Basen w obiekcie noclegowym. O czym musisz pamiętać?

Basen w obiekcie noclegowym. O czym musisz pamiętać?

Z pewnością robisz wszystko, by zadowolenie Twoich gości z pobytu w obiekcie było możliwie jak największe. Szczególne znaczenie w tym, by wypoczynek był w pełni udany, odgrywają udogodnienia. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się baseny, zarówno te małe, jak i profesjonalne kompleksy SPA. O czym musisz pamiętać, jeśli chcesz zaoferować basen swoim gościom?

Nie da się ukryć, że na udany wypoczynek składa się wiele ważnych kryteriów. Najgorsza jest w tym wszystkim nuda. Goście, poza skorzystaniem z usługi noclegowej, chcą skorzystać z licznych udogodnień i możliwości, które w dużym stopniu urozmaicą im ich wolny czas. 


W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z prawdziwą falą upałów. Kolejne dni zapowiadają się równie gorąco. Z pewnością Twoi goście zechcą się nieco ochłodzić, szczególnie jeśli odległość od morza, czy jeziora jest znacząca. W tym wszystkim niezwykle ważne jest to, że organizacja basenu dla gości, również takiego ogrodowego, wiąże się z szeregiem procedur i obowiązków, które musisz spełnić. O czym musisz pamiętać?


Sprawdź również: Udogodnienia w obiekcie noclegowym. Na co turyści najczęściej zwracają uwagę?


Wymogi prawne, dotyczące udostępnienia basenu dla gości


Warto podkreślić, że udostępnie każdego basenu (znajdującego się w strefie SPA i takiego małego w ogrodzie przy obiekcie noclegowym) związane jest z szeregiem procedur, które musisz spełnić. W tym miejscu dobrze będzie zdać sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest pływalnia. Określa to Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób pływających, kąpiących się  lub uprawiających sport czy rekreację na obszarach wodnych.



fot. StockSnap / pixabay.com, CC0


W jej rozumieniu, pływalnia to każdy obiekt kryty lub odkryty, z wodą przepływową, przeznaczony do pływania lub kąpieli, posiadający co najmniej jedną nieckę basenową, z trwałym brzegiem i dnem, wyposażony w urządzenia sanitarne, szatnie i natryski.


Pamiętaj, że:


  • basen rekreacyjny, jacuzzi, czy basen dla dzieci jest przez ustawodawcę kwalifikowany jako pływalnia – ze wszystkimi tego konsekwencjami;

  • konieczne jest oznakowanie, wyposażenie jak i zapewnienie opieki ratowniczej na tych obiektach;

  • wyposażenie basenu w podstawowe akcesoria do oczyszczania wody oraz niecki to absolutna konieczność;

  • dopasowanie wielkości oraz charakteru pływalni do potrzeb konkretnej grupy gości - inaczej wygląda sytuacja, jeśli chcesz otworzyć profesjonalną pływalnię rekreacyjną, a inaczej jeśli basen ma być przeznaczony np. dla rodzin z dziećmi;

  • w przypadku kąpieliska, pływalni oraz innych obiektów dysponujących nieckami basenowymi o łącznej powierzchni powyżej 100 m2 i głębokości ponad 0,4 m w najgłębszym miejscu lub głębokości powyżej 1,2 m konieczne jest wytyczenie stref dla umiejących i nieumiejących pływać, wydzielenie brodzika dla dzieci;

  • zapewnienie stałej kontroli wyznaczonego obszaru wodnego przez ratowników wodnych;

  • utworzenie stanowiska do obserwacji wyznaczonego obszaru wodnego.


Co w przypadku basenów ogrodowych?


Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na profesjonalny basen, a mimo to chcesz zapewnić rozrywkę swoim gościom, to wiedz, że organizacja basenu ogrodowego wiąże się również z kilkoma ważnymi działaniami, które musisz podjąć.



fot. distelAPPArath / pixabay.com, CC0


Przepisy dotyczące postawienia budowy basenu rozporowego bądź stelażowego, nie są jednoznacznie określone. Pewną sugestią może być prawo dotyczące budowy basenu przydomowego. Według prawa na basen powyżej 50 m2 będziemy potrzebować pozwolenia na budowę.


Konieczne w takim przypadku będzie złożenie specjalnego wniosku w Starostwie Powiatowym o wydanie pozwolenia na budowę tego typu basenu. Do wniosku należy również dołączyć 4 egzemplarze projektu budowlanego oraz dowód na posiadanie praw własności do nieruchomości, na której ma powstać. Projekt basenu, który zamierzasz wybudować, musi być wykonany przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Jeżeli uzyskasz pozwolenie, to możesz przystąpić do prac.


W przypadku basenów poniżej 50 m2 wystarczy zgłosić zamiar budowy do Starostwa Powiatowego. W zgłoszeniu określa się termin rozpoczęcia prac, zakres robót, musisz również przedstawić szkice i rysunki, ukazujące umiejscowienie basenu na działce.

 

Jak do kwestii organizacji basenu ogrodowego podchodzą sami właściciele obiektów?

 

Niezwykle ważne jest to, jak do zapewnienia basenu ogrodowego, podchodzą sami właściciele obiektu. Postanowiliśmy prześledzić wypowiedzi niektórych z nich. Jeden z nich informuje, że:

 

Sam mam taki basen. Robię harmonogram badania wody i zgłaszam do sanepidu. U mnie odbiór przebiegł bez żadnego problemu.

 

Podobnego zdania jest inny właściciel obiektu, który zdecydował się postawić basen stelażowy w swoim ogrodzie:

 

Basen można stawiać bez pozwoleń. My zgłosiliśmy do sanepidu i badamy wodę co miesiąc. Prawda jest taka, żeby to zrobić solidnie na stelażowym, to trzeba się liczyć z 50 tys. zł. Wiele rzeczy nieoczywistych dochodzi na początku. Drugi duży koszt jest związany z tym, że ktoś codziennie musi badać ph, chlor oraz dawkować chemię, co kilka dni odkurzać, czyścić filtry. Dużo pracy, ale warto.


Jeżeli masz siły i odpowiednie fundusze, by podjąć się tego typu działania, to naprawdę warto. Radość Twoich gości z tego typu rozrywki na pewno będzie wielka.



Następny artykuł Solina jak Zapora Hoovera....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!