Frombork nad Zalewem Wiślanym
Frombork jest jednym z piękniejszych miast województwa warmińsko-mazurskiego. Szczególna w tym zasługa Wzgórza Katedralnego, które dominuje nad jego nowszą częścią. Na kompleks składa się bazylika archikatedralna, Wieża Radziejowskiego, Wieża Kopernika, pałac biskupi i kanonie wewnętrzne. Można się tam dostać przez most nad fundamentami średniowiecznego barbakanu lub przez zachodnią bramę z opuszczaną kratą.
Najstarszą częścią fromborskiego wzgórza jest gotycka bazylika, która powstawała w latach 1329-88. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na późnogotycki poliptyk ufundowany przez przez biskupa Łukasza Watzenrode, wuja Mikołaja Kopernika, oraz na epitafium wybitnego uczonego. Po śmierci spoczął on w miejscowej katedrze, jego grób odkryto w 2005 roku.
Na Wzgórzu Katedralnym mieści się Wieża Kopernika, będąca mieszkaniem astronoma, natomiast poświęconą mu wystawę można obejrzeć w pałacu biskupim. Oprócz tego w zbiorach muzeum znajduje się ekspozycja dotycząca fromborskich witraży oraz kolekcja lunet.
Nie tylko Wzgórze Katedralne…
Chociaż zbytki Wzgórza Katedralnego to najbardziej znany widok we Fromborku, to warto wyjść poza jego obręb. Można obejrzeć rynek, choć jego oryginalna zabudowa została zniszczona podczas wojny, oraz wejść na wieżę wodną, na szczycie której znajduje się punkt widokowy.
Koniecznie trzeba odwiedzić też fromborski port. To lubiane miejsce spacerów, a także przystań, skąd odpływają statki do wycieczkowe do Krynicy Morskiej. Miasto leży po drugiej stronie Zalewu Wiślanego – krótka wycieczka pozwoli zobaczyć otwarte wody Morza Bałtyckiego.
Fortyfikacje Fromborka – Baszta Żeglarska
Warto wiedzieć, że Frombork został wybrany na siedzibę Kapituły Warmińskiej w 1260 roku – wcześniej mieściła się ona w Braniewie. Decyzja o przeniesieniu stolicy zapadła po jednym z powstań pruskich, napad dokonany przez buntowników przelał szalę goryczy i biskup Henryk Fleming zdecydował o przeprowadzce w inne miejsce.
Nie zaniedbano przy tym kwestii bezpieczeństwa. Frombork zyskał mury obronne, które otaczały całe miasto. Uzupełniały je obronne wieże i baszty. Do naszych czasów fortyfikacje jednak nie przetrwały, a jedynym widocznym ich śladem jest Baszta Żeglarska, stojąca na zbiegu ulic Basztowej i Rybackiej. Skąd nazwa? Być może z faktu, iż przez pewien czas baszta pełniła funkcję latarni morskiej
Baszta Żeglarska we Fromborku to dość przysadzisty budynek w całości wykonany z czerwonej cegły. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, iż jej obecny wygląd to efekt odbudowy, mającej miejsce w latach 70. XX wieku. Przez wiele lat obiekt popadał w ruinę, na szczęście udało się go ocalić. Obecnie stanowi prywatną własność.