Bieg dla Kopernika w Lidzbarku Warmińskim
Piękna kwietniowa pogoda sprzyja podejmowaniu sportowych wzywań. Okazję do spróbowania swoich sił będą mieli mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego, gdzie w najbliższą niedzielę odbędzie się druga edycja Biegu Kopernika.
Festiwal Biegowy im. Mikołaja Kopernika
Pierwsza edycja biegu upamiętniającego Mikołaja Kopernika odbyła się rok temu i cieszyła dużą popularnością. Korzystając z tego organizatorzy postanowili rozszerzyć formułę – tak narodził się festiwal biegowy, który odbędzie się 15 kwietnia 2018 r. Zainteresowani udziałem mogą zapisywać się poprzez stronę biegajmyzdema.pl, tam też znajdują się regulaminy dla zawodników. Warto to zrobić, gdyż w biegu będzie mogło wziąć udział tylko 990 osób.
Bieg odbędzie się na dwóch dystansach – 5 oraz 10 kilometrów. Trasa będzie biegła ulicami Lidzbarka Warmińskiego, wytyczono ją w formie pętli, a start i metę wyznaczono przy ul. Hożej. Wyścig dorosłych rozpocznie się o godzinie 11:00, którzy na pokonanie swoich odcinków będą mieli czas do 12:30. Starty najmłodszych (dzieci w wieku 5-8 lat oraz 9-13 lat) przewidziano na 12:45. Dystans jaki im wyznaczono to 400 metrów.
Podczas festiwalu działać będzie miasteczko biegacza, w którym na zawodników i kibiców przygotowano liczne atrakcje.
Mikołaj Kopernik w Lidzbarku Warmińskim
Mikołaj Kopernik związany był z kilkoma warmińskimi miastami, w tym również z Lidzbarkiem, w którym mieszkał prawie dekadę (w latach 1503-1510). Był członkiem kapituły warmińskiej, dworzaninem a w końcu lekarzem swojego wuja biskupa Łukasza Watzenrodego. Kopernik towarzyszył mu w licznych podróżach związanych z biskupimi obowiązkami.
Jednak najważniejszą kwestią jest fakt, że właśnie w Lidzbarku Warmińskim mogła narodzić koncepcja słynnej teorii heliocentrycznej. Kopernik stworzył tu pracę „Komentarzyk o hipotezach ruchów niebieskich”, którą szeroko omawiano w ówczesnym naukowym świecie.
Chociaż słynny astronom nie zagościł w Lidzbarku Warmińskim na dłużej, pobyt w mieście mógł mu pomóc w obraniu życiowej drogi i poświęceniu się nauce.
Fot. Iwona_Olczyk (Pixabay.com CC0)
Komentarze