Beata Pawlikowska złapana na lotnisku

Beata Pawlikowska złapana na lotnisku

Słynną podróżniczkę Beatę Pawlikowską złapano wczoraj na warszawskim lotnisku  z walizką pełną nielegalnych pamiątek z podróży, wykonanych z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin.

Przemycała je do Polski? Nie, jako Honorowy Ambasador akcji „Pamiątka, która nie krzywdzi” organizacji ekologicznej WWF tłumaczyła podróżującym, dlaczego nie wolno ich przywozić.

Podróżniczka i pisarka Beata Pawlikowska została Ambasadorem Honorowym akcji WWF „Pamiątka, która nie krzywdzi”. Na warszawskim lotnisku razem ze służbami celnymi prezentowała nielegalnie wykonane i przywiezione przez turystów przedmioty, zniechęcając do ich zakupu.

Podczas organizowanych przeze mnie wypraw bardzo często stykam się z problemem nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami. Zawsze wtedy wyjaśniam,  że kupowanie takich pamiątek to wspieranie krzywdy i cierpienia zadawanego zwierzętom. A poza tym jest to też łamanie prawa, co może mieć poważne konsekwencje. Widziałam, jak przez ludzką bezmyślność cierpią zwierzęta i dlatego chcę o tym mówić - mówi Pawlikowska.

Kolczyki z kości słoniowej, buty z krokodyla

Pamiątka, która nie krzywdzi” to akcja i konkurs fotograficzny WWF, których zadaniem jest zwiększenie świadomości i uwrażliwienie polskich turystów na problem handlu nielegalnymi pamiątkami wykonanymi z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Kolczyki z kości słoniowej, torebka ze skóry dzikiego kota, kawałki rafy koralowej – to tylko przykłady pamiątek przywożonych  przez turystów. Często są oni nieświadomi konsekwencji, jakie ich zachowanie ma dla przyrody i może mieć dla nich samych. Za wwiezienie na teren Polski pamiątek wykonanych z zagrożonych gatunków zwierząt i roślin grozi do 5 lat więzienia. Dla przyrody rezultaty są znacznie poważniejsze – aż 30 tysięcy gatunków fauny i flory na całym świecie zagrożonych jest wymarciem właśnie z powodu nielegalnego handlu pamiątkami.

Krwawe statystyki

Służby celne co roku zatrzymują przemycane pamiątki wykonane ze zwierząt i roślin. Piotr Tałałaj, rzecznik prasowy służb celnych, relacjonuje - Co roku konfiskujemy duże ilości nielegalnych pamiątek. W 2009 roku zatrzymaliśmy  aż 170kg koralowców rafotwórczych, zęby kaszalota, wyroby z kości słoniowej, ozdoby z kłów niedźwiedzia i zębów hipopotama, torebki z węży i waranów, skorupy żółwi, a nawet spreparowane ptaki drapieżne. Dobrze, że WWF rozpoczął akcję „Pamiątka, która nie krzywdzi”, a Beata Pawlikowska została jej Ambasadorem. Znana osoba, a w dodatku podróżnik, może przekonać turystów do zmiany zachowań.


Na pomoc

WWF od lat realizuje działania mające na celu ograniczenie handlu zagrożonymi gatunkami, m.in. organizuje szkolenia dla policji i prokuratorów oraz ściśle współpracuje ze służbami celnymi. Prowadzona w tym roku akcja „Pamiątka, która nie krzywdzi”, w ramach której odbyła się prezentacja na lotnisku, jest skierowana do turystów. Patronatem objęła ją Polska Izba Turystyki i portal Onet.pl, w inicjatywę zaangażowało się 35 biur i organizacji turystycznych w całym kraju. Rozdają one swoim klientom przygotowane przez WWF materiały informujące o akcji „Pamiątka, która nie krzywdzi” i wyjaśniające, jakich pamiątek nie należy przywozić.

WWF co roku apeluje do podróżujących, aby nie ulegali pokusie kupowania egzotycznych pamiątek. Nie każdy wie, który gatunek jest zagrożony, ale brak wiedzy nie usprawiedliwia krzywdy zwierząt. Warto zrezygnować z kupna pamiątki, która powoduje ich cierpienie.. W tegorocznej akcji WWF zachęca, aby zamiast takiej pamiątki sfotografować piękne okazy w ich naturalnym środowisku i wziąć udział w naszym konkursie fotograficznym – mówi Magda Romanowicz, Kierownik projektu „Ograniczenie nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami w Polsce” WWF Polska.

Internetowy konkurs fotograficzny „Pamiątka, która nie krzywdzi” na stronie wwf.pl potrwa do końca sierpnia. Nagrodzone zdjęcia zostaną pokazane na wystawie „Pamiątka, która nie krzywdzi” we wrześniu. Internauci zgłosili już ponad 1600 zdjęć, na które można głosować i wybierać najlepsze. W konkursie przewidziano atrakcyjne nagrody. 3 lustrzanki cyfrowe wraz z torbami fotograficznymi ufundowała firma SONY Poland. Kolejnych 7 nagród – albumy fotograficzne - ufundował WWF Polska. Nagrodą za najlepsze podwodne zdjęcie jest kurs nurkowania w Egipcie od Centrum Turystyki Podwodnej Nautica. Empik ufundował 10 kodów upoważniających do 25% zniżki na odbitki.

 

Serwis Nocowanie.pl wspiera tę akcję.

Następny artykuł Regulamin konkursu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!