Atrakcyjny Śląsk. Miejsca warte odwiedzenia
Śląsk nadal wielu z nas kojarzy się głównie z kopalniami, smogiem i specyficzną gwarą. Uwierzcie, jest to bardzo powierzchowne myślenie. Ten region Polski jest niezwykle bogaty w ciekawe zabytki oraz różnorodne atrakcje, w tym także przyrodnicze. Są zamki, muzea, jeziora, piękne kamienice, stare lasy, a nawet pustynia! Nie macie pomysłu na urlop? Jedźcie na Śląsk. Na pewno nie będziecie żałować.
Atrakcyjna Dąbrowa Górnicza
Do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Dąbrowie Górniczej, szczególnie w sezonie letnim, należy zespół czterech jezior - Pogoria. Jeziora nieco różnią się od siebie, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiednie miejsce na wypoczynek dla siebie. Pogoria I to plaża, molo, baza noclegowa i inne plażowe atrakcje. Miłośnicy dzikiej przyrody i wędkowania miło spędzą czas przy Pogorii III. Pogoria II to natomiast doskonała baza nurkowa. Warto wiedzieć również o tym, że w okresie letnim wszystkie plaże są zabezpieczone poprzez pracowników WOPR. Każde z jezior jest opasane ścieżkami rowerowymi, znajduje się tam także doskonała baza dla żeglarzy. Nad Pogorią odbywają się również turnieje piłki siatkowej, wyścigi rowerowe, triathlonie.
Kolejnym niezwykle atrakcyjnym miejscem w Dąbrowie Górniczej jest Pustynia Błędowska. To 20 kilometrów kwadratowych piasku morskiego. Pustynia w swojej południowej części wygląda jak wydmy, a jej ukształtowanie daje doskonałe warunki do spacerów oraz spędzania czasu na łonie natury. Jest to największy obszar wydm śródlądowych w Europie Środkowej. Swoją wyprawę na pustynię należy zacząć w Błędowie, Kluczach lub nad Chechłem. W Błędowie zaczyna się szlak PTTK o długości 28,5 km.
Wartym odwiedzenia miejscem w Dąbrowie Górniczej jest również kopalnia ćwiczebna – Muzeum Miejskie „Sztygarka„. Kopalnia powstała ponad 80 lat temu w celach szkoleniowych. Państwowa Szkoła Górnicza i Hutnicza wykorzystywała kopalnię jako miejsce, gdzie uczniowie mogli się zapoznawać z różnorodnymi urządzeniami górniczymi. Jednak od kilku lat kopalnię można zwiedzać. Jest ona również wpisana do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Poszukaj noclegu w Dąbrowie Górniczej
Willa Wiktor Noclegi Pracownicze
Dąbrowa Górnicza, ul. Modrzejowska
Noclegi pracownicze Dąbrowa GórniczaNikiszowiec, Muzeum Śląskie i inne atrakcje Katowic
Będąc w Katowicach trzeba koniecznie zobaczyć Nikiszowiec, czyli dzielnicę słynącą z unikalnej wielorodzinnej zabudowy, chętnie odwiedzaną przez turystów z całego kraju. Wędrując po tej dzielnicy przenosimy się o kilkadziesiąt lat wstecz. Zwiedzając Nikiszowiec koniecznie trzeba zobaczyć podwórka budynków mieszkalnych, gdzie można spotkać wyjątkowe detale architektoniczne.
Spacerując po Katowicach warto zajrzeć także na Rynek będący jednym z głównych placów Śródmieścia. Znajduje się przy nim wiele historycznych obiektów m. in. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego czy kamienice mieszkalne.
Kolejnym ciekawym punktem na mapie Katowic jest Muzeum Śląskie oraz skupiona wokół niego Strefa Kultury. Muzeum jest nowoczesne, znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. W muzeum znajduje się wile ciekawych wystaw, m.in. kolekcja malarstwa polskiego obejmująca obrazy z lat 1800-1945. Sporym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się także wieża widokowa, ze szczytu której udaje się wypatrzeć kilka kluczowych dla Katowic budynków: NOSPR (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia), Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Superjednostkę oraz Katowicki Spodek.
