Atrakcyjny Dolny Śląsk: Legnica

Atrakcyjny Dolny Śląsk: Legnica


Miasta i miasteczka położone na Dolnym Śląsku mają swój niepowtarzalny klimat i charakter. Być może dlatego, że łączą w sobie zabytki architektury z pięknymi krajobrazami wokół. Takim miastem jest także Legnica leżąca na krzyżowaniu europejskich szlaków komunikacyjnych i słynąca z najcieplejszego klimatu w Polsce.

Legnica jest najstarszym w rejonie, a także trzecim co do wielkości miastem na Dolnym Śląsku. Jej położenie, w centrum Dolnego Śląska, na skrzyżowaniu europejskich szlaków komunikacyjnych sprawia, że ma istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego i turystycznego całego regionu. Co ciekawe, Legnica słynie z najcieplejszego klimatu w Polsce i jest tutaj najwięcej słonecznych dni w roku w skali kraju.

Co warto zobaczyć w Legnicy?


Będąc w Legnicy, koniecznie trzeba zobaczyć miejscowy zamek, który stanowi jedną z najważniejszych budowli tego miasta. Przez ponad 750 lat służył jako siedziba i symbol władz terytorialnych. Dzisiaj jego wnętrze mieści instytucje oświatowe, a na dziedzińcu organizowane są liczne wydarzenia kulturalne. Swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza wielu rozbudowom i przebudowom oddającym ducha kolejnych epok. Na szczególną uwagę zasługują elementy zamku, które zachowały swoją oryginalną formę. Do takich perełek można szczególnie zaliczyć bramę zamkową, która jest najstarszym zabytkiem architektury renesansowej w Legnicy.

Kolejnym miejscem, którego nie można pominąć, podczas zwiedzania miasta jest katedra pw. apostołów św. Piotra i Pawła. Pierwsze wzmianki na temat budynku można znaleźć w dokumentach pochodzących z 1208 roku. Początkowo był to ceglany kościół romański, który powstał na miejscu małej, drewnianej kapliczki. Na początku XIV wieku okazał się zbyt mały i skromny dlatego przystąpiono do jego przebudowy. Na szczególną uwagę zasługują, niezbyt licznie prezentowane na Śląsku rzeźby gotyckie. Kolejno przedstawiające sylwetki świętych: Piotra, Jana Ewangelistę, Bartłomieja oraz splecionych w pożegnalnym uścisku Piotra i Pawła. Od 1992 r. kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła pełni funkcję katedry diecezji legnickiej.

Kościół św. Jana Chrzciciela to kolejny ważny punkt na mapie Legnicy. Wnętrze kościoła skrywa mauzoleum Piastów, które powstało w latach 1677-1679. Mauzoleum stanowi pierwszą na Śląsku barokową kaplicę grobową, łączącą w sobie wszystkie dziedziny sztuki: architekturę, rzeźbę i malarstwo. We wnętrzu mauzoleum możemy podziwiać między innymi niezwykły sarkofag Jerzego Wilhelma i jego rodziców, który zostały wykonane ze srebrzystej miedzi, następnie ozdobione nakładaną, pozłacaną dekoracją, co w całości tworzy prawdziwe działo sztuki o wybitnych wartościach kulturalnych.

Będąc w Legnicy, warto wybrać się do miejskiego parku, który został usytuowany na południowo-wschodnich obszarach miasta. Cały park jest założeniem spójnym estetycznie, a na jego terenie znajduje się przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Celem samej ścieżki jest kształtowanie świadomości ekologicznej. Co ciekawe w lipcu 2009 roku park został zniszczony przez huragan, jednocześnie tracąc wiele na swojej świetności i wartości.


Noclegi w Legnicy


Legnica posiada bogatą i różnorodną bazę noclegową. Sporą popularnością wśród turystów cieszą się obiekty z kategorii: kwatery i pokoje oraz pensjonaty.

Średnia cena noclegu w Legnicy wynosi 65 zł, jednak najkorzystniej zatrzymać się w obiektach oferujących wynajem pokoi, wówczas za nocleg możemy zapłacić od 20 zł.

Planując urlop, należy pamiętać, że właściciele obiektów indywidualnie ustalają cennik, dlatego ceny mogą różnić się w zależności od sezonu lub weekendu. Zdarza się, że za nocleg podczas weekendu zapłacimy o 22% więcej niż w dzień powszedni.

Następny artykuł Tarcza branżowa nie dla...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!