Beboki z Katowic. Nowa atrakcja dla turystów i rodzin z dziećmi

Beboki z Katowic. Nowa atrakcja dla turystów i rodzin z dziećmi

Wrocław ma swoje krasnale, Lublin - koziołki, Kołobrzeg - Mariany, a Katowice - beboki. I to właśnie temu ostatniemu symbolowi pragniemy się przyjrzeć w poniższym artykule, bo to właśnie z nimi związana jest zupełnie nowa atrakcja, z której mogą skorzystać turyści, którzy wybierają się do Katowic. Czym są beboki i z jakiej atrakcji można skorzystać w stolicy województwa śląskiego?

A gdyby tak wybrać się w ciekawą podróż po znanych polskich miastach? Trzeba podkreślić, że city break to trend, który w naszym kraju, z każdym kolejnym rokiem zyskuje na coraz większej popularności. Turyści chętnie wybierają się na weekend, by poznać popularne atrakcje turystyczne i charakterystyczne miejsca w znanych polskich miastach. Do tych najpopularniejszych destynacji należy zaliczyć przede wszystkim Warszawę, Kraków, apartamenty Wrocław, ale również Katowice. Stolica województwa śląskiego oferuje wiele ciekawych zabytków, jak też dość nietypowe atrakcje. Stosunkowo nową propozycją dla turystów są beboki. Można je znaleźć w różnych punktach miasta. Czym tak naprawdę są beboki i jaka historia się z nimi wiąże?

Sprawdź: Lubisz wrocławskie krasnale? Koniecznie poznaj symbole innych miast!

Czym są beboki?


Beboki to stosunkowo nowa atrakcja, istniejąca od 2021 roku w Katowicach. Z każdym kolejnym rokiem i miesiącem stają się coraz bardziej popularne wśród turystów oraz rodzin z dziećmi, którzy poszukują nowych i ekscytujących doświadczeń. Ale co dokładnie kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Beboki to unikalne, ręcznie robione figurki, związane z folklorem śląskim i tutejszymi legendami. Ich nazwa, choć brzmiąca nieco tajemniczo, szybko staje się synonimem zabawy i kreatywności na lokalnej scenie turystycznej Katowic.

Tworzone z pasją i zaangażowaniem, Beboki nie są tylko zwykłymi figurkami. Za inicjatora całego przedsięwzięcia należy uznać Grzegorza Chudego - artystę z Nikiszowca, który na zamówienie swojej córki namalował pierwszego Beboka. Tym samym, rozpoczął całą historię tych figurek.




Zobacz również: Weekend w Katowicach. Gdzie warto wybrać się na jesienny spacer?

Każda z nich opowiada własną historię, inspirującą do odkrywania bogatej kultury i tradycji regionu. Beboki mają swoje imiona, najczęściej nawiązujące do osób znanych i lubianych w Katowicach. Są one wyrazem lokalnej tożsamości, łącząc w sobie elementy historii, sztuki i rzemiosła, co czyni je wyjątkowymi pamiątkami z wizyty na Śląsku.

Mimo tego, że w przeszłości były postaciami dość groźnymi, to obecnie cieszą się przyjaznym nastawieniem mieszkańców i turystów, którzy decydują się na apartamenty w Katowicach. I nie ma co się dziwić, bo są to naprawdę sympatyczne figurki, które wpisały się w element katowickiej kultury.

Beboki Katowice - gdzie można je znaleźć?


Katowice, dynamicznie rozwijające się miasto na mapie Polski, znane z bogatej historii przemysłowej i kulturalnej, teraz mogą pochwalić się kolejną wyjątkową atrakcją - bebokami. Te niezwykłe figury stały się symbolem nowoczesności i kreatywności miasta, przyciągając turystów oraz lokalnych mieszkańców, którzy chcą doświadczyć czegoś więcej niż tradycyjne zabytki czy muzea. Ale gdzie dokładnie można znaleźć te fascynujące dzieła sztuki?


fot. AdobeStock, CC0

Na ten moment, bebokową rodzinkę można podziwiać w aż 36 lokalizacjach i jest to łącznie 39 figurek.

Do najpopularniejszych beboków należy zaliczyć:


  1. Bebok Wincynt - naprzeciwko kościoła pw. św. Anny w Nikiszowcu;
  2. Bebok Michalino - na parapecie Cafe Byfyj w Nikiszowcu;
  3. Bebok Florka - na Placu Kwiatowym przy rynku;
  4. Beboki Frelka i Miglanc - przed Galerią Katowicką, dworcem PKP;
  5. Bebok Bebook - na dziedzińcu Pałacu Młodzieży;
  6. Bebok Ernest - przed lodowiskiem Jantor na Nikiszu;
  7. Bebok Radiowiec - pod siedzibą Radio Katowice, ul. Ligonia 29;
  8. Beboki Sztefa i Erwinek - przed Działem Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic;
  9. Bebok Rajza - przed hotelem Mercure w Katowicach;
  10. Bebok Hercklekotek - przed biblioteką uniwersytecką przy ulicy Warszawskiej 14.

Nowa atrakcja z bebokami w Katowicach


Nowa atrakcja, związana z bebokami w Katowicach, powinna przyciągnąć turystów z całej Polski, a w szczególności - rodziny z dziećmi. Dlaczego? Można będzie bowiem zdobyć odznakę łowcy beboków. Co trzeba będzie zrobić?

Zadanie jest bardzo proste. Trzeba będzie zdobyć ponad połowę z 19 stempli, które zostały umieszczone przy figurkach beboków. To nic innego, jak rodzaj gry terenowej, w którą będą mogli zaangażować się całe rodziny lub grupy znajomych.

Przeczytaj: Zimowy city break w polskich miastach. Gdzie się wybrać?

Pieczątki można zbierać na kartce, w zeszycie lub specjalnej książeczce, która jest dostępna w Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach. Katowicki Szlak Beboków powinien zachęcić do zwiedzania miasta i odkrywania tych popularnych, jak i mniej znanych miejsc.

Aby odebrać odznakę, należy udać się do "Atelier z akwarelami" na Nikiszowcu (ul. Czechowa 10/9). Tam też można się także wpisać do Księgi Łowców Beboków. Należy się spieszyć, bowiem liczba odznak jest limitowana.







Szlak Beboków to świetna opcja na mile spędzony czas w Katowicach. Jeśli planujecie city break w Polsce to może warto wziąć pod uwagę stolicę województwa śląskiego?

Zdjęcie główne: fot. AdobeStock, CC0

Następny artykuł Najmniejsze miasto w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!