Atrakcyjne Przedgórze Sudeckie: Złotoryja

Atrakcyjne Przedgórze Sudeckie: Złotoryja

Złotoryja jest niezwykle ciekawym miejscem położonym na Dolnym Śląsku, na Pogórzu Kaczawskim. Posiada wspaniałe zabytki i atrakcje turystyczne a dodatkowego uroku dodają otaczające miejscowość wzgórza. Czy można wymarzyć sobie lepsze miejsce na wypoczynek? Chyba nie. W Złotoryi znajdziemy wszystko to, czego nam potrzeba – piękne krajobrazy oraz zaplecze gastronomiczne i noclegowe.

Złotoryja leży w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, na Pogórzu Kaczawskim, w dolinie Kaczawy oraz na otaczających ją wzgórzach, w miejscu, gdzie rzeka wypływa na Równinę Chojnowską. W średniowieczu miasto stanowiło ośrodek wydobycia złota, później bazaltu, a w okolicznych miejscowościach (do połowy XX wieku) miedzi, obecnie – bazaltu.

Do największych atrakcji turystycznych w mieście zaliczyć możemy m.in. starówkę z zabytkowymi kamieniczkami, Basztę Kowalską, czternastowieczne mury obronne, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Kościół św. Jadwigi, Kościół św. Mikołaja (wcześniej św. Krzyża), Fontannę Delfina i Fontannę Górników oraz złoto w aluwiach rzek i strumieni – cel poszukiwaczy-amatorów z całej Polski. A skoro mowa o złocie, nie sposób nie wspomnieć o Kopalni Złota „Aurelia” oraz Muzeum Złota w Złotoryi.

Kopalnia Złota "Aurelia" w Złotoryi to nieczynna obecnie kopalnia złota, położona na Pogórzu Kaczawskim na zboczach Góry Świętego Mikołaja. Obiekt jest udostępniany dla zwiedzajacych przez Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji.

Sama kopalnia powstała w 1660 roku jako ok. 100-metrowa sztolnia, wydrążona celem poszukiwania rud miedzi. W trakcie eksploatacji wydobyto nieznaczne ilości miedzi oraz srebra, o skali wydobycia złota brak jest informacji. Ostatecznie sztolnia została zamknięta w związku z nieopłacalnością wydobycia.

Dla ruchu turystycznego kopalnia została udostępniona w 1973 roku. Podczas jej penetracji w 1998 odkryto 28-metrowy pionowy szyb, nazwany "Szybem Karola", natomiast w 2000 roku – boczne odgałęzienia od sztolni. Nazwa kopalni została nadana w latach 90. XX wieku dla celów turystycznych.

Kolejne warte odwiedzenia miejsce to Muzeum Złota w Złotoryi. Powstało ono w 1978 roku z inicjatywy społecznej, a także przy pomocy władz miasta. Na siedzibę muzeum wybrano budynek, który został wybudowany w połowie XVIII wieku i wkomponowany we wcześniejsze mury obronne. Większość muzealnych eksponatów pochodzi ze zbiorów Leopolda Schmeterlinga.

Odwiedzając ten region Polski, koniecznie powinniśmy zobaczyć także rezerwat przyrody Wilkołak. Co to takiego? Sam Wilkołak to bazaltowy szczyt o wysokości 367 m n.p.m. położony na Pogórzu Kaczawskim, pomiędzy miastem Złotoryja, Jerzmanicami a Wilkowem.

Wilkołak jest pozostałością wulkanu. Obecnie widoczne wzniesienie nie stanowi jednak stożka wulkanicznego, lecz resztkę komina, którym magma przedostawała się ku powierzchni, tzw. nek. Stożek wulkanu znajdował się wyżej, jednak w późniejszych okresach został zniszczony, odsłaniając głębsze warstwy skał. Dzięki wyrobiskom kamieniołomu można obserwować niemal pełny przekrój komina wulkanicznego, z różnymi rodzajami skał wulkanicznych i starszych piaskowców oraz efekty innych zjawisk wulkanicznych. Najciekawszą formą jest tzw. róża bazaltowa – układ słupów rozchodzących się gwiaździście z jednego punktu.

U podnóża góry, w górnokredowych piaskowcach znajdują się pseudokrasowe jaskinie: Wilcza Jama (7 m długości) i Niedźwiedzia Jama (2 m).

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Czy można wynajmować...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!