Atrakcyjny Beskid Niski: Szymbark

Atrakcyjny Beskid Niski: Szymbark


Szymbark leży nieopodal Gorlic, w północno-zachodniej części Beskidu Niskiego. Dzięki dobremu położeniu stanowi bardzo dobrą bazę wypadową w góry. Wieś posiada także liczne atrakcje turystyczne, dzięki którym turyści bardzo chętnie tu przyjeżdżają. Co warto zobaczyć w Szymbarku? O tym, poniżej.

Szymbark to dawne miasto, a obecnie wieś położona w województwie małopolskim, w północno-zachodniej części Beskidu Niskiego, zwanej Górami Grybowskimi. Usytuowany w dolinie Ropy, pomiędzy masywami Suchego Wierchu (652 m n.p.m.) i Bartniej Góry (632 m n.p.m.) na południu oraz rozległym masywem Maślanej Góry (753 m n.p.m.) na północy, stanowi bardzo dobrą bazę wypadową w góry. Obejmuje też szereg przysiółków, rozrzuconych w dolinie rzeki (od Łęgów na zachodzie po Kamieniec na wschodzie) i na okolicznych stokach. Centrum wsi leży w zakolu Ropy powyżej ujścia Bielanki, ok. 6 km na południowy zachód od Gorlic.

Miejscowość jest bogata w zabytki i atrakcje turystyczne, wśród których znajdują się m.in. dwór obronny z XVI w. - dawna siedziba rodu Gładyszów oraz dwory rodziny Groblewskich - drewniany położony w Bystrzycy Szymbarskiej i murowany położony w Łęgach.

Będąc w Szymbarku warto zobaczyć także kościół świętego Wojciecha, wybudowany w 1782 roku. Jest to rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Szymbarku. Budowla jest drewniana i posiada konstrukcję zrębową, pobita i pokryta jest gontem. Składa się z nawy i węższego prezbiterium, zamkniętego trójbocznie, przy którym od strony północnej jest dobudowana murowana zakrystia. Przy nawie od strony zachodniej i południowej znajdują się dwie kruchty. Fasada jest ozdobiona późnobarokowym szczytem falistym posiadającym spływy wolutowe. Świątynię nakrywają dachy dwuspadowe, nad nawą znajduje się wieżyczka na sygnaturkę. Wnętrze nakrywają płaskie stropy. Polichromia o charakterze figuralnym i ornamentalnym, została namalowana przez Władysława Lisowskiego w 1940 roku.

Ciekawym miejscem jest także Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa, oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Skansen usytuowany jest w samym centrum wsi, w pobliżu szkoły i kościoła parafialnego.

Główną część ekspozycji stanowią obiekty tworzące niewielki skansen. Wszystkie zaś stanowią charakterystyczne przykłady tradycyjnego budownictwa wiejskiego, występującego na terenie Pogórza Gorlickiego. W chwili obecnej oglądać można m.in. chałupy, budynki gospodarcze i warsztaty wiejskie m.in. z Gródka, Siar, Krygu i Moszczenicy. Większość pochodzi z XIX w., najstarszy z przełomu XVIII/XIX w., natomiast najmłodsze z okresu międzywojennego. Budynki są konstrukcji zrębowej, o ścianach z drewnianych bali lub półbali, rzadziej z drewna toporowanego, często z wypuszczonymi w narożach charakterystycznymi „ostatkami”, przykryte są dachami o połaciach z ułożonej schodkowato słomy. Od brązowego kolorytu większości budynków odcina się pobielony wapnem zrąb jednej z chałup, druga zaś ozdobiona jest z zewnątrz kropami wapna z dodatkiem ultramaryny. Większość obiektów jest zagospodarowana, wnętrza są urządzone oryginalnymi sprzętami z końca XIX w., początku XX w. oraz okresu międzywojennego (meble, naczynia i ubiory w chałupach, narzędzia i urządzenia w warsztatach wiejskich).

W Szymbarku znajduje się także Cerkiew greckokatolicka Narodzenia Bogurodzicy, wzniesiona w 1790 roku. Po roku 1947 przejęta i użytkowana sporadycznie przez rzymskokatolicką Parafię Matki Bożej Szkaplerznej w Szymbarku. W 1994 roku cerkiew wpisano na listę zabytków, została też włączona do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Miłośnicy przyrody także znajdą tu coś dla siebie. Ciekawym miejscem jest bez wątpienia Rezerwat przyrody Jelenia Góra, który został powołany do ochrony zespołu jaworzyny górskiej z bogatymi, naturalnymi stanowiskami paproci – języcznika zwyczajnego. W pobliżu rezerwatu znajduje się interesujące jeziorko osuwiskowe nazywane Beskidzkim Morskim Okiem. Przez teren rezerwatu przebiega także zielony szlak turystyczny Szymbark – Stróże.


Następny artykuł Najciekawsze muzea pałacowe...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!