Atrakcyjny Dolny Śląsk: Wilkołak

Atrakcyjny Dolny Śląsk: Wilkołak

Wilkołak, nazywany także Wilczą Górą położony jest na Pogórzu Kaczawskim, na Dolnym Śląsku. Jest to pozostałość wulkanu, rezerwat przyrody a także kopalnia bazaltu. Nieopodal znajdują się kolejne atrakcje: Wilcza Jama, Niedźwiedzia Jama i Skalny Wodospad. Szukasz pomysłu na rodzinny spacer czy ustronnego miejsca na wypad za miasto? Wilkołak będzie idealny!

Wilkołak, często nazywany także Wilczą Górą to bazaltowy szczyt o wysokości 367 m n.p.m. położony na Pogórzu Kaczawskim (północno-zachodni skraj Pogórza Złotoryjskiego), pomiędzy miastem Złotoryja, Jerzmanicami a Wilkowem.

Wilkołak jest pozostałością wulkanu, który był aktywny w środkowym miocenie, ok. 15,5 mln lat temu, w związku z zachodzącymi wówczas alpejskimi ruchami górotwórczymi. Obecnie widoczne wzniesienie nie stanowi jednak stożka wulkanicznego, lecz resztkę komina, którym magma przedostawała się ku powierzchni, tzw. nek. Stożek wulkanu znajdował się wyżej, jednak w późniejszych okresach został zniszczony, odsłaniając głębsze warstwy skał. Dzięki wyrobiskom kamieniołomu można obserwować niemal pełny przekrój komina wulkanicznego, z różnymi rodzajami skał wulkanicznych i starszych piaskowców oraz efekty innych zjawisk wulkanicznych. Najciekawszą formą jest tzw. róża bazaltowa – układ słupów rozchodzących się gwiaździście z jednego punktu.

U podnóża góry, w górnokredowych piaskowcach znajdują się pseudokrasowe jaskinie: Wilcza Jama o 7 m długości i Niedźwiedzia Jama - 2 m.

W 1959 roku na Wilkołaku utworzono rezerwat o powierzchni 1,69 ha. Poza unikatowymi formami geologicznymi na terenie rezerwatu znajduje się również ostoja przyrody ożywionej. W szczelinach wietrzejących bazaltów rosną zespoły paproci szczelinowych, m.in.: paprotka zwyczajna oraz zanokcice – skalna, murowa i północna. Rosną tam także orlica pospolita, nerecznicza samcza, wietlica samicza, paprotnica krucha i cienistka Roberta. W partiach podszytowych rozwinęły się natomiast zarośla krzewiaste, takie jak leszczyna, tarnina, dziki bez koralowy, trzmielina zwyczajna, dzika róża, agrest, jeżyna śląska i słoneczna, berberys zwyczajny, wierzba śląska i iwa oraz rzadsza irga zwyczajna.

Na początku XX wieku na zboczach Wilkołaka rozpoczęła się eksploatacja bazanitu. Obecnie wyrobiska otaczają wierzchołek z trzech stron. Na wschodnim zboczu funkcjonuje Kopalnia Bazaltu Wilcza Góra. Bazanit wydobyty w tej kopalni posłużył m.in. do budowy Trasy W-Z, Trasy Łazienkowskiej, Pałacu Kultury i Nauki oraz warszawskiego metra. W wyniku działalności kopalni zniszczona została niestety znaczna część góry (ok. 30–40%) wraz ze szczytowym fragmentem, przez co wysokość Wilkołaka obniżyła się z 373 do 367 m n.p.m.

W celu ochrony rezerwatu przyrody od strony zakładu górniczego pozostawiono liczący 50 metrów filar ochronny. W wyniku rabunkowej eksploatacji, filar ten został znacznie zniszczony. W niektórych miejscach ma grubość zaledwie 10 metrów, co może zagrażać stabilności góry.

W 2019 roku doszło do oberwania się części zbocza góry w wyniku czego wstrzymano wydobycie w kopalni. Obecnie wejście na Wilczą górę jest zabronione, gdyż trwa konflikt pomiędzy instytucjami ochrony środowiska a kopalnią. Jednak według najnowszych doniesień, po zakończeniu wydobycia na Wilkołaku ma powstać park geologiczny ze ścieżką dydaktyczną oraz amfiteatrem.


Jak dotrzeć na Wilczą Górę?


Dojazd na parking pod Wilczą Górą z centrum Złotoryi zajmuje jakieś 5 minut. Trzeba kierować się drogą numer 328, na Świerzawę oraz Jelenią Górę. Bezpłatny parking znajduje się po lewej stronie, przed torami kolejowymi.

Dojście z parkingu do Rezerwatu Wilcza Góra zajmuje z kolei około 30 minut, spokojnym krokiem. Do przejścia jest 800 metrów przy niewielkim podejściu. Po drodze do zobaczenia są: Wilcza Jama, Niedźwiedzia Jama i Skalny Wodospad.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Najciekawsze muzea w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!