Turyści, którzy zdążyli już poznać Katowice, zachęcają do odwiedzenia Muzeum Historii Katowic. W skład obiektu wchodzą: drewniany kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła, budynek dawnej pralni i magla, dawne mieszkanie małżeństwa artystów: Barbary i Stanisława Ptaka oraz Oddział Grafiki im. Pawła Stellera.
Idealnym miejscem na spacer, szczególnie w miesiącach letnich będzie Las Murckowski. Jest to rezerwat przyrody chroniący pozostałości Puszczy Śląskiej. Na terenie lasu rośnie 150-letni starodrzew bukowy, z licznymi okazami buków i dębów. Znajdują się tutaj także źródliska potoku Przyrwa.
Warta odwiedzenia jest także Dolina Trzech Stawów, czyli kompleks rekreacyjno-sportowy w Katowicach. Jego powierzchnia to aż 86 ha, w tym 9 ha to powierzchnia wodna. Na terenie obiektu, znajdują się liczne ścieżki rowerowe, przystań wodna czy boiska do siatkówki plażowej.
Poszukaj noclegu w Katowicach
Zamek Ogrodzieniec na Szlaku Orlich Gniazd
Zamek Ogrodzieniec to najbardziej atrakcyjny obiekt Szlaku Orlich Gniazd. Położony jest we wsi Podzamcze, na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej - 515 m.n.p.m.
Pierwsze umocnienia stanęły w tym miejscu w roku 1241, za panowania Bolesława Krzywoustego. W XIV wieku na ich miejscu zbudowano zamek. Historia zamku jest dość szeroka - przechodził on z rąk do rąk, a w XVIII wieku bardzo ucierpiał w wyniku pożaru.
Ostatnim właścicielem zamku była rodzina Wołczyńskich, później obiekt znacjonalizowano. Warto wiedzieć także o tym, że ów zamek posłużył jako część plenerowa w takich filmach jak : „Janosik”, „Rycerz” oraz „Zemsta”.
Obecnie Zamek Ogrodzieniec jest udostępniany dla zwiedzających. Oferta przygotowana jest zarówno dla grup zorganizowanych, jak i turystów indywidualnych. Na zamku odbywają się także różnorodne imprezy, a co ciekawe, w obiekcie można wziąć ślub.
Poszukaj noclegu w okolicy
Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie to dawna rezydencja magnacka, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku, zbudowanego zapewne w miejscu wcześniejszej fortyfikacji. Następnie zamek przebudowano w XVI wieku w stylu renesansowym, a w XVIII wieku w stylu barokowym i ponownie w XIX wieku w stylu francuskiego baroku z czasów Ludwika XIII. W średniowieczu był własnością między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1548–1765 należał zaś do śląskiego rodu Promnitzów, w 1765–1847 - książąt Anhalt-Köthen-Pless, a od roku 1847 - książąt Hochberg von Pless z Książa. W latach 1870–1876 dokonali oni przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym.
Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim o powierzchni 156 ha, zamek tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 roku obiekt został zamieniony na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie. W przeciwieństwie do wielu innych zamków i pałaców na Śląsku, zniszczonych na skutek działań II wojny światowej i bezpośrednio po niej, w zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.
Poszukaj noclegu w okolicy
Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach.
Kopalnia jest jedną z czterech Gwiazd Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, natomiast w 2014 roku dołączyła ona do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, jako tzw. Punkt Kotwiczny.
Stanowi ona jeden z dwóch udostępnionych do zwiedzania w 1976 roku fragmentów wyrobisk podziemnych Królewskiej Kopalni Fryderyk, która funkcjonowała od 1784 roku do 1911 lub 1912 roku. Jest częścią podziemnego labiryntu wyrobisk górniczych, chodników i sztolni odwadniających, którego długość wynosi ponad 150 km.
Na głębokości 40 m powstał szlak turystyczny o długości 1740 m i kształcie trójkąta, łączący trzy szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie niezwykłej wędrówki turyści oglądają pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Co ciekawe, blisko 300-metrowy fragment trasy trzeba pokonać łodzią.
Poszukaj noclegu w okolicy
Komentarze