Baśniowy Szlak na Suwalszczyźnie. Pomysł na weekend z dzieckiem

Baśniowy Szlak na Suwalszczyźnie. Pomysł na weekend z dzieckiem

Jak spędzić wartościowy czas wspólnie z dzieckiem, by nie tylko dobrze się bawić, ale również rozwijać? Warto zaplanować weekendowy wyjazd, podczas którego można poznać najciekawsze i mało znane zakątki naszego kraju. Dzisiaj proponujemy Suwalszczyznę i znajdujący się tam Baśniowy Szlak – zobacz, czym wyróżnia się na tle innych atrakcji dla dzieci.

Dzieci są wymagającymi turystami, najczęściej trudno je zainteresować tym, co zwykle zachwyca dorosłych. Planując weekend poza domem warto więc pomyśleć o rozrywce, która będzie odpowiadać ich oczekiwaniom, a jedną z możliwości jest wyjazd na Suwalszczyznę, gdzie czeka Baśniowy Szlak. Jest to trasa turystyczna przygotowana z myślą o turystyce rodzinnej, ale jednocześnie zgodna z hasłem „Suwalszczyzna, kraina jak z baśni”, promującym region.

Podróż szlakiem pozwoli odkryć niezwykłą magię i charakter regionu, który wyróżnia się wspaniałymi krajobrazami. Znajdziemy tam wszystko, czego potrzeba, by dobrze wypocząć: czyste jeziora, wartkie rzeki, będące znakomitymi szlakami kajakowymi, gęste lasy, zielone łąki i pola. Wśród tych okoliczności przyrody ukrytych jest siedem Wiosek Bajek, inspirowanych twórczością Marii Konopnickiej oraz miejscowymi legendami.

Dlaczego wybrano akurat tę pisarkę? Suwalszczyzna jest rodzinnym regionem Marii Konopnickiej, która urodziła się w Suwałkach i spędziła tam siedem pierwszych lat życia. Dom, w którym jako dziecko mieszkała, teraz jest siedzibą poświęconemu jej muzeum. Tam też zlokalizowano pierwszy magiczny przystanek szlaku.

fot. timkraaijvanger / Pixabay.com CC0

Baśniowy Szlak Suwalszczyzny – zapomnij o nudzie!


Jak zainteresować czymś pełnego energii kilkulatka? Jest to nie lada wyzwanie dla rodzica – najlepiej znaleźć atrakcję, która zajmie dziecko na kilka godzin. Każda z wiosek na Baśniowym Szlaku oferuje wiele aktywności: animacje z bajkowym przewodnikiem, zabawy edukacyjne czy zadania pobudzające kreatywność. Maluchy wykonują je wraz z innymi dziećmi, pod okiem opiekuna, więc rodzice mogą w tym czasie pójść na spacer, by nacieszyć się malowniczym otoczeniem dolin Czarnej Hańczy i Rospudy.

Za wykonanie zadań dziecko otrzymuje pieczątki w tzw. Małej Karcie Wędrowca. Jest to kolejny sposób na zainteresowanie go zwiedzaniem i atrakcjami czekającymi w każdej Wiosce Bajek. Tym bardziej, że w perspektywie jest zdobycie nagrody, gdyż po rozwiązaniu wszystkich zagadek na dzieci czeka niespodzianka i możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia na królewskim tronie.

Baśniowy Szlak rozpoczyna się w Zaułku Krasnoludków mieszczącym się w ogrodzie Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Stamtąd można ruszać do kolejnych przystanków. Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się na dedykowanej stronie internetowej.

Jak wygląda Baśniowy Szlak Suwalszczyzny?

  • Pierwszym przystankiem Baśniowego Szlaku Suwalszczyzny jest Zaułek Krasnoludków przy suwalskim muzeum. Na dzieci czekają tam bohaterowie baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”,  którzy poproszą o pomoc w poszukiwaniu zagubionych gęsi oraz skarbu króla Błystka. Będą również również magiczne zwierciadła i karuzela rodem z XIX wieku. Na podobnej mogła bawić się mała Marysia, zanim stała się poetką Marią Konopnicką.

  • Z Suwałk udajemy się siedem kilometrów dalej, do Nowej Wsi, w której znajduje się Wioska Wesołych Wędrowców. Zlokalizowano ją przy ośrodku „Maniówka”, można tam spotkać Janka Wędrowniczka i krasnoludka Podziomka. Miejsce stylizowane jest na wiejską zagrodę, w której maluchy poznają życie wsi i podstawowe zajęcia gospodarskie, a także przyrodę Suwalszczyzny.

  • W Wiosce Darów Lasu, znajdującej się we wsi Kopiec w sercu Puszczy Augustowskiej, czekają krasnoludek Modraczek i Jagodowy Król, bohaterowie bajki „Na jagody”, której autorką jest Maria Konopnicka. Opowiedzą dzieciom o żyjących w tym miejscu zwierzętach oraz o roślinach, jakie można znaleźć w lesie. Podczas warsztatów maluchy dowiedzą się, jak wygląda życie w ulu i mrowisku, a czekające je wzywania rozwiną w nich świadomość ekologiczną.


  • Po Puńsku przyjdzie czas na Dolinę Rospudy i Bakałarzewo, gdzie mieści się Wioska Zapomnianych Wojów. Miejsce to przybliża historię Jaćwingów, plemienia, które przed wiekami zamieszkiwało te tereny – przewodnikami będą krasnoludek Pietrzyk oraz rycerze Mikuła i Pakuła. Na dzieci czeka dużo sportowych aktywności, takich jak tor przeszkód, oraz spotkanie z jaćwieskim wodzem.

  • W Rudce Tartaku czeka Dolina Przygód Nad Szeszupą ze ścieżką zdrowia oraz torem przeszkód. Oprócz tego przewodnik, którym tym razem będzie krasnoludek Sikorek, opowie o życiu leśnych zwierząt. Dzieci poznają zwyczaje łosi, dzików, bobrów i ptaków, a na deser czeka je spotkanie z mamutem! Przed tysiącami lat te ogromne zwierzęta zamieszkiwały Dolinę Szeszupy.

  • Wycieczka kończy się w Sejnach, ostatnim przystankiem jest Miasteczko Sekretnych Uliczek. To okazja, by lepiej poznać dawnych mieszkańców Suwalszczyzny, będących reprezentantami różnych kultur. Dzieci zobaczą domy rzemieślników (polskiego szewca, starowieca bednarza, litewskiego piekarza i żydowskiego krawca) oraz dowiedzą się, jak wyglądały ich świątynie. Spróbują również swoich sił w dawnych zawodach i poznają legendę związaną z powstaniem Sejn.

Następny artykuł Jak wspierać lokalny biznes...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!