Atrakcyjny Dolny Śląsk: Lubomierz

Atrakcyjny Dolny Śląsk: Lubomierz

Lubomierz, uznawany za architektoniczną perłę Dolnego Śląska, leży pomiędzy Lwówkiem Śląskim a Jelenią Górą. Dzięki temu, że nie został zniszczony podczas II wojny światowej, miasto zachowało kształt śródmieścia charakterystyczny dla średniowiecznych osad targowych. Jednocześnie jest jednym z najmniejszych i najstarszych miast regionie. Jednak największą sławę Lubomierz zawdzięcza scenom do filmu „Sami swoi”.

Miasto znajduje się terenie Pogórza Izerskiego, stanowiącego część Pogórza Zachodniosudeckiego. Obszar miejscowości charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem wysokości względnej, szczególnie w środkowej i południowej części miasta - Wzniesienia Radoniowskie. W południowej części Lubomierza wzniesienia dochodzą do 390 m n.p.m. Obszar miasta obniża się w kierunku północnym - najniżej położony punkt miasta znajduje się w dolinie Oldzy, w pobliżu dawnej stacji kolejowej Lubomierz, który wynosi ok. 340 m n.p.m.

Malowniczość samego miasteczka, jak i jego okolic spowodowała, że nakręcono tu aż osiem filmów, w tym m.in. „Samych Swoich” i cały tryptyk Chęcińskego. Dodatkowo od 1997 roku corocznie w połowie sierpnia jest tutaj organizowany Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, na który przybywa wielu znakomitych aktorów, reżyserów i tysiące turystów.

Lubomierz, uznawany jest za architektoniczną perłę Dolnego Śląska. Leży pomiędzy Lwówkiem Śląskim a Jelenią Górą. Dzięki temu, że nie zniszczony podczas II wojny światowej, miasto zachowało kształt śródmieścia charakterystyczny dla średniowiecznych osad targowych. Jednocześnie jest jednym z najmniejszych i najstarszych miast w województwie dolnośląskim.

Początki powstania miasta wiążą się z usytuowaniem osady w XII w. na szlaku handlowym łączącym Zgorzelec z Pragą, jej pozostałością jest charakterystyczny układ przestrzenny z podłużnym rynkiem. W późniejszym okresie zlokalizowano tu klasztor sióstr benedyktynek, ufundowany przez Juttę z Lubomierza, założycielkę tego zakonu. Lubomierz był własnością benedyktynek w latach 1278 - 1810. Natomiast prawa miejskie miasto otrzymało w 1291 roku od księcia Bolka I Surowego. Natomiast w roku 1291 Lubomierz został otoczony murami miejskimi, po czym w 1426 roku miasto wraz z murami zostało zniszczone przez Husytów.

Wzmożony rozwój miasta od połowy XVI w. nastąpił dzięki eksportowi przędzy lnianej do Hamburga, a także organizowaniu tu targów, podczas których handlowano m.in. gołębiami. Z czasem jednak miasto podupadło z powodu konkurencji w większych, sąsiednich miastach, wojny trzydziestoletniej, wielkiego pożaru i sekularyzacji klasztoru. Nieco później, w 1885 roku oddano do użytku linię kolejową z Gryfowa Śląskiego do Lwówka Śląskiego, a wraz z nią stację w mieście. W 1945 roku Lubomierz został włączony do Polski.


Agroturystyka Oleńka

Agroturystyka Oleńka

Lubomierz, ul. Oleszna Podgórska

Agroturystyka Lubomierz 9.3


Co warto zobaczyć w Lubomierzu?


Będąc w Lubomierzu warto odwiedzić Rynek, czyli Plac Wolności, który przez wiele lat stanowił główną ulicę i plac targowy, a także centralną część miasta. Pierwotnie wokół placu dominowała zabudowa drewniana. Po kolejnych pożarach, w XVI w. wybudowano nową, murowaną zabudowę. Obecnie prawie wszystkie kamienice wokół placu są zabytkowe.

 

W zachodniej części Placu Wolności znajduje się Ratusz. Jest to skromny budynek na planie czworokąta, nakryty dachem z naczółkami, zwieńczony wieżą z miedzianym hełmem. Do ratusza prowadzi wejście zaakcentowane schodami z balustradą. W północnej ścianie budynku jest wmurowany piaskowcowy pręgierz z 1530 roku. Pierwszy ratusz powstał w związku z nadaniem miastu praw miejskich w roku 1291. Jednak spłonął on w 1426 roku. Drugi budynek, murowany z podcieniami, zbudowano dwadzieścia lat później. Jednak on także uległ zniszczeniu wraz z ogromnym pożarem miasta w 1640 roku. Kolejna odbudowa ratusza trwała do roku 1738. Następną przebudowę ratusza wykonano w latach 1837-1839.


Przed ratuszem znajduje się grupa rzeźb upamiętniających epidemię, jaka spadła na miasto w XVIII w., a po drugiej stronie - barokowa fontanna z postacią św. Maternusa z 1717 roku, stojącego z modelem kościoła w lewej ręce, a z metalowym pastorałem w prawej.

Nieopodal Rynku znajduje się także słynne Muzeum Kargula i Pawlaka, które poświęcone jest kultowej trylogii sylwestra Chęcińskiego: „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Pomieszczenia muzealne mieszczą się na parterze jednego z najstarszych w mieście budynków – w tzw. Domu Płócienników, który posiada bogate walory architektoniczne, stanowiące atrakcję turystyczną.

W Muzeum Kargula i Pawlaka zgromadzone są różne pamiątki związane z kultową komedią Sylwestra Chęcińskiego, a przede wszystkim rekwizyty wykorzystane przy kręceniu filmu. Wśród nich znajdują się m.in. karabin, z którego zamek wylata, granat do świątecznego ubrania i fragment płotu, przy którym kłócili się bohaterowie. Wśród innych unikatowych eksponatów zobaczyć można także: umowę z dublerem Władysława Hańczy – Józefem Jakubowskim oraz pierwszą kopię filmu „Sami swoi”, z której film był odtwarzany podczas prapremiery w 1967 roku.

Innym ciekawym miejscem jest zespół budynków klasztoru sióstr benedyktynek. Stanowi on zwarty kompleks budynków z elementami gotyckimi i barokowymi, na który składają się: kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa z XV/XVI w., klasztor, obecnie liceum, z początku XVI w., plebania z roku 1689, Dom Opatki z łącznikiem, z końca XIX w. oraz park z XVII w.

Jeśli lubimy zabytki sakralne, powinniśmy odwiedzić także kościół pomocniczy pod wezwaniem Świętego Krzyża. Jego budowa wiąże się z legendą o cudownym znalezieniu przez córkę burmistrza złotego krzyża, które miało miejsce w 1521 roku. Budynek kościoła pochodzi z roku 1521, a w źródłach pisanych wzmiankowany jest po raz pierwszy w roku 1666. Był dwukrotnie przebudowany - w XVIII w. i 1805 roku.

Warto wspomnieć także o tym, że w Lubomierzu kręcono również trzecią nowelę filmu „Krzyż Walecznych” w reżyserii Kazimierza Kutza, a także kilka scen do serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego.

Następny artykuł Najciekawsze muzea zabawek...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!