyznaczonych szlakach turystycznych można podróżować pieszo lub na rowerze, rozkoszując się czystym powietrzem i nieskażoną przyrodą.

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego znajduje się na południowy zachód od Przemyśla. Powstał w 1991roku i zajmuje powierzchnię 60 561 ha - jest jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce.

Park leży na terenach gmin: Bircza, Dubiecko, Dynów, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza, Przemyśl i miasta Dynów, w powiecie przemyskim i rzeszowskim. Otulinę o powierzchni 48 914 ha stanowi Przemysko-Dynowski Obszar Chronionego Krajobrazu.

Zadaniem parku jest ochrona charakterystycznych na tym obszarze suchych dolin, przejściowych i wysokich torfowisk – Bachórzec. Znajdują się tu również odkrywki fliszu karpackiego. Jodłowo-bukowe lasy tych terenów są ostoją żbików, rysia, niedźwiedzi, jeleni karpackich oraz bardzo rzadkiej żaby dalmatyńskiej.

Gatunki chronione flory reprezentują na tym terenie kłokoczka południowa, bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko, goryczka orzęsiona, zimowit jesienny i kilka gatunków storczykowatych.

Fauna fruwająca to przede wszystkim orzeł przedni, orlik krzykliwy, gadożer, dzięcioł trójpalczasty, puszczyk uralski, oraz zalatujący tu czasami znad Uralu orzeł cesarski.

Na terenie parku utworzono 10 rezerwatów przyrody, m.in.: Brzoza Czarna w Reczpolu, Broduszurki, Kalwaria Pacławska, Kopystanka, Leoncina, Przełom Hołubli czy Reberce.


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Pomorze dla turystów. Gdzie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!